تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 425254
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۸:۲۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

روزهای سخت هرمزگانی ها در تب داغ تابستان/ طاقت طاق مردم از باران شرجی

موج افزایش دما و باران شرجی از اواسط بهار تاکنون کلافگی مردم هرمزگان را بهمراه داشته از این رو میزان مصرف برق در استان به بیش از سه برابر متوسط کشوری افزایش یافته است.

روزهای سخت هرمزگانی ها در تب داغ تابستان/ طاقت طاق مردم از باران شرجی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛در نخستین روزهای مرداد ماه موج بی‌سابقه‌ گرما در شهرهای مختلف هرمزگان حاکم شد از این رو بنا به گزارش سازمان هواشناسی روند گرمای هوای استان در ماه های تیر و مرداد به اوج خود رسد و این روند دارای سیر سعودی تدریجی خواهد بود.

افزایش دمای هوا تا جایی پیش رفت که جیره بندی آب و قطعی برق مناطق شهری هرمزگان رقم خورد و ساعات اداری در هرمزگان چند بار تغییر کرد از سوی دیگر شدت گرما در مناطق مختلف استان تا بیش از۵۵ درجه سانتیگراد مشاهده شد و شرایط کنونی نیز تا اواسط هفته جاری همچنان تداوم دارد.

در حال حاضر و در اثر مصرف بی رویه پیک بار از حد مجاز رد کرده و به بیش از سه برابر متوسط کشوری رسیده است.

محمد ذاکری، مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان با بیان اینکه از۲۶ تیر امسال پیک مصرف برق در هرمزگان به دو هزار و ۵۹ مگاوات رسیده است، گفت: برق استان بیش از سه برابر متوسط کشوری است که مهم ترین عامل افزایش مصرف برق در استان، گرمای هوا و افزایش مشترکان است.

ذاکری اظهار کرد: در صورتی که مصرف برق از هزار و ۹۴۶ مگاوات افزایش نیابد ، تابستان بدون خاموشی خواهیم داشت.


بحران آب در تابستان گرم هرمزگان از دغدغه های بارز مردم این استان گرمسیری و خشک است که بنا به گزارش ایستگاه‌های باران ‌سنجی مدیریت منابع آب ایران، استان هرمزگان با چهار میلی‌متر بارندگی در میان کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور رتبه دوم دارد.

کمبود آب و کیفیت پایین آب در سال های اخیر هرمزگان تا حدی پیش رفت که با اظهارات تند نماینده ولی فقیه در استان همراه شد و آیت الله نعیم آبادی به صورت مکرر در خطبه های نماز جمعه خود ضمن انتقاد از وضعیت فعلی آب شرب اظهار کرد: آب بندرعباس بوی تعفن می دهد و باید این آب را برای رئیس جمهور و وزیران سوغات برد.

کیفیت پایین آب موجب گرایش مردم به استفاده از آب های معدنی شد که رشد قارچ گونه مراکز تصفیه آب را بهمراه داشت .

امین قصمی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان اظهار کرد: این مراکز بدون داشتن مجوزهای قانونی آب را تصفیه کرده و به مردم می فروشند که در حال حاضر۳۳ مرکز بدون مجوز و نظارت قانونی فعالیت دارد.

از سوی دیگر برداشت بی رویه آب از ذخایر زیر زمینی و دشت بزرگ میناب موجب شده تا بسیاری از روستاهای هرمزگان که در گذشته مرکز تولید محصولات کشاورزی بوده اند امروز به بیابانی بی آب و علف تبدیل شوند همچنین ساکنان منطقه مجبور به ترک زادگاه خود شوند.

در حالی مردم هرمزگان با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می کنند که بیش از ۹۴ درصد از آب شرب مرکز استان در زمینه های صنایع بزرگ ،ساخت و سازهای بی رویه،آبیاری فضای سبز ، فروش به کشتی های بزرگ خارجی ،پرشدن استخرهای شهر بندرعباس، کشاورزی بندرعباس و بندرخمیر صرف می شود.

 

 

خشکسالی های دو دهه اخیر در هرمزگان علاوه بر بروز مشکلاتی همچون بحران آب و افزایش دما مشکلات دیگری به ارمغان داشته که معضل غبار محلی از بارز ترین دغدغه مردم شهرهای هرمزگان است که این مقوله نیز مانند بسیاری از مسائل دیگر از چشم مسئولان استانی پنهان مانده است.

بنا به اظهار نظر کارشناس سازمان هواشناسی هرمزگان پدیده جوی غبار محلی شامل کلیه ذرات معلق در هوا اعم از خاک،دود، مواد آلاینده می باشد که در این استان با گسترش فعالیت های اقتصادی و ایجاد صنایع بزرگ بر شدت آن افزوده شده است.

مشکلات آب و هوایی هرمزگان در دو دهه اخیر ناشی از کاهش بارندگی هاست چنانچه اگر میزان بارندگی ها از ۱۶۰میلی متر کنونی به  ۳۰۰میلیمتر افزایش یابدمشکل خشکسالی در استان مرتفع می شود.

گسترش پدیده های فرسایشی مانند فروچاله ها و گالی از شرق تا غرب هرمزگان از دیگر مشکلات زیست محیطی ناشی از خشکسالی است که موجب شده تا تعداد قابل توجهی از روستاهای شرق و غرب هرمزگان خالی از سکنه شوند.

 

 

خشکسالی های پی در پی نتیجه تغییر اقلیم

احسان کامرانی، استاد تمام دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه خشکسالی های طولانی نتیجه تغییرات اقلیمی است که در نتیجه افزایش گازهای گلخانه ای و افزایش مصرف بی رویه سوختهای فسیلی رواج پیدا می کند، گفت: تغییر الگوی بارش نیز یکی از پیامدهای تغییرات اقلیمی است و درنتیجه مناطق پر باران هم اکنون کم و در مناطقی که باران کم بوده، زیاد می شود.

 

وی افزود: پدیده ریزدگردها به علت خشک سالی های طولانی بوجود می آیند که فقط مختص به یک کشور نیست بلکه مسئله جهانی است و آثار  منطقه ای و محله ای دارد.

 

استاد تمام دانشگاه هرمزگان اظهار کرد: در اطراف ایران کشورهایی مثل عربستان سعودی و عراق وجود دارند و به علت اینکه تالاب های آنها خشک شده است یا دچار جنگهای ویرانگر هستند و مدیریت درستی برمنابع آبهای آنها وجود ندارد خشک سالی بوجود می شود.

 

کامرانی با اشاره به وقوع پدیده ریزگردها در غرب هرمزگان تصریح کرد: ریزگردها بیشتر از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل عراق و حتی سوریه سرچشمه می گیرند بنابراین باید دیپلماسی منطقه ای و حتی جهانی محیط زیست انجام شود و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در سیاستهای ابلاغی محیط زیست به قوای کشور و مسئولین تاکید کرده اند که مسئولین در این زمینه به طور فعال کار کنند و دیپلماسی منطقه ای و جهانی را برای حل معضلات زیست محیطی و از آن جمله ریزگردها را کنترل کنند.

 

وی افزود: از آنجایی که در مناطقی مثل خوزستان و غرب استان هرمزگان درخت کاری و کاشت بوته ها مطابق با شرایط اقلیمی برای جلوگیری ازایجاد و گسترش ریزگردها وجود نداشته ویا بسیار ضعیف بوده سبب افزایش کانونهای ریزگردها شده که این پدیده مدام در حال تکرار شدن و گسترش می باشد.

 

استاد تمام دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه علاوه بر بوته کاری، مالچ پاشی یکی از روش هایی است که می تواند از وقوع چنین پدیده ای تا حدی جلوگیری کند، گفت: می توان از مالچ پاشی بیولوژیک استفاده کرد چون مجددا به طبیعت باز می گردد البته برای انجام چنین کاری منایع طبیعی، محیط زیست و حتی وزرات امور خارجه از متولیان اصلی برای جلوگیری از وقوع ریزگردها هستند اما تاکنون اقدام مفیدی و اثر بخشی از طرف آنها صورت نگرفته است.

 

کامرانی خاطرنشان کرد: این گونه مسایل زیربنایی و اساسی است و نیاز به توجه ویژه از طرف مسوولان دولتی و تامین اعتبارات لازم و پیگیریی استاندار استان و نمایندگان در مجلس شورای اسلامی دارد و اگر این مهم امروز بطور جدی در دستور کار قرار نگیرد فردا باید هزینه های بیشتری برای کنترل و پیشگیری آن صرف کنیم و امیدوارم فردا دیر نباشد.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=425254
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل