رودخانه و چشمه آب گرم خورگو منتهی به خلیج فارس
+ پ -
رودخانه و چشمه آب گرم خورگو منتهی به خلیج فارس

چشمه آبگرم خورگو که در روستای خورگو در نزدیکی شهر بندرعباس در استان هرمزگان در جنوب کشورمان قرار دارد، یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار می رود. این چشمه آب معدنی که تعداد آن ها سه چشمه‌ است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز،خورگو مجموعه‌ای از چند آبادی مختلف است که همگی آن ها در پای کوهی بلند و زیبا واقع شده‌اند که نام آنها عبارتند از بندر-گاش – شهرو – گلستان – میامی – ابراهیمی – درجتان – مزراکو – دیمشهر -سر گلم – آب قلمو – آبزمینو – کوارچوجی- بندربالا- سیدیه- زمین دمیل- درشیرو- درژگی- ده ملایان- داتی عمده محصولات کشاورزی خورگو عبارتند از خرما، حنا و مرکبات . کریدر هوایی پروازهای بندرعباس به تهران از فراز این روستا می‌گذرد.

 

 

چشمه های آب گرم و معدنی در نقاطی از زمین پدید می آیند که در آنها شرایط مورفولوژی ، تکتونیکی ، ماگمایی و جوی فراهم آمده باشد. در ایران چشمه های معدنی و گرم بسیار است و این به سبب فعالیت گسترده آتشفشانی در سراسر این مرزو بوم و تکرار چرخه های آن از زمان های بسیار دور تا عهد حاضر است .

 

 

آب معدنی به آبی اطلاق می شود که بطور طبیعی از زمین خارج می شود و با آب های معمولی ( آشامیدنی) ‌از نظر تعداد و نوع مواد معدنی و گاز های محلول در آن فرق داشته باشد. در اغلب چشمه های معدنی و گرم ، گازهای زیادی مانند ئیدروژن سولفوره، دی اکسید کربن و مواد رادیواکتیو وجود دارد.

 

 

استفاده از آب های معدنی و گرم در ازمنه قدیم مورد توجه بشر بوده است و می توان تاریخ شروع آن را با تاریخ تمدن بشری همزمان دانست اغلب گازهای موجود در آب اثر درمانی دارند و استفاده صنعتی از آن ها نیز در برخی از کشورها رایج است و دیگر آن که پاره ای از این آب ها بصورت آشامیدنی عرضه می شود.

 

 

چشمه آبگرم خورگو که در روستای خورگو در نزدیکی شهر بندرعباس در استان هرمزگان در جنوب کشورمان قرار دارد، یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار می رود. “خورگو” از ترکیب (خور = آبراههٌ غیر قابل شرب) + (گو gu = گوگرد) ساخته شده و یکی از واژگان باستانی ایران است.

 

 

در شمال خاوری بندرعباس در محور بزرگراه بندرعباس به سیرجان به فاصله ۶۳ کیلومتری آن راه آسفالت فرعی از طرف راست بزرگراه منشعب و به روستای خورگو منتهی می شود که در حوالی این روستا چشمه آب گرم خورگو واقع شده است. رودخانه آب گرم که از چشمه های آب گرم خورگو سرچشمه گرفته از کنار این آبادی گذشته و سرانجام به خلیج فارس می ریزد.

 

 

این چشمه آب معدنی که تعداد آن ها سه چشمه‌ است، از طریق جاده فرعی منشعب از جاده بندرعباس به سیرجان قابل دسترسی اند . از دو راهی جاده بندر عباس سیرجان تا مظهر چشمه اول در حدود ۲۸ کیلومتر فاصله‌ است.

 

 

این چشمه آب معدنی که تعداد آن ها سه چشمه ‌است از طریق جاده فرعی منشعب از جاده بندرعباس، سیرجان قابل دسترسی اند . از دو راهی جاده بندر عباس سیرجان تا مظهر چشمه اول در حدود ۲۸ کیلو متر فاصله‌است . آب چشمه اول از شکاف سنگهای آهکی مارنی خارج و وارد رودخانه خورگو می‌شود و آب این چشمه در ردیف اب های سولفات، کلسیم همراه با منزیم و کلرو و سدیم و لرم است. تعداد چشمه‌های آبگرم این منطقه سه چشمه‌است که خصوصیات واحدی دارند .

 

 

چشمه دوم خورگو در یک کیلو متری شرق چشمه اول از شکاف سنگهای آهکی مارین به صورت جوشان از زمین می‌جوشد . در نزدیکی مظهر چشمه حوضچه ای به شکل دایره و به قطر ۳ متر بنا شده‌است . از آب این چشمه برای استحمام می‌شود و در ردیف ابهای گوگردی با کاتیون های و آنیون های مختلف گرم است .

 

 

دسترسی به چشمه سوم نیز از طریق جاده فرعی منشعب از جاده بندرعباس، سیرجان امکان پذیر است . از بندرعباس تا دوراهی خورگو ۳۰ کیلومتر است، واز دوراهی تا مظهر چشمه در حدود ۲۰ کیلومتر فاصله‌است، در کنار مظهر چشمه حوضچه‌ای جهت استحمام وجود دارد و آب چشمه در ردیف ابهای گوگردی با کاتیون ها و آنیون های مختلف گرم است .

 

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff