تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 455250
تاریخ انتشار:شنبه ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۷:۴۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
هجوم گرما به شهر بی درخت؛

رنج پایتخت اقتصادی کشور از کمبود فضای سبز شهری/ فضاهای سبزی که با تغییر کاربری رنگ باخت

بحران کمبود فضای سبز در پایتخت اقتصادی کشور این روزها که گرمای هوا بیش از هر زمان دیگری شدت گرفته است و این در حالیست که تغییر کاربری فضای سبز به مجتمع های تجاری به راحتی صورت می گیرد و مسولان هم هیچ تلاشی برای جلوگیری از این تغییرکاربری ها نمی کنند.

رنج پایتخت اقتصادی کشور از کمبود فضای سبز شهری/ فضاهای سبزی که با تغییر کاربری رنگ باخت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ یکی از مهم ترین کاربری‌ها در برنامه‌ریزی شهرسازی و شهری فضای سبز است که نمی‌توان نقش و تأثیر آنها را اثرات اجتماعی و گذراندن اوقات فراغت چشم پوشی کرد.

در هر زمان از تاریخ با توجه به رشد علم و تکنولوژی، نیازهای افراد جامعه که شامل شرایط اقتصادی،اجتماعی و سیاسی تغییر کرده که در جهت رفع آن نیازهای بشر قرار می گیرند امروزه شهرها به عنوان کانون تمرکز فعالیت انسان‌ها محسوب می شود و برای پایدار ماندن شهرها باید کمبود فضاهای سبز جزء ضروری پیکره شهرها به شمار رود.
فضای سبز نقش بسزایی در آرامش روح انسان دارد
فضای سبز نقش شایسته ای در کیفیت زندگی ، آرامش و آسایش در روح انسان دارد چرا که در اکثر کشورها فضای سبز جزء  نیازهای ضروری در برنامه ریزی زمین به محسوب می شود و هرساله مساحت زیادی را از زمین‌های شهری را به این مهم اختصاص می‌دهند.
کمبود سرانه فضای سبز به عنوان یکی از حیاتی ترین مولفه ‌های سلامت روانی زندگی شهری در شهرستان بندرعباس صدای مردم پایتخت اقتصادی کشور را درآورده است با وجود اقدامات صورت گرفته در مورد افزایش سرانه فضای سبز، متاسفانه این میزان همچنان با استانداردهای لازم فاصله زیادی دارد.
بندرعباس با کمبود سرانه فضای سبز روبه رو است
بندرعباس با وجود داشتن ظرفیت های چشمگیر در حوزه منابع طبیعی و فضاهای سبز شهری به دلیل عدم بهره مندی از نظرات و ایده های کارشناسی و بی‌ توجهی در اجرای عملی پروژه ها با کمبود سرانه فضای سبز روبه رو است.
مراد رستمی، یکی از شهروندان بندرعباسی  با اشاره به کمبود فضای سبز، اظهار کرد: توسعه فضای سبز با توجه به گسترش ساخت و سازها امروز در شهرستان بندرعباس به شدت احساس می ‌شود.
توسعه فضای سبز باید مورد توجه مسئولان شهری باشد
این شهروند بندرعباسی بیان کرد: پیشرفت فضای سبز باید مورد توجه مسئولان شهری باشد چرا که این مهم نقش مهمی در زندگی ماشینی امروز اعمال می کند.
رستمی، فضای سبز برای شهر و شهروندان یک نیاز حیاتی و ضروری دانست و گفت: تمام تلاش مسئولان فضای سبز شهرداری بندرعباس باید بر این اساس پایدار شود.
بندرعباس شهری بدون سایه
وی با اشاره به اینکه بندرعباس شهری بدون سایه است، افزود: با توجه به کمبود فضای سبز در شهرستان بندرعباس شهرداری و شورای شهر باید برنامه ‌های مهم و اثرگذاری را در راستای گسترش درخت کاری و فضای سبز طرح ریزی و پیاده سازی کنند.
علی زارعی، یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی اظهار کرد: با توجه به اینکه شهر بندرعباس بسیار گرم است و باید فضای سبز توسعه پیدا کند اما این شهر با کمبود فضای سبز و پارک مواجه است و با استانداردها فاصله زیادی دارد.
تغییر کاربری فضای سبز به مجتمع های تجاری!
این شهروند بندرعباسی با بیان اینکه در بندرعباس تغییر کاربری فضای سبز به مجتمع های تجاری به راحتی صورت می گیرد، تصریح کرد: برخی از فضاهای سبز به تجاری، مسکونی و… تبدیل شده و از طرف دیگر مسولان هم هیچ تلاشی برای جلوگیری از این تغییرکاربری ها نمی کنند.
وعده‌های بی عمل
زارعی با اشاره به گلایه شهروندان از تغییر کاربری از فضای سبز به تجاری، گفت: در قطعه زمینی که قرار بود فضای سبز احداث کنند و بارها مسولان به آنها وعده احداث فضای سبز را داده اند ولی این وعده محقق نشد و مجوز احداث مجتمع های تجاری مسکونی بجای فضای سبز صادر می شود.
پارکی که تبدیل به ساختمان پست برق شد!
وی ادامه داد: پارکی در بلوار مادر تبدیل به ساختمان پست برق شد و صدایی از کسی در نیامد و همچنین قطعه زمینی با کاربری فضای سبزدر کوی شفا به تجاری مسکونی تغییر کاربری دادند و اهالی درمقابل این تغییر کاربری مخالفت خود را بارها باتجمع، نامه نگاری و… اعلام کردند، اما هیچ حمایتی از این خواسته نشد.
این شهروند بندرعباسی بیان کرد: در شهرستان بندرعباس کمبود فضای سبز، پارک و درخت وجود دارد و باید عزم جدی برای توسعه وجود داشته باشد و دستگاه های مختلف در این بخش مشارکت داشته باشند که متاسفانه این گونه نیست.
زارعی یادآوز شد: برخی دستگاه های اجرایی وهتل ها و… هم فضای سبز داخل مجموعه شان را باقطع درختان از بین می برند  و درختان بلوار فرودگاه و سایر مناطق شهر هم قطع می شود و اقدام چندانی صورت نگرفته است.
عسکری زاده، عضو شورای شهر بندرعباس با اشاره به ضعف شهرداری از خدمات شهری، اظهار کرد: ضعف شهرداری در خدمات شهری بندرعباس در تمام زمینه ها بسیار بد است و نمی توان به آن نمره ای داد.
عضو شورای شهر بندرعباس در ادامه بیان کرد: فضای سبز بندرعباس اصولی ساخته نشده و کمبود فضای سبز در بندرعباس به شدت احساس می شود.
فضای سبز بندرعباس ۵ متر از سرانه کشوری کمتر است
عسکری زاده گفت: سرانه فضای سبز بندرعباس حدود پنج متر مربع از سرانه دوازده متر مربعی کشور کمتر است و سازمان پارک ھا و فضای سبز شھری با حدود ۱۰ سال فعالیت مستمر و بیش از ۱۶ سال حضور در سیستم مدیریت شھری آن گونه که باید از اجرای این مھم بر نیامده است.
وی خاطر نشان کرد: برخی گونه ها قرار بود در بندرعباس کاشته نشود که باز هم شاهد کاشت آن هستیم.
انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=455250
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,488 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی