تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 595437
تاریخ انتشار:شنبه 18 دی 1400 - 12:14| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

رنج سوادآموزان از بومی نبودن محتوای آموزشی/ عدم آشنایی با فضای مجازی آموزش‌‌ سوادآموزان را دچار مشکل کرده است

سواد از عوامل اصلی پیشرفت جوامع به شمار می رود که همین امر اهمیت تلاش برای ریشه‌کنی بی‌سوادی را در کشورها دوچندان کرده است. برخی استان‌های کشور ما علی‌رغم پیشرفت‌ در زمینه سوادآوزی اما همچنان با چالش‌هایی روبرو هستند.

رنج سوادآموزان از بومی نبودن محتوای آموزشی/ عدم آشنایی با فضای مجازی آموزش‌‌ سوادآموزان را دچار مشکل کرده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از کُردتودی، سن و سالش بالا است اما همچنان در پی کسب علم و سواد است آفاق خانم ساکن یکی از روستا های استان کردستان است است روستای که به گفته وی قبل از انقلاب رنگ هیچ گونه امکاناتی را به خود نگرفته بود اما مدتی بعد از به پیروزی رسیدن این انقلاب تغییرات زیادی در حوزه آبادانی و پیشرفت به خود دید که یکی از آن تحولات ورود نهضت سواد آموزی به روستاها بود.

وی می گوید در گذشته ها امکانات سواد آموزی در بسیاری از شهرها یا کم بود یا اصلا وجود نداشت چه برسد به اینکه در روستاها این امکانات وجود داشته باشد و به همین دلیل افراد بسیار زیادی در روستا ها از کودک و نوجوان، زن و مرد بخاطر کمبود امکانات آموزشی بی سواد می ماندند و یکی از آن افراد خود من بودم و با اینکه همیشه آرزوی درس خواندن داشتم اما هرگز امکانات آن فراهم نبود.

احمدی گفت: خواندن و یاد گرفتن را از سن ۳۵ سالگی و با ورود نهضت سواد آموزی به روستا آغاز کردم در سن و سالی که شاید کمتر کسی حاظر بود در آن خواندن را شروع کند اما با علاقه ای که من به آن داشتم شروع کردم.

وی افزود: با کمک معلم نهضت سواد آموزی در روستا شروع به خواندن و نوشتن کردم و توانستم با کمک معلم مربوطه تا پایه ی سوم  راهنمایی درس بخوانم.

احمدی عنوان داشـت: از ضرورت‌های اولیه برای زندگی هر انسانی کسب علم و دانش است چرا که این امر ثابت کرده است در کشورهایی  که سطح علم و دانش در آن‌ها پایین است بیشتر مورد استعمار قرار می‌گیرند و بیشتر در رنج و محنت هستند.

وی خاطر نشان کرد: در بین جوامع امروزی هر کشوری که تعداد بیسوادان کمتری دارد، از نظر رشد و توسعه در جایگاه بالاتری نسبت به سایر کشورها دارد.

بیسوادی، عامل تهدید کننده سلامت اجتماعی

در ادامه مصطفی موذن کارشناس مسائل اجتماعی در این باره در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: بیسوادی تهدیدی علیه سلامت اجتماعی و روانی یک جامعه است که مسئولین باید تلاش کنند تا با ریشه کنی آن بتوانند از بسیاری از معضلات اجتماعی جلوگیری به عمل آوردند.

وی با بیان اینکه بیسوادی، عامل تهدید کننده سلامت اجتماعی است افزود:  در یک جامعه بیسواد یا کم سواد، شاخص های سلامت جسمی، روانی و اجتماعی نیز در پایین ترین سطح قرار دارد، زیرا مردم به خوبی نمی دانند که چگونه از سلامت خود مراقبت کنند.

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطر نشان کرد: بی‌سوادی به عنوان یک معضل بزرگ اجتماعی روند توسعه جوامع را کند می کند و در این میان سهم کشورهای در حال توسعه در این حوزه بیشتر است، و این مساله نشان می دهد که رفع بی‌سوادی همواره  باید در خور توجه برای مسئولین مربوطه در این حوزه باشد.

وی گفت: امروز نقش دانش و آگاهی در توسعه اقتصادی، تکنولوژیکی، توسعه های فرهنگی و اجتماعی در جوامع به خوبی آشکار است  چرا که گسترش آموزش و پرورش و کاهش درصد بی‌سوادی یکی از شاخص‌های مهم پیشرفت هر جامعه محسوب می‌شود.

راه اندازی ۲۳ مرکز یادگیری محلی سوادآموزی با تعداد یک هزار و ۹۲۱ سواد آموز

در ادامه رشید قربانی مدیر کل آموزش و پرورش استان کردستان در این باره در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: قربانی با بیان اینکه نرخ باسوادی استان در گروه سنی شش سال و بالاتر براساس سرشماری سال ۱۳۵۵ کمتر از ۳۰ درصد بوده است؛ اظهارداشت: در سال ۱۳۹۵ این رقم به ۸۱.۵۲ درصد افزایش و درسال ۱۳۹۹ به عدد ۸۴.۳۸ درصد سیده است که ۵۴.۳۴ درصد رشد را نشان می دهد.

وی به وضعیت با سوادی جمعیت زنان استان در گروه سنی شش سال و بالاتر نیز اشاره کرد و گفت: براساس سرشماری سال ۱۳۵۵ حدود۱۴.۹۸ درصد زنان با سواد بوده اند که این رقم در سرشماری سال ۱۳۹۵ به ۷۵درصد افزایش و درسال ۱۳۹۹ به۷۸.۰۴ درصد رسیده که ۶۳.۴۲ درصد رشد داشته است.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در ادامه به تشریح وضعیت با سوادی جمعیت مردان استان در گروه سنی شش سال و بالاتر پرداخت و با بیان اینکه براساس سرشماری سال ۱۳۵۵ حدود۴۳.۹۱ درصد مردان سواد داشته اند، گفت: این رقم در سال ۱۳۹۵ به۸۷.۸ درصد و سال ۱۳۹۹ به۹۰.۴۵ درصد رسیده که ۴۶.۵۴ درصد رشد  را نشان می دهد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وضعیت با سوادی جامعه هدف ( ۴۹-۱۰ سال) استان درسال ۱۳۵۵ رقم ۲۸.۶۸ درصد بوده است؛ اظهارداشت: درسال ۱۳۹۵ این رقم به ۹۲.۱۸ درصد و در سال ۱۳۹۹ نیز به میزان ۹۵.۳۱ درصد رسیده که ۶۶.۶۳ درصد رشد داشته ایم.

قربانی هم چنین گفت: در سال ۱۳۵۵ وضعیت با سوادی زنان استان درگروه سنی ۱۰- ۴۹ سال ۱۳.۳۸ درصد بوده است که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۸۷.۸۸ درصد و در سال ۱۳۹۹ به ۹۱.۹۲ درصد ارتقاء پیدا کرده و در این بخش نیز ۷۸.۵۴ درصد رشد داشته ایم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: وضعیت با سوادی مردان استان درگروه سنی ۱۰-۴۹ سال در سال ۱۳۵۵ رقم ۴۳.۷۵ درصد بوده است که در سال ۱۳۹۵ این رقم به ۹۶.۴۳ درصد و در سال ۱۳۹۹ به ۹۸.۴۶ درصد رسیده است که ۵۴.۷۱ درصد رشد را نشان می دهد.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح فعالیت های حوزه سوادآموزی استان پرداخت و از راه اندازی ۲۳ مرکز یادگیری محلی سواد آموزی با تعداد یک هزار و ۹۲۱ سوادآموز خبر داد و گفت:  از این تعداد ۴ مرکز دولتی، ۱۸ مرکز غیردولتی و یک مرکز هم به صورت مشارکتی فعالیت می کنند.

وی در ادامه به وضعیت پوشش دوره های سواد آموزی در سال گذشته پرداخت و گفت: براساس تعهدی که به سازمان نهضت سوادآموزی داریم باید امسال ۱۲ هزار نفر سوادآموز را در هر سه دوره سوادآموزی، انتقال و تحکیم تحت پوشش قرار دهیم که تاکنون تعداد ۹ هزار و ۹۹۹ سواد آموز یعنی ۸۴ درصد را تحت پوشش قرار داده ایم و تلاش می شود در فرصت باقی مانده حجم ابلاغی به صورت کامل پوشش داده شود.

قربانی در ادامه به برخی از چالش های حوزه سواد آموزی نیز اشاره کرد و ترس ناشی از ویروس کرونا در میان اقشار جامعه و افراد بیسواد، عدم رغبت افراد بیسواد به حضور در کلاس‌های سوادآموزی به دلیل در اولویت نبودن آن، عدم همخوانی و بومی نبودن محتوای آموزشی با فرهنگ محلی مخاطبان، وجود مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در جامعه هدف و عدم آشنایی سواد آموزان با فضای مجازی و آموزش الکترونیکی را از اهم این چالش‌ها برشمرد.

منبع دانا

انتهای پیام/

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=595437
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی