تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
فرهنگی
کد خبر : 539958
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
کارشناس قرآنی هرمزگان عنوان کرد؛

رمال؛ حلال مشکلی که در حل مشکل خود مانده است

خورگویی کذایی گفت: این گونه نیست که فرد فالگیر مشکلات را دقیق بیان می کند، زمانی که به رازقیت، خالقیت، قدرت و توان خدا در انجام امورات مربوط به مخلوقات و بشریت توجه کنیم در می یابیم که هیچ رمالی نمی تواند حتی مشکل شخصی خود و طرافیانش را نیز حل کند.

رمال؛ حلال مشکلی که در حل مشکل خود مانده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ متولد ماه مهر باشی یا آبان، دی یا اسفند، فروردین یا خرداد فرقی نمی کند در هر صورت مخلوق خدا هستی، فرزند دختر بخواهی یا پسر آن هم تعیین جنسیتش با خالق است، خدایی که نزاده و زائیده نشده است فرزندی به تو عطا می کند که اگر بخواهد حتی در گهواره نیز با مردم سخن می گوید، او که تمام رنگ ها از سرخ و سپید و سیاه را آفریده زمین را با ۴ فصلش نشانه ای از قدرت خود قرار داده است تا به من و تو و تمام متولدین ماه های سال بگوید زمین را پس از مردگی اش زنده می کنم، ای انسان بدان که تو نیز پس از مرگ زنده خواهی شد.

با تمام این تفاسیر و آیه و نشانه اما نمی دانم که چرا وجود رمال و فالگیر در زندگی مان جای دنجی خوش کرده است خیال رفتن نیز ندارد، آنقدر که حتی عالم به غیب بودن را از خدا گرفته و به این افراد نسبت می دهیم، نسبتی که فقط سزاوار خداوند است و بس، انکارش هم قدمتی دیرینه دارد از زمان فرعون گرفته تا حضرت سلیمان بوده است.

اما اینکه در این عصر و زمانه و با این پیشرفت علم و تکنولوژی چرا علم به یگانگی خدا پیشرفت نمی کند و برخی مردم همچنان در جهل و نادانی به سر می برند موضوعی است که عالمان به بحث جهان بینی توحیدی پاسخگوی آن هستند.

حجت الاسلام سعید خورگویی کذایی رئیس دانشکده علوم قرآنی بندرعباس، شیعه شناس و دکتری فقه و اصول در گفتگو با هرمز اظهار کرد: جهان بینی توحیدی و ساخته آن مسئله ای است که بازگشت به اعتقادات و مسائل کلامی دارد که تقلید بردار نیست و افراد باید با کنکاش، تفحص، جستجو و تحقیق به نتایجی برسند که گره های ذهنی و علمی آنها راباز کند و به یک ثبات فکری و عقیدتی برسد.

این دکترای فقه و اصول افزود: آن چیزی که خیلی از مردم را گرفتار انواع فال نخود، چای، قهوه، کف بین، پیشانی بینی و مراجعه به رمال کرده است بحث مهم توحید است که ریشه در اعتقادات دارد و توحید افعالی حل کننده این موضوع است.

خورگویی کذایی ادامه داد: لذا این گونه نیست که فرد فالگیر مشکلات را دقیق بیان می کند، زمانی که به رازقیت، خالقیت، قدرت و توان خدا در انجام امورات مربوط به مخلوقات و بشریت توجه کنیم در می یابیم که هیچ رمالی نمی تواند حتی مشکل شخصی خود و طرافیانش را حل کند.

وی تصریح کرد: نوع مشکلات و رنج افراد تقریبا به یکدیگر شباهت دارد اگر خانمی مراجعه به رمال کند، قدری که از زندگی خود صحبت می کند آن فال گیر که به صورت حرفه ای در این مسیر معامله و پول دریافت می کند به دلیل شباهت عمیق درد و رنج مشکلات مردم، دست روی نقاطی می گذارد که در افراد مختلف و متفاوت امتحان کرده است و سابقه دارد.

این شیعه شناس با تاکید بر اینکه این افراد با ترفندهای گوناگونی که به خرج می دهند دل افراد مراجعه کننده را به دست می آوردند، خاطرنشان کرد: زمانی که جهان بینی مادی و الهی که در مقابل هم هستند یک درگیری علمی داشته باشند، جهان بینی اسلامی و توحیدی چندین سرو گردن از جهان بینی مادی پر رنگ تر جلوه می کند، بنابراین برای اینکه مسیر را درست انتخاب کرده و در انحراف نباشیم باید آگاهی بخشی نسبت به این موضوع را در خود تقویت کنیم.

مفسران اصلی قرآن اهل بیت (ع) هستند
خورگویی کذایی با بیان اینکه قرآن کریم منبع بسیار خوب برای راهنمایی و ارشار در این موارد است ادامه داد: قرآن که کلام وحی از ناحیه پروردگار به ییامبر اسلام(ص) در مدت ۲۳ سال است می فرماید « ما یَنْطِقُ عَنِ الْهَوى… إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحى » که اشاره مستقیم دارد به این که قرآن می تواند چراغی باشد فراسوی راه ما در بعد کلامی و اعتقادی که می خواهیم دنبال کنیم.

وی افزود: ما به عنوان یک بشر عادی زمانی که در محضر قرآن قرار می گیریم فقط می توانیم تلاوت داشته و ظاهر آن را ترجمه کنیم در صورتی که نیاز به مربی و مروج داردو مفسری بالاتر از ائمه اطهار (ع) نبوده و نیست.

خورگویی کذایی ادامه داد: زمانی که پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند « إِنِّی تَارِک فِیکمْ أَمْرَینِ إِنْ أَخَذْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا- کتَابَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَهْلَ بَیتِی عِتْرَتِی أَیهَا النَّاسُ اسْمَعُوا وَ قَدْ بَلَّغْتُ إِنَّکمْ سَتَرِدُونَ عَلَی الْحَوْضَ فَأَسْأَلُکمْ عَمَّا فَعَلْتُمْ فِی الثَّقَلَینِ وَ الثَّقَلَانِ کتَابُ اللَّهِ جَلَّ ذِکرُهُ وَ أَهْلُ بَیتِی»، « من در میان شما دو چیز باقی می‌گذارم که اگر آنها را دستاویز قرار دهید، هرگز گمراه نخواهید شد کتاب خدا و عترتم که اهل بیتم هستند. ای مردم بشنوید! من به شما رساندم که شما در کنار حوض بر من وارد می‌شوید، پس من از شما درباره رفتارتان با این دو یادگار ارزشمند سؤال خواهم کرد، یعنی کتاب خدا و اهل بیتم» به این نتیجه می رسیم که برای تفسیبر آیات قرآن کریم راهی جز این نداریم که در خانه اهل بیت پیغمبر(ص) زانوی ادب و شاگردی زمین بزنیم.
این دکتری فقه و اصول تصریح کرد: کلمات اهل بیت (ع) همان تفسیر کلمات خداوند است زمانی که قرآن می فرماید« به خدا توکل کنید » معنی توکل را فقط اهل بیت (ع) شرح می دهند و زمانی که خداوند می فرماید « در برابر مشکلات صبرداشته باشید » نیز تشریح این موضوع بر عهده اهل بیت است و به طور کلی تفاسیر و کلمات پیامبر اسلامی (ص) و اهل بیت (ع) یک مجموعه ای کامل از جهان بینی توحیدی را برای ما ترسیم می کند.

سبک زندگی مقام معظم رهبری، ریشه در جهان بینی توحیدی دارد
خورگویی ادامه داد: زمانی که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به سبک زندگی اسلامی اشاره دارد باید بدانیم که سبک زندگی اسلامی گره در جهان بینی اسلامی و جهان بینی اسلامی نیز گره در جهان بینی توحیدی دارد به گونه ای که تمام این موضات مانند یک زنجیره ای سلسه وار مبتی بر یکدیگر است.

وی گفت: اگر انسان بر اعتقاداتی که نسبت به آن معتقد شده و علم و آگاهی و بصیرت آن را به دست آورده است پافشاری کند دیگر در سختی ها و بن بست های زندگی به سراغ افرادی که ادعای فال گیری و حل مشکلات دارند نمی رود.

رئیس دانشکده علوم قرآنی بندرعباس تصریح کرد: فردی که تمام وجودش را یاس و ناامیدی گرفته باشد و به واسطه این که یکی یکی پله های اعتقادات او ترمیم و مسیر برای ادامه راه برای بندگی خدا هموار شود و از این بن بست ها رهایی پیدا کند باید یاد و ذکر خدا را در زندگی خود نهادینه کند، خداوند می فرماید «مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَهً ضَنْکًا»

وی افزود: اگر اعتقاد راسخ به جهان بینی توحیدی پیدا کنیم ترجمه ظاهری همین آیه ما را کفایت می کند، «هر کس از هدایت من که سبب یاد نمودن از من در همه امور است روی بگرداند، برای او زندگی تنگ و سختی خواهد بود» چرا که اثر دوری از ذکر خدا همین است که انسان دچار یک نکبت در زندگی می شود.

خورگویی کذایی ادامه داد: در جهان بینی مادی بشریت فاقد امید و زندگی برای فردا است اما در جهان بینی توحیدی اسلام اثبات می کند که پس از این دنیای فانی و زود گذر جهانی به اسم پس از مرگ و عالم برزخ نیز وجود دارد.

وی اضافه کرد: فردی که در بن بست ها قرار گرفته است به دنبال راه حل های دروی از این مشکل است و هر فردی که چراغ سبزی را برای حل مشکل پیش آمده به او نشان دهد، تصور می کند که حلال مشکلات فقط همین شخص و راه حل او است و زمانی که خود فرد به این جریان نگاه کند عبث و بیهوده مشاهده می کند.

رئیس دانشکده علوم قرآنی بندرعباس خاطرنشان کرد: علوم نظری و پایه مربوط به علوم اسلامی در مدارس و دانشگاه ها باید تقویت پیدا کند تا رشد و نمو و ترقی داشته باشد همچنین اساتید در این حوزه باید اطلاعات خود را به روز کرده تا بتوانند به سوالات و انتظارات نسل جوان پاسخ دهند، از طرفی جوان ها و عموم مردم در هر سنی با تقویت روحیه مطالعه، تحقیق، تفحص و پژوهش به آگاهی بخشی خود کمک کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=539958
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,633 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی