تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 217999
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

رقابت ویژه بچه پولدارها برای زوال عقل!

برخی عروسی ها، پارتی ها، شب نشینی ها، جشن تولد ها، جشن فارغ التحصیلی ها و هر مراسم دیگری، از ورود مشروبات الکلی در امان نیست! نوعی چشم و همچشمی در این مورد، در سطح جامعه در حال شکل گیری است و بخشی از اقشار جامعه به خاطر مصرف مشروبات الکلی، گویی با هم مسابقه گذاشته اند تا جایی که در این مورد، به هم فخر می فروشند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، میگساری و مشروبخواری یکی از معضلات قدیمی جوامع و یکی از آفت های کهن و تاریخی تعالی بشر به شمار می رود. این روزها نیز، میزان مصرف مشروبات الکلی در ایران رو به افزایش دارد و مصرف این مشروبات در مهمانی ها و حتی گعده های معمولی به یک «مد» تبدیل شده است!

برخی عروسی ها، پارتی ها، شب نشینی ها، جشن تولد ها، جشن فارغ التحصیلی ها و هر مراسم دیگری، از ورود مشروبات الکلی در امان نیست! نوعی چشم و همچشمی در این مورد، در سطح جامعه در حال شکل گیری است و بخشی از اقشار جامعه  به خاطر مصرف مشروبات الکلی، گویی با هم مسابقه گذاشته اند تا جایی که در این مورد، به هم فخر می فروشند! حتی برخی ها کار را به جایی رسانده اند که از مشروب خوردن خود در پارتی ها، مهمانی ها، دورهمی ها و حتی به صورت تکی، عکس می گیرند و با افتخار در فیسبوک، اینستاگرام و دیگر شبکه های ارتباطی مجازی قرار می دهند!

این در حالیست که علاوه بر آنکه مصرف مشروبات الکلی بر اساس شرع مقدس اسلام، حرام است ، بر اساس دانش پزشکی نیز، زوال عقل، سکته مغزی، سیروز، سرطان، ایست قلبی، دیابت، ایجاد نقص در کبد و کلیه، اختلال در رفتار جنسی، زخم معده، آلزایمر، افسردگی، پرخاشگری، کم خونی، هپاتیت الکلی، پانکراتیت، گاستریت و کاهش ادارک و شعور بخشی از عوارش مصرف مشروبات الکلی به شمار می روند.

پیامبر اسلام(ص) در روایتی دینی می فرمایند:« هنگامى که شرابخوار سخن گفت او را تصدیق نکنید، و وقتى خواستگارى کرد باو زن ندهید، و هنگامى که مریض شد از او عیادت نکنید، و هنگامى که مرد او را دفن نکنید، و او را بر امانتى امین قرار ندهید، پس کسى که او را امین حساب کرد بر امانتى و او از بین برد بر خداوند نیست که آن امانت را حفظ کند، و او را نباید براى کارى اجیرى کرد، زیرا خداوند در قرآن مى فرماید: اموال خود را به دست سفیهان ندهید. و چه کسى سفیهتر از شرابخواراست؟»

آمار مصرف الکل

سازمان بهداشت جهانی هم، چندی پیش، آمار مصرف الکل طی سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ را اعلام کرد که بر اساس این آمار از بین ۱۹۹ کشور، ایران در رتبه ۱۶۶ جهانی قرار گرفته بود و کشورهای بلاروس، مولداوی، لیتوانی،روسیه، رومانی، اوکراین، اندورا، مجارستان، جمهوری چک،اسلواکی، پرتغال، صربستان، گرانادا، لهستان، لتونی، فنلاند، کره جنوبی، فرانسه، استرالیا و کرواسی در رده های اول تا بیستم جهان قرار داشتند.

هر چند ایران به دلیل وجود اعتقادات و انگاره های دینی، در رده های پایین مصرف مشروبات الکلی در جهان است اما افزایش مصرف مشروبات الکلی طی سالهای گذشته در کشور، اعلام میانگین مصرف ۳۵ لیتر در سال برای هر فرد اهل شرب خمر بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، و رسیدن میانگین سنی مصرف آن به ۱۸ سال، نگران کننده است؛ این نگرانی زمانی تشدید می شود که قبح مصرف آن برای نسل جدید بریزد و به این نوشیدنی های حرام به چشم یک نوشیدنی معمولی و حلال نگاه کنند!

در حال حاضر، مصرف مشروبات الکلی در کشور ما تحت تاثیر عوامل مختلف، رو به افزایش دارد و در بین طیفی از خانواده ها به یک مسئله عادی و حتی «مد» تبدیل شده است! از سوی دیگر، هر کدام از مصرف کنندگان مشروبات حرام با خوردن سالانه ۳۵ لیتر به ازای هر نفر، ایران را در رده نوزدهم پرخورترین ها در مشروبات الکلی قرار داده اند که این نیز خود یک هشدار جدی در این مورد است.

مشروبات دست ساز و الکل صنعتی؛ قوز بالای قوز!

مشروبات قاچاقی و وارداتی کم بود، مشروبات دست ساز و الکل های صنعتی هم اضافه شده است! تا جایی که عده ای در منازل خود اقدام به ساخت مشروبات دست ساز و تقلبی می کنند و این مشروبات دست ساز، بنا به اعلام پزشکان، مسمومیت، رفتن به کما، نابینایی، نقص کلیه، نقص کبد و بیماری‌های مادام العمر را برای مصرف کنندگان این نوشیدنی های حرام در پی داشته و دارد. این تولیدات حرام دست ساز، با قیمت های پایین تری نسبت به تولیدات اصل(!) در اختیار مشتریانش قرار می گیرد.

مشروبات الکلی دست ساز را «اعتیادآور» می سازند

«م- ن» ۲۷ ساله، یکی از تولیدکنندگان و فروشندگان مشروبات الکلی دست ساز است که اکنون در بازدداشت به سر می برد. او که به همراه مادر و همسرش، حوالی میدان تجریش تهران و به عنوان مستأجر، سکونت دارند، در پاسخ به این پرسش که تحصیلاتش چیست و چرا به چنین کاری رو آورده است، اظهار می کند:« لیسانس برق از دانشگاه آزاد دارم. خیلی دنبال کار گشتم اما موفق نشدم. یکی از دوستانم پیشنهاد داد که اگر دنبال درآمد خوب هستم می توانم به صورت شراکتی با او، مشروب تولید کنم».

«م- ن» ادامه می دهد:« بعد از ۳ ماه کار کردن و ساختن مشروب، فروشمان به روزی حدود ۵۰ بطری رسیده بود. هر بطری را ۵۰ هزار تومان می فروختیم. مشتری زنگ می زد و سفارش می داد که ما یا بطری را به منزل او می بردیم یا در خیابان، به او تحویل می دادیم. گاهی برای آنکه، پلیس ها شک نکنند، با همسرم سر قرار می رفتیم و بطری را تحویل می دادیم!»

وی با بیان اینکه مشروبات را در منزل می ساخته اند، می گوید:«با یک دستگاه گلاب گیری معمولی، اینکار را انجام می دادم اما مثل بقیه نبودم که ترامادول و متانول و یا قرص های روانگردان با مشروبات قاطی می کنند تا هم قوی باشد و مصرف کننده فکر کند مشروبش خوب است(!) و هم اعتیادزا باشد که بیشتر بفروشند».

«س- ب» یکی دیگر از فروشندگان و تولیدکنندگان مشروبات الکلی در پاسخ به این سئوال که الکل مورد نیاز را چگونه تهیه می کرده اند، می گوید:«ما الکل مورد نیازمان را برای مخلوط کردن و ساختن مشروب، از یکی از دوستانم که اطراف کرج، تولیدی الکل دارد می خریدیم».

مشتریان پروپا قرص الکل سفید!

در کنار مشروبات وارداتی و مشروبات دست ساز، الکل سفید هم به یکی از علایق افراد مشروب خور تبدیل شده است. مهدی یکی از کارکنان داروخانه ای در حوالی جمهوری است. بنا به اظهار او، میزان خرید الکل سفید به ویژه توسط جوانان بالاست! او می گوید:« در طول شبانه روز، عده ای که بیشتر آنها جوان هستند برای خریدن الکل سفید به ما مراجعه می کنند».
ساری اظهار می دارد:« چند شب پیش، یک جوان حدود ۳۰ ساله وارد داروخانه شد و پس از کمی تعلل، درخواست ۳۰ شیشه الکل سفید کرد! پرسیدم برای چه می خواهد که گفت برای آزمایش های شیمی!»

مشروب و الکل هم مثل مواد مخدر، «بی غیرت» می کنند

بر اساس هشدار پزشکان، الکل و مشروبات الکلی، کنترل مغز بر خویشتن‌داری و توازن و هماهنگی حرکتی را مختل می‌کنند. همانگونه که مواد مخدر، غیرت را از فرد معتاد می رباید، مشروبات الکلی هم، فرد را بی غیرت می کند. دکتر سامان تقی پور روانشناس درباره ویژگی های شخصیتی افراد اهل شرب خمر، می گوید:« افرادی که مشروبات حرام می خورند، یا با دین مشکل ماهوی دارند، یا ایمانشان به دستورات دینی ضعیف است و یا در اثر القائات بیرونی، نسبت به حقانیت دین دچار تشکیک شده اند».

وی می‌افزاید:«مشروب خوارها از نظر هویت فردی نیز دچار مشکل هستند چرا که هویت واقعی خود را پیدا نکرده اند؛ این افراد یا دچار بی هویتی هستند و سرشار از تناقضات و درگیری های فکری اند و یا دچار یک هویت تقلبی شده اند.»

این روانشناس می گوید:«افراد مشروب خوار، عموماً افرادی هستند که به علت کمرنگ بودن معنویت و دینمداری در وجودشان، لذتگرا هستند و به غنیمت دانستن لحظه( به معنای منفی اش) باور دارند. این افراد عموماً دهن بین هستند و خیلی زود تحت تاثیر شرایط (جو) قرار می گیرند؛ به بیان امروزی و عامیانه اش، افرادی «جو گیر» هستند».

تقی پور با اشاره به اثری که اعتیاد بر غیرت فرد به جا می گذارد، اظهار می کند:« همانگونه که فرد معتاد، سر از وادی بی غیرتی و لاقیدی در می آورد، مشروبات الکلی هم فرد را بی غیرت می کند. افرادی که شُرب خمر می کنند، اعتقادشان به محرم و نامحرم، حلال و حرام، درست و نادرست و بایدها و نبایدهای اخلاقی و دینی را از دست می دهند. مواد مخدر، فرد معتاد را به چنان بی غیرتی ای می رساند که نسبت به تامین نیازهای احساسی و جنسی همسرش بی غیرت، بی تفاوت و ناتوان می شود؛ فرد مشروب خور هم از این منظر بی غیرت می شود که محرم و نامحرم را زیر پا می گذارد، به سمت زناکاری می رود و رقصیدن و خودنمایی ناموسش در برابر نامحرمان را روشنفکری می پندارد! بارزترین وجه بی غیرتی فرد مشروب خوار، زناکاری اوست.»

این روانشناس عنوان می کند:« عموم افرادی که برای مشاوره به من مراجعه می کنند، مشروب مصرف می کنند. جالب است برخی از آنها برای ناراحت نشدن دوستان خود که تعارف می کنند، مشروب می خورند! به عبارت دیگر، قدرت “نه گفتن” ندارند. عده ای هم، برای کسب  پرستیژ و یا در اصطلاح عامیانه “کلاس گذاشتن” اقدام به خوردن مشروب می کنند!»

 الکل؛ نماد بارز سبک زندگی هالیوودی- ماهواره ای

در این میان، نقش فیلم ها، کلیپ ها و تولیدات ماهواره ای و هالیوودی را در افزایش میزان گرایش به مصرف مشروبات الکلی نباید نادیده گرفت. نکته جالب توجه آن است که در کشورهای امریکایی و اروپایی، مصرف الکل با مجازات های شدیدی همچون باطل شدن گواهینامه رانندگی و محرومیت های اجتماعی همراه است اما همین کشورها در فیلم هایی که تولید می کنند، خوردن مشروبات الکلی را تبلیغ می کنند! در غالب فیلم های تولید شده در هالیوود و شبکه های ماهواره ای، یکی از بازیگران ثابت و همیشگی، شیشه های مشروبات الکلی هستند که در چندین صحنه، نمایش داده می شوند و یا هنروران فیلم، اقدام به نوشیدن آنها می کنند.

در این فیلم ها، قبح نوشیدن مشروبات الکلی که از نظر شرع مقدس اسلام، حرام هستند ریخته می شود و در ذهن تصویری و تحلیلی بینندگان، نوشیدن آن، کاملا عادی سازی می شود. این فیلم ها چنان تلقین می کنند که گویی، مشروب باید جزئی جداناشدنی از زندگی ها باشد!

از سوی دیگر، مصرف مشروب، به نوعی «افه گذاری» بین افراد بدل شده است چرا که بر اثر یک رسوب ذهنی و پیشفرض تاریخی برگرفته از فیلم ها و تبلیغات، عموماً افراد از نظر مالی متمکن و ثروتمند، به فعل نوشیدن اشتغال داشته اند؛ بنابراین، برخی ها برای القای جایگاه بالای مالی خود، اقدام به خوردن مشروب در تجمعات می کنند.

یک تعارض قانونی به نفع خلافکارها!

خردادماه سال گذشته بود که مجلس شورای اسلامی دو فوریت طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بررسی کرد. محمد دهقان عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس همان زمان طی مصاحبه ای اظهار کرد:« در قانون مجازات اسلامی برای حمل و فروش مشروبات مجازات یک تا شش ماه حبس در نظر گرفته شده است اما در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز غفلت صورت گرفته و برای حمل مشروبات قاچاق زیر ۱۰ میلیون، جریمه نقدی در نظر گرفته شده است که همین تعارض قانون با شرع، سبب تسهیل انجام یک عمل خلاف شرع شده است!»
و این تعارض قانونی کماکان پابرجاست تا واردکنندگان مشروبات به صورت عمده، با خیالی آسوده به فعل حرام خود مشغول باشند!

اکنون، باید پرسید که دولت و متولیان فرهنگسازی و سبک زندگی در کشور ما تا کنون کدام اقدامات اثرگذار را در راستای به حاشیه راندن «ضد فرهنگ الکلیسمی» انجام داده اند؟ آموزش و پرورش ما تا چه اندازه، درباره قباحت، حرام بودن و زیانبار بودن مشروبات الکلی با دانش آموزان سخن گفته است؟ آیا درسی در این باره، در کتب آموزشی ما وجود دارد؟ آیا زمان آن نرسیده که محتوای کتب درسی، به روز و نو و منطبق بر نیازهای روز شود؟! پرسش دیگر اینکه، مسئولان برای پیشگیری از رشد مصرف الکل( این نوشیدنی شیطانی) چه برنامه ای دارند؟!

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=217999
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,600 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی