تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 357840
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
رئیس آموزش و پرورش کیش:

رشد و توسعه در آموزش وپرورش نیازمند مشارکت جمعی است

رئیس آموزش و پرورش کیش هزینه در آموزش و پرورش را یک سرمایه گذاری موفق برای رشد و تعالی آینده کشور دانست.

رشد و توسعه در آموزش وپرورش نیازمند مشارکت جمعی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ هانی معلمی،رئیس آموزش و پرورش کیش در گفتگو با خبرنگار کیش پرس با اشاره به اینکه بودجه ای که به آموزش و پرورش اختصاص داده می شود هیچگاه نتوانسته است نیازهای آموزشی را برطرف کند گفت:  در راستای توسعه آموزش و پروش و ارتقاء کیفیت آموزشی نیاز است تا همه مردم و مسئولان در کنار یکدیگر و برای رشد و تعالی دانش آموزان وضعیت بهتری فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در سرزمین اصلی نیز بسیاری از خیرین در امر کمک رسانی به تجهیز و ساخت مدارس فعالیت می کنند افزود: در جزیره کیش نیز هستند افراد خیری که توانایی ساخت و تجهیز مدارس را دارند و انتظار می رود در کنار توسعه و رشدی که در کیش شاهد هستیم برخی از سرمایه گذاران به حوزه تعلیم و تربیت نیز نگاه ویژه ای داشته و در این راه قدم های مثبتی بردارند.

معلمی ادامه داد: آموزش و پرورش نیاز به حمایت مردم دارد و بنابر تاکید رهبری هزینه کردن در آموزش و پرورش سرمایه گذاری است برای آینده  به همین منظور همه باید به کمک آموزش و پرورش بیایند تا آموزش و پرورش ماموریت خود را به خوبی انجام داده و گام های مثبتی در آموزش و پرورش فرزندان ایران اسلامی بردارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا دبیران در رشته های تخصصی خود تدریس می کنند اظهار کرد:  در سیستم آموزش و پرورش آنچنان که مشهود است تلاش شده تا به سمت تخصصی کردن نیروها گام برداشته شود و در جذب نیرو نیز دقت های لازم صورت می گیرد.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش کیش با اشاره به اینکه در سال جدید نیز ساماندهی و بهسازی نیروها صورت گرفته افزود: تلاش شده تا در هر رشته و مقطع تحصیلی نیروهای متخصص گمارده شوند ولی برای پرشدن ساعت موظف معلمان و جبران کمبود معلم در برخی پایه و ها مقاطع نیاز است تا معلمانی که در حوزه تحصیلی مرتبط و نزدیک به رشته هایی که با کمبود معلم روبرو هستند استفاده شود.

وی تاکید کرد: با وجود اینکه جزیره کیش با محدودیت های خاص خود روبروست نمی توان هر زمان که نیاز بود معلم را تغییر داد و یا ساعت کار معلمان را کم یا زیاد کرد در حالیکه عملا در کل کشور با سیستم آموزشی جدید مدارس با کمبود معلمان متخصص روبرو هستند.

معلمی با بیان اینکه در دو سال گذشته با همکاری سازمان منطقه ازاد کیش و وزارت آموزش و پرورش معلمان تحت شرایط خاصی در جزیره کیش فعالیت می کنند تاکید کرد: طبق مصوبه ای که از وزارتخانه آموزش و پرورش دریافت کردیم در دو سال گذشته معلمان به صورت موقت در جزیره کیش جذب می شوند تا میزان کارایی و کیفیت کار آنها طی یک سال آموزشی رصد شود و درصورتی که تدریس آنان با شاخصه های کیفی آموزش و پرورش در کیش همخوانی داشته باشد در جزیره به کار ادامه دهند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شرایط زندگی در جزیره کیش با سرزمین اصلی متفاوت بوده و هزینه های اجاره مسکن و زندگی بالاست باید شرایط زندگی برای معلمان مهیا شود تا بتوان نیروهای مورد نظر را جذب کرد.

رئیس آموزش و پرورش کیش افزود: در حال حاضر تنها معلمان مرد کمک هزینه ماهیانه به مبلغ ۶۰۰ هزار تومان دریافت می کنند که یک سوم هزینه اجاره یک مسکن معمولی در جزیره کیش است با این وجود ما تلاش کردیم تا بهترین آموزگاران در کیش تدریس کنند.

وی یادآور شد: هر سال به دلایل گفته شده تعداد کمی از معلمان سرزمین اصلی متقاضی کیش بودند اما امسال برای اولین بار ۵۴۰ معلم از کشور متقاضی انتقال به جزیره بودند بدون اینکه تسهیلات و امتیاز خاصی در نظر گرفته باشیم و این اتفاق خوبی برای کیش است.

معلمی با اشاره به طرح آموزشی که به سازمان منطقه آزاد کیش جهت بحث و بررسی ارائه شده است گفت: ما طرح جامع آموزشی را تقدیم سازمان کردیم تا مورد بررسی قرار گیرد و یکی از مباحث مطرح شده در این طرح به کار گیری معلمان متخصص و متبحر در امر آموزشی با ارائه تسهیلات لازم به آنان است.

وی در رابطه با مشکلات تهیه لباس فرم مدارس در ابتدای سال نیز گفت: طی دو سال گذشته مشکلاتی در تهیه و توزیع لباس فرم دانش آموزان وجود داشت که تلاش به مرور این مشکلات از میان برداشته شود در سال جدید نیز با توجه به اینکه از خانواده ها درخواست شد تا به موقع برای تهیه لباس اقدام کنند و با وجود اینکه لباس ها تغییری نداشته کسانی که تمایل دارند لباس های فرزندانشان را خودشان تهیه کنند می توانند اقدام به این کار کنند سه تولید کننده برای تولید و توزیع در نظر گرفته شدند که در قرار داد آنان نیز ذکر شده که به هر دلیل مانند افت کیفیت یا افزایش قیمت مشکلی برای خانواده ها وجود داشته باشد با آنان در این رابطه برخوردهای لازم صورت می گیرد ضمن اینکه در سال های آتی این افراد به هیچوجه نمی توانند در تولید و توزیع فرم های مدارس مشارکت داشته باشند.

به گفته معلمی تعداد دانش آموزان جزیره کیش با استاندارهای لازم برای ایجاد مدارس خاص برابری نمی کند وی در این رابطه توضیح داد: طبق آئین نامه آموزش و پرورش ایجاد مدارس خاص دارای شرایط خاصی است و در صورتی که این شرایط در منطقه ای وجود نداشته باشد اجازه تاسیس این مدارس در آن منطقه داده نمی شود.

وی در ادامه افزود: براین اساس تاسیس مدارس شاهد، تیزهوشان و دیگر مدارس خاص در جزیره کیش امکان ندارد و برای حفظ مدارس نمونه دولتی کنونی نیز تلاش های زیادی صورت گرفته است.

معلمی با اشاره به سهیمه جزیره کیش در مدارس نمونه دولتی اظهار کرد: در سال گذشته برای هر مقطع ۶۰ دانش آموزامکان پذیرفته شدن در مدارس نمونه دولتی را در مدارس دخترانه و پسرانه داشتند که با توجه به تعداد دانش آموزان در پایه های ششم و نهم جزیره کیش سهیمه کیش به ۴۰ نفر کاهش یافته بود که با تلاش های فراوان توانستیم این میزان را به ۵۴ دانش آموز در هر پایه ورودی برسانیم.

وی تاکید کرد: وجود چنین مدارسی عملا در جزیره کیش موجب می شود که انباشت دانش آموز در یک مدرسه شرایط تحصیلی مساوی را از دیگر دانش آموزان گرفته شود و عدالت آموزشی از بین می رود.

رئیس اموزش و پرورش کیش در رابطه با نظارت بر برگزاری آزمون و ورود دانش آموزان به مدارس نمونه دولتی در کیش گفت: تمامی سوالات آزمون از استان و به تعداد شرکت کنندگان ارسال می شود. شرکت کنندگان همگی دارای کارت آزمون عکس دار بوده و تصحیح اوراق و اعلام نتیجه نیز استانی است و هیچ دانش آموزی بدون شرکت در آزمون نمی تواند وارد مدرسه نمونه دولتی شود.

وی در رابطه با ذهنیت اولیا نسبت به برخی از مدارس افزود: ثبت نام در مدارس به صورت منطقه ای صورت می گیرد و با توجه به محدودیت مدارس نمی توان انتظار داشت که دانش آموزان همگی در یک مدرسه خاص ثبت نام شوند و اینکه گفته می شود یک مدرسه در فلان منطقه خوب است یا خوب نیست تنها در ذهن برخی اولیا شکل گرفته و در واقع معلمان جزیره کیش در همه مدارس حضور دارند و این گونه نیست که یک معلم که گفته می شود معلم خوبی است فقط در یک مدرسه تدریس کند و عملا امکان ندارد که همه دانش آموزان با سطخ آموزشی بالا در یک مدرسه درس بخوانند و دانش آموزان ضعیف یا متوسط در مدرسه ای دیگر.

معلمی ادامه داد: برخی از اولیا با این تفکر که سطح آموزشی در مدارس کیش پایین است به دنبال این هستند که فرزندشان در کلاس معلم خاص یا در مدرسه خاص درس بخواند در حالیکه ما در جزیره کیش طی دو سال گذشته قبولی های تک رقمی در کنکور، برگزیدگان المپیاد کشور و استانی داشته ایم.

وی افزود:. مدرسه فاطمیه ۱۰۰ درصد قبولی کنکور داشته و با توجه به اینکه جزیره شرایط خاص دارد و مدارس شاهد و تیزهوشان و دیگر امکانات آموزشی در سرزمین اصلی بیشتر است این نتایج نشان از توانمندی دبیران و تلاش دانش آموزان دارد.

دریافت هر گونه هزینه ای از دانش آموزان به عناوین مختلف به گفته معلمی غیرقانونی است ضمن اینکه این مقام مسئول در آموزش و پرورش اظهار کرد: تحصیل طبق قانون اساسی رایگان است و هیچ مدیری حق دریافت هزینه ثبت نام ندارد اما خانواده ها می توانند در تامین نیازهای مدرسه به هر میزان که توانایی دارند به صورت اختیاری مشارکت کنند.

وی توضیح داد: باید برای رشد و توسعه مدارس گام های بلندی برداشت و این امر نیازمند  حمایت های مردمی به خصوص سرمایه داران و سرمایه گذاران توانایی است که امروز در رشد و توسعه جزیره کیش دارد مشارکت دارند

معلمی تاکید کرد: آموزش و پرورش برای کیفیت بخشی و ارتقاء خدمات آموزشی و تحصیلات دانش آموزان  نیاز به حضور همه مردم دارد و بی تردید آموزش و پرورش به تنهایی از عهده این ماموریت برنمی آید.

وی تصریح کرد: باید فرهنگ حمایت از آموزش و پرورش در جامعه به خصوص در جزیره کیش که به عنوان یک پایلوت در بخش های مختلف در کشور مطرح شده است نهادینه شود.

رئیس آموزش و پرورش کیش در رابطه با کمبود فضاهای آموزشی در کیش گفت: کمبود فضای آموزشی با توجه به رشد و توسعه فضای شهری و افزایش جمعیت در چند سال اخیریکی از دغدغه های آموزش و پرورش و مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش بوده و در همین راستا سال گذشته ۲ مدرسه ساخته و به فضای آموزشی افزوده شد در سال جدید نیز با توجه به اینکه برای آغاز سال ۱۳ کلاس درس در مدارس مختلف کم بود تعداد ۹ کلاس جدید ساخته شد و ۴ مدرسه نیز با مدیریت و جابجایی های صورت گرفته در مدارس تامین شد.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز با وجود ساخت یک مدرسه دیگر در نوبنیاد ما در مدارس کیش با افزایش روبرو هستیم برای مثال در دبستان کوثر ۶۰۱ دانش اموز داریم که باید این تعداد نصف شود و مدرسه مولوی نیز در مرز ۶۰۰ دانش آموز قرار دارد و این حجم در سال آینده افزایش خواهد داشت به همین منظور نیاز به ساخت مدارس جدید داریم.

معلمی با اشاره به اینکه ساخت و تجهیز مدارس از سوی آموزش و پرورش قابل تقدیر است افزود: ساخت و تجهیز مدارس هم در ماموریت آموزش و پرورش و هم در ماموریت سازمان منطقه آزاد کیش بنابرقانون وجود دارد و از ابتدا نیز در کیش ساخت و تجهیز مدارس توسط سازمان منطقه آزاد کیش صورت گرفته و طبق نیاز سنجی های صورت گرفته در سال گذشته، نیازهای امسال مدارس نیز به سازمان اعلام شده بود اما در روند کارهای اداری مشکلاتی وجود داشت که با تلاش های مسئولان برطرف شده به همین دلیل ساخت کلاس ها و مدارس مدتی به طول انجامید.

وی با اشاره به اینکه طرح انسداد بیسوادی یکی از طرح های آموزش و پرورش در کشور است که در کیش نیز به برگزاری آموزش از راه دور و مدارس بزرگسالان در حال اجراست و افزود: در صورت نیاز به برگزاری کلاس های نهضت سواد آموزی این امکان نیز برای با سواد شدن کسانی که از نعمت سواد محروم هستند قابل اجراست.

رئیس آموزش و پرورش در رابطه با تنبیه بدنی دانش آموزان تصریح کرد: هر گونه تنبیه بدنی توسط معلمان و دیگر اولیاء مدارس غیرقانونی بوده و هیچ مدیر، معلم یا معاونی حق تنبیه بدنی دانش آموزان را ندارد و با متخلفان برابر مقررات برخورد می شود.

وی در همین رابطه با بیان اینکه خانواده ها نباید به شنیده ها و کانال های اطلاع رسانی غیر رسمی استناد کنند اظهار کرد: معلمان انسان های زحمت کشی هستند که با مهر و علاقه فراوان و با جان ودل برای تعلیم و تربیت فرزندان این آب و خاک تلاش می کنند و خانواده ها نباید با استناد به شنیده ها و مطالب غیرواقعی آن ها را به دیگر معلمان نیز تعمیم دهند.

معلمی افزود: خانواده ها در صورت بروز هر گونه مشکل موارد را با مشاوران و مسئولان آموزش و پرورش در مطرح کنند و مطمئن باشند که به تمام درخواست ها، انتقادات و پیشنهادهای آنان رسیدگی می شود.

جزیره کیش در میان آب های خلیج فارس با ۹۱ کیلومتر مساحت دارای بیش از ۷ هزار دانش آموز در مقاطع و پایه های تحصیلی است که بیش از ۴۰۰ معلم وظیفه آموزش آنان را برعهده دارند.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=357840
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,567 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی