تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 310890
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
صندوق بین‌المللی پول گزارش داد

رشد ضعیف بخش غیرنفتی ایران پس از لغو تحریم‌ها/ صادرات ۱٫۸ میلیون بشکه‌ای نفت و بدون تغییر گاز

صندوق بین‌المللی در جدیدترین گزارش با اشاره به کاهش ۳۰۰ میلیون دلاری ذخایر ارزی ایران پس از لغو تحریم‌ها پیش‌بینی کرد: بخش نفتی کشور با رشد ۱۶٫۹ درصدی مواجه می‌شود اما رشد بخش غیرنفتی حتی به میزان سال ۲۰۱۴ هم نخواهد رسید و صادرات گاز ایران تا ۲۰۱۷ ثابت می‌ماند.

رشد ضعیف بخش غیرنفتی ایران پس از لغو تحریم‌ها/ صادرات ۱٫۸ میلیون بشکه‌ای نفت و بدون تغییر گاز

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،  صندوق بین المللی پول نیمه شب گذشته جدیدترین گزارش منطقه‌ای غرب آسیا و آسیای مرکزی را منتشر کرد. این نهاد بین‌المللی در این گزارش ارزیابی خود از شاخص‌های کلان اقتصادی کشورهای منطقه از جمله ایران را ارائه کرده است.

صندوق بین‌المللی پول با برآورد رشد اقتصادی ۴ درصدی برای ایران در سال ۲۰۱۶، رشد اقتصادی سال آینده کشور را ۳٫۷ درصد پیش‌بینی کرده است. بر این اساس، تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۶ به ۳۸۶٫۱ میلیارد دلار خواهد رسید.

* رشد ۱۶٫۹ درصدی بخش نفتی/ رشد بخش غیرنفتی حتی به سال ۲۰۱۴ هم نخواهد رسید

در بخش دیگری از این گزارش پیش‌بینی شده است که با توجه به لغو تحریم‌ها و امکان افزایش صادرات نفت ایران، بخش نفتی ایران پس از رکود سال ۲۰۱۵ در سال ۲۰۱۶ با رشد ۱۶٫۹ درصدی مواجه شود.

بر اساس آمار این گزارش، بخش نفتی ایران در سال ۲۰۱۴ رشد ۶٫۱ درصدی داشت اما در سال ۲۰۱۵ این رشد به ۰٫۶ درصد سقوط کرد.

صندوق بین‌المللی پیش‌بینی کرد که بخش غیر نفتی ایران حتی با وجود لغو تحریم‌ها نتواند به رشدی به میزان سال ۲۰۱۴ برسد. بر اساس این آمار، رشد بخش غیرنفتی ایران که از ۴٫۱ درصد در سال ۲۰۱۴ به صفر درصد در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته بود، امسال رشد ۲٫۵ درصد خواهد داشت که باز هم به میزان رشد سال ۲۰۱۴ نخواهد رسید.

همانطور که انتظار می‌رود برداشته شدن تحریم‌ها در ژانویه سال ۲۰۱۶ بیشتر به بخش نفتی سود می‌رساند تا به بخش غیرنفتی که بیشتر مورد نظر اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به در درآمدهای نفتی است.

* افزایش ۵۲۰ هزار و ۳۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت و گاز پس از لغو تحریم‌ها/ صادرات ۳ سال بدون تغییر

با این حال، تولید نفت و گاز ایران پس از لغو تحریم‌ها نیز در سال ۲۰۱۶ تنها افزایش ۵۲۰ هزار بشکه‌ای در بخش نفت و افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای در بخش گاز خواهد داشت.

تولید نفت ایران که در سال جاری میلادی بالغ بر ۳٫۰۳ میلیون بشکه در روز بوده در سال میلادی آینده به ۳٫۳۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. میزان تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۵ نیز روزانه ۲٫۵۵ میلیون بشکه تخمین زده شده است.

تولید گاز ایران که در سال جاری به ۳٫۰۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد و در سال ۲۰۱۷ به ۳٫۰۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

بر اساس پیش‌بینی این گزارش، تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ حدود ۵۲۰ هزار بشکه در روز و تولید گاز نیز تنها معادل ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۶ به ۱٫۸۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد که در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱٫۲۴ میلیون بشکه در روز بوده است. بر اساس پیش‌بینی این نهاد بین‌المللی صادرات نفت ایران در سال آینده میلادی به روزانه ۲٫۱۳ میلیون بشکه خواهد رسید.

صادرات گاز ایران نیز که در سطح سال ۲۰۱۵  و معادل ۱۵۰ هزار بشکه در روز برآورده شده است که برای سال آینده نیز بدون تغییر در همین سطح باقی خواهد ماند.

بر اساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم ایران در سال جاری میلادی ۸٫۹ درصد و برای سال آینده ۸٫۲ درصد خواهد بود. بر اساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۲ درصد بوده است.

* افزایش نقدینگی

رشد نقدینگی نیز در اقتصاد ایران طی سال ۲۰۱۶ افزایش می‌یابد و از ۱۴٫۵ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۱۵٫۷ درصد می‌رسد.

اما نقدینگی در سال ۲۰۱۷  کنترل خواهد شد و پیش‌بینی شده است رشد نقدینگی ایران در این سال به ۱۴٫۹ درصد برسد که کمتر از سال قبل است.

*افزایش صادرات و واردات

این گزارش از افزایش صادرات و واردات ایران در سال ۲۰۱۶ خبر داده است. صادرات ۷۱٫۰۴ میلیارد دلاری ایران در سال ۲۰۱۵ به ۷۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ خواهد رسید و واردات نیز از ۷۲٫۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به ۷۹٫۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ افزایش خواهد یافت.

* کاهش ذخایر ارزی

صندوق بین المللی پول از کاهش ۳۰۰ میلیون دلاری ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۱۶ خبر داده است. ذخایر ارزی ایران که در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۲۵٫۹ میلیارد دلار برآورده شده است در سال جاری به ۱۲۵٫۶میلیارد دلار خواهد رسید. ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۱۴ نیز ۱۱۱٫۶ میلیارد دلار عنوان شده است.

تراز حساب های جاری ایران نیز به شدت کاهش خواهد یافت و از ۱٫۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به منفی ۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ می‌رسد.

* تراز حساب‌های جاری یک کشور اختلاف میان دارایی‌های و بدهی‌های آن کشور است.

دیون خارجی ایران نیز که در سال ۲۰۱۶ به ۲٫۲ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت. این رقم در سال ۲۰۱۵ برابر ۱٫۶ درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.

همچنین این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۲٫۹ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=310890
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,213 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل