رشد جایگاه اجتماعی و اقتصادی زنان در قشم با خلق صنایع دستی
+ پ -
رشد جایگاه اجتماعی و اقتصادی زنان در قشم با خلق صنایع دستی

بانوان قشمی با خوش ذوقی و پشتکارمثال زدنی در خلق آثار کم نظیردستی با تااش فراوان در سالیان اخیر برای ایستادن رو پای خویش و صدور فرهنگ وهویت مردمان این سرزمین به سایر نقاط ایران و جهان گامی بزرگ برداشته اند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پایگاه خبری قشم آزاد ، بانوان قشمی با خوش ذوقی و پشتکار مثال زدنی در راستای خلق آثار کم نظیردستی توانسته‌اند طی سال‌های اخیر در صدور فرهنگ و هویت مردمان این سرزمین به سایر نقاط ایران و جهان و همچنین تقویت وضعیت اقتصادی خود گام‌های موثری بردارند. صنایع دستی جزیره قشم به پل ارتباطی مردوم و گردشگران تبدیل شده است و از این طریق علاوه بر تامین مالی زندگی خود قشم را به عنوان یکی از مراکز مهم تولید صنایع دستی به گردشگران معرفی کرده‌اند.
در ابتدا اوضاع و احوال تولیدات صنایع دستی در این جزیره زیاد خوب نبود و بانوان قشمی با پشتکار و تلاش فراوان توانستند این مسیر را هموار کنند.

با توجه به اینکه اکثریت مردهای قشمی دوست ندارند بانوان بیرون از خانه درگیر شغل‌های دیگری شوند تولید صنایع دستی، دستیابی به شغل و افزایش توان مالی موجب بالا رفتن روحیه این زنان شده و جایگاه آنها را در خانواده و جامعه با ثبات‌تر کرده است.
بسیاری از زنان بی سرپرست و بد سرپرست با وجود خانه‌داری با وارد شدن به این عرصه امرار معاش می‌کنند و بسیاری از دختران از این طریق شهریه دانشگاه و مخارج تحصیل خود را فراهم می‌کنند.
پروژه حفظ و احیاسازی صنایع دستی و ارزش‌های فرهنگی و بومی جزیره قشم در سال ۱۳۹۰ کلید خورد که در این راستا عروسک‌های دُختُ لوک که توسط جامعه زنان روستایی تولید می‌شوند ثبت ملی شد.
خوس بافی، شک بافی، برقع، گلابتون دوزی، زری بافی، منجوق دوزی، گلدوزی روی انواع البسه، کیف و کفش‌های محلی، گلیم بافی، سفال و صنایع صدفی به عنوان بخشی از صنایع دستی هنرمندان قشم است.

انتهای خبر/پ

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff