رسیدگی به بحران دشت میناب از اولویت کاری سازمان زمین شناسی کشور/ تنها راه نجات دشت میناب مدیریت منابع آبی است
+ پ -
رسیدگی به بحران دشت میناب از اولویت کاری سازمان زمین شناسی کشور/ تنها راه نجات دشت میناب مدیریت منابع آبی است

مشاور رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: رسیدگی به بحران در دشت میناب را در اولویت سازمان زمین شناسی قرار دارد تا بتوان مشکل این منطقه را در حدی که در توانایی ماست حل کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از میناب جنوب، محمد جواد بلورچی، مشاور رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در بازدید از فروچاله های بوجود آمده در دشت میناب مشکل آب در میناب در مرز بحرانی دانست و گفت: بسیاری از مردم درخصوص آب های زیر زمینی اطلاعات خاصی ندارند و اقدام به حفر چاه و برداشت بی رویه می کنند که خود باعث کمبود منابع آب زیر زمینی و ایجاد فروچاله ها در منطقه می شود.

وی بیان داشت: میناب  از مناطقی است که بعلت مدیریت نادرست منابع آبی به این حالت در آمده و در حال حاضر هیچ اقدامی دیگری جز مصرف کمتر و مدیریت منابع آبی راه حل دیگری برای نجات جلگه میناب وجود ندارد، روند افزایش شکستگی های زیر زمینی در میناب می تواند بحرانی را برای خاک منطقه بوجود بیاورد که جبران ناپذیر است.

بلورچی طی بازدید از تعدادی از منازل مسکونی اهالی روستای چلوگاومیشی میناب اظهار داشت: وضع در این منطقه به حدی بحرانی است که مردم این روستا و روستاهای همجوار به جهت خطر ناشی از پیشروی فروچاله ها باید از محل سکونتشان نقل مکان کنند.

مشاور رئیس سازمان زمین‌شناسیبا اشاره به پیشرفت های علمی و ساخت آب شیرین کن های مدرن در جهان عنوان کرد: در حال حاضر یکی از راه هایی که می توان منابع آبی را برای استفاده انسان ها در نظر گرفت آب شیرین کن ها می باشد، با استفاده از این تکنولوژی می توانیم فرصتی برای احیای دوباره آب های زیرزمینی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در دوران خشکسالی جهانی قرار داریم و ایران نیز در روی نوار خشکسالی قرار دارد افزود: تنها پیشنهاد ما برای مردم و مسئولان میناب این است که از مصرف بی رویه آب های زیر زمینی و همچنین آب های سطحی پرهیز کنیم و برای کشاورزی خود راهکارهای مناسب آبیاری را پیش بگیریم، چون ارزش آب بسیار بالاست و زندگی و آینده بشر به آن نیاز دارد.

مشاور رئیس سازمان زمین‌شناسی  در ادامه عنوان داشت: طبق پیش بینی ها تا ۳۰ سال آینده کشورهای جهان در وضعیت خشکسالی قرار می گیرند و کشور ما نیز در این نوار خشکسالی قرار گرفته و البته تنها کشور ما در این وضعیت قرار ندارد بلکه کشورهای همسایه نیز این مشکل را دارند و باید از همین حالا به فکر نگهداری ذخایر آبی خود باشیم.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دشت میناب در حالت بحرانی قرار دارد و ما هیچگونه اطلاعی تا این لحظه نداشتیم رسیدگی به بحران در دشت میناب را در اولویت سازمان زمین شناسی قرار می دهیم تا بتوانیم مشکل این منطقه را در حدی که در توانایی ماست حل کنیم.

 

 

انتهای پیام/م

 

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff