رسوم دیرینه ی هرمزگانی ها در صنعت لنج سازی/ اوشار یک سنت چند 100 ساله
+ پ -
رسوم دیرینه ی هرمزگانی ها در صنعت لنج سازی/ اوشار یک سنت چند ۱۰۰ ساله

لنج سازی یکی از صنایع قدیمی در هرمزگان است ، هرمزگانی ها به علت داشتن دریا و شغل هایی که مختص شهرهای جنوبی ایران است، آداب و رسوم خاصی دارند که دیدن آن ها خالی از لطف نیست و این آداب و رسوم در هرمزگان بیش از صد ها سال است که قدمت دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، هرمزگانی ها به علت داشتن دریا و شغل هایی که مختص شهرهای جنوبی ایران است، آداب و رسوم خاصی دارند که دیدن آن ها خالی از لطف نیست و برای کسانی که برای اولین با می بینند بسیار جذاب و جالب است. این آداب و رسوم در هرمزگان بیش از صد ها سال است که قدمت دارد.

 

 

لنج سازی یکی از صنایع قدیمی در هرمزگان است. لَنج گونه‌ای از کشتی کوچک یا قایق بزرگ باری و مسافری است که در خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند دیده می‌شود.

 

لنج‌ها بر پایه قایق‌های بادبانی رایج در خلیج فارس ساخته می‌شود با این تفاوت که به جای بادبان با موتور حرکت می‌کند ، عرشه باز یا نیمه‌ باز دارد و از دهه ۱۹۵۰ میلادی موتور بنزینی یا دیزل برای پیشراندن لنج‌ها بکار رفت و امروز بیشتر لنج‌ها موتور دارند.

 

 

یکی از رسوم دیرینه در استان هرمزگان رسم “اوشار” است ،  اوشار یعنی به آب انداختن لنج و معمولا در استان هرمزگان ناخداها صاحبان لنج ها نیز می باشند ، ناخدا یا صاح جهاز به ندرت لنج آماده می خرند بلکه به کارگاه های لنج سازی سفارش ساخت می دهند و  لنج ها یا باری هستند یا صیادی . لنج ها نامهای متفاوتی دارنداز آن جمله می توان به لنج سمبوک و بوم اشاره کرد. تمام مراحل ساخت لنج با دست انجام می شود .

 

آنها درنزدیکی ساحل لنج را می گذاشتند در آن روز صاحب آن لنج گاوی را قربانی میکرد وبعد از چند ماه کار بر روی لنج به اتمام میرسید ودر نهایت کارهای مربوطه از قبیل کلفات کردن .سیفه زدن وغیره را انجام میدادند؛ صاحب لنج می بایست آن لنج را به دریا بیندازد و معمولا لنج را در روزهای شنبه و دوشنبه به آب می انداختند.

 

اوشار به آب انداختن لنج است که با مراسم ویژه ای انجام می شود و خریداران لنج را روی دریا تحویل می گیرند تا اگر عیبی داشت مشخص شود و  اگر لنج خوب ساخته نشده باشد ممکن است آب به داخلش نفوذ کند یا بر روی آب تعادل نداشته و به پهلو کج شود و در گذشته به آب انداختن لنج نیز با دست انجام میشده است و هنگام به آب انداختن لنج برای ایجاد هماهنگی بین افراد آواهای کار زمزمه می شد

 

اما امروزه برخی کارگاه های لنج سازی از جرثقیل و بولدوزر استفاده می کنند و جالب است بدانید موتور لنج نیز بر روی دریا نصب می شود.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff