رایانه کوانتومی؛ 3600 برابر سریع‌تر از رایانه‌های فعلی /
+ پ -
رایانه کوانتومی؛ ۳۶۰۰ برابر سریع‌تر از رایانه‌های فعلی /

به گزارش سرویس چند رسانه ای هرمز:در دنیای کوانتوم، می‌توان به بیت‌های کوانتومی که qubit نام دارند ارزش هایی فراتر از صفر و یک نسبت داد. این بدان معناست که یک رایانه کوانتومی بسیار سریع تر از رایانه های ساخته شده از بوردهای سیلیکونی است

تلاش برای ساخت رایانه‌های کوآنتومی که ۳۶۰۰ برابر رایانه‌های فعلی سرعت دارند به نتایج خوبی رسیده و گوگل از نهایی شدن طراحی یکی از این رایانه‌ها خبر داده است.

D-Wave Vesuvius chip

مکانیک کوانتوم شاخه‌ای از علم فیزیک است که به بررسی فعل و انفعالات درون اتم‌ها می پردازد. تا قبل از استفاده از دستاوردهای این علم در دنیای دیجیتال، از صفر و یک یا بیت‌ها برای کدگذاری اطلاعات استفاده می‌شد و در نتیجه عملکرد و توانایی‌های رایانه ها محدود بود.

اما در دنیای کوانتوم، می‌توان به بیت‌های کوانتومی که qubit نام دارند ارزش هایی فراتر از صفر و یک نسبت داد. این بدان معناست که یک رایانه کوانتومی بسیار سریع تر از رایانه های ساخته شده از بوردهای سیلیکونی است.

رایانه کوانتومی که گوگل آزمایش کرده در مساله مشهور و پیچیده در دنیای رایانه را در عرض کمتر از نیم ثانیه حل کرده است. این در حالی است که حل همین مساله توسط رایانه های عادی به بیش از سی دقیقه زمان نیاز دارد. لذا در مجموع این رایانه های ۳۶۰۰ برابر سریع تر از رایانه های معمولی هستند.

این رایانه ها انجام فعالیت هایی همچون ترجمه همزمان مطالب از ده‌ها زبان به زبان های دیگر، رمزگذاری و رمزگشایی را با سرعت پردازش بالای خود تسهیل می‌کنند.

رایانه کوانتوم گوگل با همکاری یک شرکت کانادایی به نام D-Wave Systems ساخته شده و اولین رایانه کوانتومی تجاری جهان لقب گرفته است. خود گوگل این رایانه را ۱۰۰ برابر سریع تر از رایانه های متعارف دانسته است. شاید یکی از مهم ترین مزایای این رایانه ها در عصر گسترش جاسوسی سایبری دولت های مختلف وبه خصوص دولت آمریکا رمزگذاری سریع اطلاعات با استفاده از کلیدهای طولانی ۱۰۲۴ بیتی باشد. این کار با استفاده از رایانه های فعلی وقت گیر و پیچیده است ولذا اقبال زیادی برای این کار وجود ندارد. البته قفل شکنی از این رمزها هم با رایانه‌های کوانتومی چندان وقت گیر نیست.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff