با راپورت های شنبه، متین زیر ذره بین ساواک رفت
+ پ -
با راپورت های شنبه، متین زیر ذره بین ساواک رفت

حضور علماء بزرگ در بندرعباس برای پیشبرد اهداف انقلاب بسیار ارزشمند بود ورود آیت الله مکارم که به مدت یکماه در مسجد کوفه بندرعباس مستقر بود نقطه عطفی در برنامه های دینی و انقلابی هرمزگان بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ؛حجت الاسلام و المسلمین غلامعباس متین خاطرات دوران پس از انقلاب را اینگونه روایت می کند ؛  مجالس سخنرانی آیت الله مکارم این روحانی بزرگ باعث شد که من برای روحانی شدن و تحصیل در این رشته تصمیم جدی خود را بگیرم در آن شرایط برای من هم این زمینه بوجود آمد تا بتوانم در مدرسه فیضه درس بخوانم .

همزمان با تحصیل کارهایی را همچون آوردن کتاب ،جزوه و اعلامیه به بندرعباس انجام میدادم ، البته فکر میکردم که خیلی محرمانه و مخفیانه کار میکردم اما غافل از اینکه شنبه(قنبر اردشیری )به عنوان دوست ماموریت داشت که تمام کارهای ما را به ساواک گزارش دهد.

کمبود جا ، عامل آزادی

با کتاب فروشی ارچن که در چهارراه فاطمیه قرار داشت و مسئول کتابخانه آقای بیژنی و یکی از فعالین انقلاب بود ارتباطی داشتم ، در آن زمان هم کتابهایی را که تازه در نجف به چاپ رسانده بود از جمله رساله امام را خود به بندرعباس می آوردم همه اینها باعث ایجادحساسیت ساواک در برنامه های من شده بود .

یک شب که برف سنگینی در قم می آمد کتابهایی را که خریده بودم تا برای ایام محرم به بندرعباس بیاورم ، آماده کردم و به همراه هم اتاقی ام خوابیدیم ، یکباره در اتاق باز شد و افرادی با یک نورافکن بزرگ که همراه داشتند به داخل اتاق حمله کردند بعد از جستجوی اتاق و پیدا کردن کتابها گفتند: این کتابها مال کیست؟و ما گفتیم نمیدانیم ، آورده اند و در اینجا گذاشته اند.

به هرحال با همین بهانه ما را بدون لباس در هوای سرد دستگیر کردند و به زندان شهربانی بردند. یک ماهی در آنجا بودم تا اینکه ما را به زندان قزل قعله (اوین) بردند. به علت نبود جا در زندان ، بلاخره بعد از ۸ ماه در هوای گرم شهریورماه نیز با همان لباس ها آزاد شدم .

البته هنگام آزادی از من تعهد گرفتند که به قم باز نگردم . رفتم شمس العماره که از آنجا با ماشین به سمت یزد حرکت کنم تا هم بتوانم بعد از ۸ ماه که خانواده ام از زنده یا مرده بودنم خبری نداشتند ببینم، هم شهید صدوقی را تا فعالیت های خود را این بار در یزد ادامه دهم.

Untitled

کمیته به همه امور مردم رسیدگی می کرد

بعد از ۲۲ بهمن اولین نهادی که برای حفظ انقلاب و برقراری امنیت کشور تشکیل شد ، کمیته بود.آیت الله مهدوی کنی بنده را به عنوان مسئول کمیته انقلاب هرمزگان منصوب کرد. و من هم شیخ حسن حمایتی را معاون کمیته انتخاب کردم .

کمیته به همه امور اجتماعی ، اقتصادی، قضایی و.. مردم رسیدگی می کرد. در آن زمان بیشترین حجم کاری کمیته به دستگیری و انتقال عوامل نظام شاهنشاهی از بندرعباس به تهران که به قصد فرار از کشوراز طریق راه آبی به استان می آمدند، اختصاصی داشت.

بعد از آن هم وقوع سیل و بارندگی شدیدی که منجر به بی خانمان شدن خیلی از هم استانی ها شد ؛بخش بزرگی از توان فعالیتی کمیته ، کمک رسانی به مردم آسیب دیده از سیل بود. بعد از آرامش نسبی که در شهر حاکم شد .

در مسجد فاطمیه که مرکز تصمیم گیریها بود با همرزمان انقلابی و مردم گرد هم آمدیم و اولین استاندار هرمزگان دکتر نصرالله گرجی پزشک اطفال و سایر مسئولین استانی را معرفی و منصوب کردیم ؛ و مردم با گفتن تکبیر این انتصاب ها را تایید کردند.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff