تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 84110
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

راه عمق بخشیدن به کیفیت‌ مطبوعات و رسانه در کشور چیست؟

اگر به عقب برگردیم و به قوت مطبوعات در عصر مشروطه نگاه کنیم هنوز مصداق هایی که می‌تواند بعنوان نیاز … پایگاه خبری هرمز، نقشه راه مطبوعات در استان هرمزگان مهمترین کمک به افزایش، تنوع، کیفیت و رفع اشکالات و برطرف نمودن خطاهای آن است.  از جمله ضعف های مطبوعاتی ما در این استان، عدم […]

راه عمق بخشیدن به کیفیت‌ مطبوعات و رسانه در کشور چیست؟

اگر به عقب برگردیم و به قوت مطبوعات در عصر مشروطه نگاه کنیم هنوز مصداق هایی که می‌تواند بعنوان نیاز …

پایگاه خبری هرمز، نقشه راه مطبوعات در استان هرمزگان مهمترین کمک به افزایش، تنوع، کیفیت و رفع اشکالات و برطرف نمودن خطاهای آن است.

 از جمله ضعف های مطبوعاتی ما در این استان، عدم حضور قوی در مسائل راهبردی چون؛ چشم‌انداز و اسناد بالادستی برای ارتقاء استان است، و به همین دلیل است که شاهد عدم تحلیل‌های قوی، ضعف در کارهای هنری، زبان و ادبیات غنی در رسانه های بومی هستیم.

بی احترامی به مطبوعات

 

جدی، صریح و صادقانه بگویم مطبوعات برای ما یک مقوله تجملاتی و تشریفاتی نیست، امروز هم خبرنگار، و هم مدیر مسئولان مطبوعاتی می‌بایست بداند:

 

آگاه‌سازی، نیاز اولیه یک انسان است، لذا هر حرکتی از مطبوعات سالم به نفع مردم و یک شهر و جامعه است و این را باید به باور قلبی خود تبدیل نماییم.

 

مسئولین استان هرمزگان می بایست بدانند حمایت های معنوی از مطبوعات و رسانه‌ها از مهمترین وظیفه آنان است.

 

یک فرد رسانه‌ای و مطبوعاتی وظیفه خارج شدن از حالت فعلی تفننی رسانه ها در هرمزگان را باید بداند و برای اینکه حالت تفننی از مطبوعات و رسانه های ارزشی استان هرمزگان خارج شود می بایست بهکیفیت مطبوعات و رسانه های استان متناسب با تاریخ مطبوعات و رسانه بپردازیم.

 

مصداق‌های خوب تعاطی-(با هم در امری مشورت کردن)- فرهنگی که از غرب وارد شده و نقطه مقابل تهاجم فرهنگی است و جزء بخش های مثبت فرهنگ غرب و از مصادیق خوب به شمار می رود براین اساس باید بیشترین بهره و استفاده را از آن برای انتشار فرهنگ و سبک زندگی پیامبرکرم(ص) به خصوص امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم.

 

اگر به عقب برگردیم و به قوت مطبوعات در عصر مشروطه نگاه کنیم هنوز مصداق هایی که می‌تواند بعنوان نیاز امروز ما مطرح شود و هنوز کهنه نشده می رسیم.

روزنامه مشروطه1        روزنامه مشروطه

 

و اگر به مجموعه روزنامه های دوره مشروطه و اندکی قبل از آن توجه نماییم شاید مطالبی حاکی از دلسوزی و علاقه‌مندی نسبت به سرنوشت کشور که از شاخصه‌های آن مجموعه ها می‌باشد از جمله طنزهای پخته، ادبیات والا و مطالب بسیار خوب و … خواهیم رسید.

 

سوال اینجاست آیا امروز مطبوعات کشور ما از آن زمان تا بحال که چیزی نزدیک به ۱۱۷ سال از آن می‌گذرد، پیشرفت کرده است؟ مطمئنا نمی‌شود محکم بله گفت.

 

خسارت جبران ناپذیر اینجاست، امروز در کشوری که سابقه روزنامه نگاری بیش از ۱۱۷ سال دارد چرا به اندازه کافی پیش نرفته ایم، به تبع این روند کند در استان ما نیز وجود دارد.

 

امروزه وقتی بخواهیم مقایسه ای داشته باشیم بین مجلات و روزنامه‌های خودمان با مطبوعات معروف دنیا به این نتیجه می رسیم که آنان نیز، به جهت فنی و نیز به لحاظ نوع صفحه آرایی و همچنین محتوی دارای مطالب قوی، عمیق و تحلیل‌های وسیع می‌باشند و متأسفانه ما بواسطه غفلت‌ها که بخشی از آن به فعالان رسانه‌ای برمی گردد، همچنان عقب هستیم.

 

لازم است مدیران و فعالان مطبوعاتی و رسانه‌ای بدانند شاید در کشور و استان در صنعت و فناوری و دانش جدید از غرب عقب باشیم اما از نظر فرهنگ که عقب نیستیم.

سوتی روزنامه3

 

در گنجینه فرهنگی شعر ما، نثر، انواع ادبیات و فرهنگ ملی و بومی ما که نقصی وجود ندارد لذا در این مقوله امیدوارم روند رشد و سیر صعودی پرشتاب تر گردد.

 

مسئول کوتاهی جایگاه امروز مطبوعات و رسانه ها، در رسانه هرمزگان کیست؟ مطمئن هستم هرکس تقصیر را به گردن دیگری خواهد انداخت، یک عده می‌گویند دولت به ما کمک نکرده یک عده می‌گویند شما سیاسی‌کاری کردید و یک عده هم که مسائل دیگری را مطرح می‌کنند.

سوتی روزنامه5

 

اما چیزی که می‌خواهم بگویم این است که بحث روی این نیست که تعیین کنیم چه کسی مقصر است بحث روی واقعیتی است که وجود دارد حال باید پرسید چه کسی برای این مشکل راه چاره ای دارد؟ مسلما خود خانواده مطبوعات و متولی رسمی مطبوعات در استان یعنی معاونت مطبوعاتی ارشاد و خانه مطبوعات.

 

نمایشگاه کتاب! اگر مطبوعات و رسانه ها در این چند روز برپایی نمایشگاه فقط راجع به یک مطلب می پرداختند جا داشت و آن این است  “راه عمق بخشیدن به کیفیت‌ مطبوعات و رسانه در کشور چیست”؟

 

شاید میزگردهای علمی و حساسیت نظری خبرنگاران و مدیرمسئولان راجع به این موضوع … ،ضعف‌های مطبوعات و رسانه در هرمزگان با توجه به فرهنگ و هویت و ظرفیت بالای همسایگی با چند کشور با مرز استان مشهود است.

 

ضعف های موجود رسانه ای، را می توان به عدم حضور قوی در مسائل راهبردی و چشم‌انداز تحول استان، همچنین عدم حضور در مسائل بین‌المللی به خصوص با کشورهای همسایه و حاشیه‌نشینان خلیج‌فارس و دریای عمان اشاره کرد و همچنین عدم تحلیل‌های قوی، ضعف در کارهای هنری و ادبیات فارسی از جمله مشکلات پیش روی رسانه های ما در کشور و همچنین استان هرمزگان است.

 

اصحاب رسانه باید بدانند اصلاح ادبیات و زبان فارسی از شاخصه کاری آنان است؛ چراکه در این زمینه مطبوعات حتی از صداوسیما نیز بالاتر هستند.

 

مخاطبین صدا و سیما در زمینه زبان فارسی و نکات و ظرایف زبانی و دستوری، فقط از طریق گوش ارتباط دارند و مطالب را گذرا می‌شنوند اما در مطبوعات در خانه و کاشانه خود حتی برای مدت‌ها می‌توان از آن استفاده متوالی داشت.

 

مواردی نیز می بینیم که می توانیم به عنوان نقص مطرح کنیم که آن در تقلید از روزنامه نگاری غربی است که می‌تواند یک ضعف بزرگ باشد در صورتی که به شکلی مستمر و همیشگی باشد.

4182_964                  مطبوعات معاند

 باید بدانیم زبان فارسی، زبان غنی است، هزار شیوه در بیان کردن زبان فارسی و نوشتن به این زبان برای مثال زدن وجود دارد خوب است از آن شیوه‌ها استفاده کنیم.

 

بهتر است بدانیم بین قائده زبان ما به آنان تفاوت هایی وجود دارد که نباید طبق دستور و قاعده زبان آنان تقلید کنیم و چه لزومی ‌دارد که ما در زبان فارسی عیناً همان ها را تقلید کنیم؟

 

در روزنامه نگاری غربی مطبوعات کارهای خوبی هم وجود دارد که خوب است استفاده کنیم مثلاً خوش آهنگ کردن عناوین در بین مطبوعات خارجی امر بسیار رایج و خوب است.

 

از این رو نمونه اقدامات آن هم به اندازه و محدود اگر تقلید کنیم خوب است البته استمرار این کار لذت بخش نخواهد بود بلکه امری صرفا تقلیدی است.

index            869904_146

 

امروز در کشور ما مطبوعات سه دسته هستند: ۱- مطبوعات موافق نظام ۲- مطبوعات بی تفاوت به نظام ۳- مطبوعات معاند

 

خوب است توضیحی نسبت به  تفاوت دگراندیشی با معارضه داشته باشیم ما در کشورمان چون کسی اندیشه دیگری دارد با او برخورد نمی‌کنیم.

 

دگراندیش یعنی چه کسی یا چه کسانی؟ اینجا بحث، بحث  عناد است بحث معارض است، بحث غرض ورزی است، عده ای غرض ورزی می‌کنند چون این نظام را قبول ندارند البته بنا دارند با نظام معارضه کنند و به همان اندازه که جرات شان اقتضا می‌کند با نظام مقابله می کنند که خوشبختانه در بین رسانه‌های ما در هرمزگان از این طیف وجود ندارد.

 

توقع می‌رود مطبوعات موافق نظام در استان هرمزگان نسبت به سه محور و سیاست کاری بیشتر اهتمام داشته باشند: پرهیز از ایجاد تشنج مطبوعاتی و رسانه‌ای(در انتقاد بحثی نیست اما فروغ امید را نخشکانیم)، دوم؛ افزایش عمق و کیفیت نثر در فرهنگ عمومی و دانش اجتماعی است.

 

و سوم؛ پرداختن به مهمترین رسالتی که خوب است ما در سایت ها، مطبوعات و شبکه های اجتماعی انجام دهیم،کیفیت بخشی به کارهای سیاسی، فرهنگی و فعالیت های ادبی است.

 

در بعضی مواقع اصلاً هیچ جاذبه ای در تولیدات مطبوعات و رسانه‌ها دیده نمی‌شود؟ سؤال اینجاست پس زیبایی در سخن چه شد؟ لطافت زبان فارسی کجاست؟ هنر نویسندگی کجا رفت؟ ذوق و علاقه چه شده است؟ مگرنه همین اقدامات، کارکرد کیفیت دادن به مطبوعات است.

 

ما باید از واژه‌های سنجیده، تعبیرات زیبا و ترکیبات نو استفاده کنیم بنابراین از هنر کاریکاتور گرفته تا تحلیل‌های پرمحتوا و کارشناسی شده جذاب، نباید غافل شد. 

خارجی

 

هویت مطبوعاتی بسیاری از رسانه‌ها با استفاد از بودجه‌های عمومی است اما نه ارتباط بیشتری نسبت به مطبوعات خصوصی دارند و نه غیر مستقل هستند. ارتباط رسانه‌ دولتی با مسئولین دولتی و تأمین منابع مالی به‌هیچ‌وجه قابل مقایسه با رسانه های بخش خصوصی در دنیا که از کمپانی‌های بزرگ، پول، خط و الهام می گیرند، نیست.

 

به هر حال این مطبوعات و رسانه‌ها استقلال دارند یعنی خوشبختانه برای خودشان فکرشان و سلایق شان می نویسند. بعضی‌ها می‌خواهند بگویند رسانه در نظام اسلامی باید از دشمن خط بگیرد و از دولت خط نگیرد و این را ناپسند می دانند.

 

 دستور گرفتن از دولت، دولتی که به خاطرش جان دادند بد و ناپسند؛ اما دستور گرفتن از دشمن خوب و پسندیده است.

 

گوشه و کنارها شاهد این ذهنیت ها نسبت به مطبوعات و رسانه‌های موافق با نظام هستیم که این تفکر صحیحی نیست ما در جبهه ایم و مقابلمان هم جبهه کفر این را باید بدانیم دولت، مردم و رسانه های ارزشی نیز در جبهه انقلاب و دفاع از انقلاب هستند.

 

جالب اینجاست که بعضی‌ها به مطبوعات و رسانه‌های موافق نظام، همسویی کامل را در هر زمینه ای برچسب می زنند در حالی که خیلی از اوقات دولت از آن رسانه‌ها گله‌مند است.

 

ما از مطبوعات و رسانه‌های “بی‌تفاوت” در هرمزگان انتظار زیادی نداریم چراکه خود را مشغول کار علمی و فرهنگی مربوط به خودشان نموده اند، علیه نظام نیز اقدام و فعالیت و اظهار نظری مثبت نمی‌کنند.

خارجی2

 

ما سیاست خود را در خود در مواجهه با مطبوعات و رسانه‌های معاند به شکلی آماده‌باش و شمشیر به دست نیست؛ اما لازم است روشنگری از خصوصیات و ویژگی‌های آنان داشته باشیم که؛

 

-عناصری نامطمئن با سوابق معلوم و وجود آدم‌های ناباب در تشکیلات آنان حتمی است.

 

-عناصری که تهمت های زیادی به دولت می زنند.

 

-نادیده گرفتن ارزش‌های اسلامی و ملی از دیگر خصوصیات آنان است

 

-می‌خواهند بگویند تحمل و صبر نظام نسبت به نقد کم است

 

– دوست دارند از خط قرمزها عبور کنند.

 

– نفی اصل انقلاب و نظام، خط قرمز است که آنان این مسئله رازیرسوال می برند.

 

-گروهی هستند که بارها خط قرمزها را تهدید کرده اند.

 

ما در مطبوعات و رسانه های معاند بسیاری از موارد تهدید کننده خط قرمزها را می بینیم که ما در هرمزگان نداریم.

 

پایگاه خبری “هرمز” در استان هرمزگان که ۲۲ اسفند امسال جشن دوسالگی خود را در پیش دارد به دنبال تحقق اهداف یاد شده می باشد.

روزنامه

 

فرا رسیدن دهه مبارک فجر را به تمامی رسانه ای ها تبریک می‌گوییم و امید داریم در مقابله با جبهه  همه‌جانبه غرب خصوصاً تهاجم فرهنگی که به دنبال جابجایی ذهن و تفکر آحاد جامعه به خصوص کودکان، نوجوانان، و جوانان… کشور ما و هویت و قهرمان سازی متناسب با فرهنگ غرب است حساسیت نظری و عملیاتی بیشتری داشته باشیم.

مرتضی پیروی منش

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=84110
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,448 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل