تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 283022
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
"برجام دو" ؛

راهکار دولت برای عبور از تنگناهای اقتصادی یا بازی سیاسی جدید در سیر گفتاردرمانی دولت یازدهم؟!

“برجام دو” این عنوان جدیدترین گفتمان رئیس دولت یازدهم است.اما این برنامه جامع اقدام مشترک چیست؟ راهکار دولت برای عبوراز تنگناهای اقتصادی یا بازی سیاسی جدید در سیر گفتاردرمانی دولت یازدهم؟!

راهکار دولت برای عبور از تنگناهای اقتصادی یا بازی سیاسی جدید در سیر گفتاردرمانی دولت یازدهم؟!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، بعد از اجرای برجام، حسن روحانی بارها از لزوم اجرای برجام داخلی یا برجام ۲ در کشور سخن گفته است. رئیس‌جمهور در واکنش به رد صلاحیت برخی نامزدهای انتخابات مجلس گفت که باید از مدل «برجام» استفاده کرد. وی در مورد مسائل اقتصادی نیز بارها از اصطلاح «برجام ۲» استفاده کرده و حتی در مورد مسائل سیاسی هم بارها اصطلاح «برجام داخلی» را به کار برده است.

رییس جمهور کشورمان در مراسم آغاز عملیات اجرایی برقی شدن راه آهن تهران- مشهد، هماهنگی قوا و نهادها را برای سرعت بخشیدن به روند توسعه کشور ضروری دانست و تاکید کرد: باید برجام ۲ را برای توسعه کشور آغاز کنیم.

وی همچنین در مراسم روز فن آوری فضایی اظهار کرد: امروز نیاز به یک برنامه جامع مشترک داریم؛ چرا که از برجام یک عبور کرده‌ایم و باید برجام ۲ را آغاز کنیم. ما در اهداف ملی و توسعه کشور اختلاف نداریم و همه باید دست به دست هم بدهیم تا مشکلات را حل کنیم.

بعد از اشاره های مختلف رئیس جمهور به این واژه، بسیاری از سیاستمداران چه از منتقدان دولت و چه از حامیان آن نسبت به معنای این واژه اظهار تعجب کردند و از دریافت منظور رئیس جمهور بازمانده بودند، عده ای نیز معتقد بودند که برجام ۱ چه گلی به سر مملکت زده که حالا آقای رئیس جمهور به دنبال اجرای برجام ۲ می باشد!

گفتار درمانی رئیس جمهور

حجت‌الاسلام احمد سالک کاشانی نماینده مردم اصفهان و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  فارس، با طرح این سؤال که برجام یک و پسابرجام چه ثمری برای رفع معضلات و مشکلات اقتصادی داخل کشور داشته که پس از آن به برجام۲ بپردازیم، خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد برجام۲ یک موضوع داخلی باشد، این نکته مهم مطرح می‌شود که طرف‌های برجام۲ چه کسانی هستند؟ ما که نمی‌خواهیم در این قضایا خودزنی کنیم و با خود درگیر شویم. برجام اول، ۱+۵ در مقابل جمهوری اسلامی ایران بود؛ در داخل کشور، ۱+۵ کدام است که برجام۲ آن باید شکل بگیرد؟

وی با بیان اینکه طرح این نوع شعارها یک گفتاردرمانی است، تأکید کرد: آقایان به جای اینکه به طرح این مسائل بپردازند، مشکلات اقتصادی را براساس اقتصاد مقاومتی حل کنند همچنین برای دفع موانع رشد تولید ملی هزینه کنند چرا که این مسئله مهم‌تر از همه موضوعات دیگر است.

تکرار اشکالات برجام ۱ در برجام دو

همچنین احمد توکلی نماینده تهران در مجلس درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در زمینه برجام۲، گفت: این موضوع با سلیقه بنده همخوانی ندارد، البته گفت‌وگو  و تفاهم ملی خیلی خوب است ولی ضرر این اسم یعنی برجام۲ این است که اشکالات برجام یک به برجام۲ منتقل می‌شود، البته بنده از گفت‌وگو با دولت و تفاهم با قوه مجریه استقبال می‌کنم و آن را قبول دارم، در سیاست، شرایط و اقتضائات امر بسیار مهمی است و سیاستمدار در ظرف زمان و مکان می‌تواند تصمیم‌گیری کند.

در ادامه ابراهیم آقا محمدی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور در خصوص ضرورت تحقق برجام۲ گفت: مشکل اصلی کشور، اقتصاد و معیشت است. برجام ۱ تا هزار فرقی نمی‌کند، چون باید مشکلات اقتصادی حل شود.

وی خاطرنشان کرد : اگر مقصود رئیس جمهور از انجام برجام۲، حل مشکلات اقتصادی است باید ابتدا برجام ۱ را کامل به سرانجام رسانده و مطالبات ما توسط غرب به طور کامل پرداخت شود تا برجام های بعدی با رویکرد اقتصاد مقاومتی و تولیدمحور بنا گذاشته شود.

وقتی هاشمی از ایده «برجام ۲ » روحانی

در اینمیان رئیس مجمع مصلحت تشخیص نظام با بیان اینکه ما در کشورمان این استعدادها را داریم و تحقیقات هم باید در فضای آزاد انجام گیرد، اظهار داشت: نتایج تحقیقات که ملموس شد ناخودآگاه پول جمع می کند و استعدادها جذب می شوند؛ ما این استعدادها را در کشور داریم. نباید به خاطر اینکه برخی ها با تفکرات ما همراه نیستند کاری از پیش نبریم. اگر این حرکت عادی شود برجام ۲ که وزیر بهداشت به آن هم اشاره کرد اجرایی می شود.

وی افزود: برجام ۲ همین جا است و نیاز به آزاداندیشی دارد.

بازی سیاسی با اهداف انتخاباتی

عضو اتاق بازرگانی نیز در بخشی از گفت و گوی تفضیلی خود تصریح کرد: این درست نیست که دولتمردان به جای پذیرفتن خطای خود در این ۲٫۵ سال که انتظارات بیجا ایجاد کردند و به جای حل کردن ریشه ای مشکلات اقتصادی، بازی های سیاسی راه بیندازند. اگر منظور از برجام دو اصلاح مسیر است که کار درستی است، اما اگر بازی سیاسی است کار درستی نیست و به دور از انصاف است.

آل اسحاق گفت: البته تلقی من این است که آقای روحانی در برجام دو صرفا به دنبال مسائل سیاسی نیست، اما دولت باید توضیح دهد سهم ۶۰ درصدی مشکلات داخلی را در زمینه اقتصاد می داند و یا به دنبال اصلاحات سیاسی است. اگر نگاه، اصلاح دولت بعد از برجام اقتصادی باشد باید آن را به فال نیک گرفت، اما اگر به دلیل پیروزی در انتخابات مجلس به دنبال نگاه سیاسی باشند این درست نیست.

برجام ۱ چه گلی به سر ملت زده که برجام ۲ اجرا شود؟

همچنین کامران دانشجو وزیر علوم دولت دهم سیاست دولت یازدهم را گفتاردرمانی مطرح و تأکید کرد که دولت تاکنون در اکثر موارد فقط به دیپلماسی و گفتار درمانی پرداخته است، در مورد اقتصاد و خصوصاً اقتصاد مقاومتی هیچ کدام از وعده‌هایش محقق نشده است.

وی همچنین با اشاره به طرح مباحثی درباره برجام۲ تأکید کرد که مگر برجام یک چه گلی به سر وضعیت اقتصادی مردم زده که حالا گفتار درمانی برجام۲ را نزدیک انتخابات زمزمه می‌کنند.

وظیفه دولت اجرای قانون است نه ابهام آفرینی

حجت الاسلام والمسلمین وحید احمدی در گفت و گو با خبرنگار ائل در  واکنش به سخنان رئیس جمهور در خصوص لزوم شروع برجام ۲ تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک ملی برای حل مشکلات داخلی کشور گفت: مطرح کردن واژه برجام ، چیز مشخصی نیست، معلوم نیست منظور رئیس جمهور از طرح این واژه چه می باشد؟

وی ادامه داد: برجام اگر معنای متدوال خود را دارد، یعنی اجرای موافقت نامه با دو طرف، اما مشخص نیست این دو طرف چه کسانی هستند؟

وی خاطرنشان کرد: دولت باید بشنیند و برنامه تنظیم کند و مباحثی که برای کشور مفید است، را به منصه اجرا بگذارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت:  اگر برجام ۲ مورد نظر آقای رئیس جمهور می خواهد در ادامه دستاوردهای برجام ۱ باشد، باید بگویم ما هنوز دستاورد مشخصی از برجام ۱ ندیده ایم.

 روحانی: برجام ۲ یعنی برنامه جامع اقدام مشترک ملی !

بعد از این انتقادات بود که دیروز نیز رئیس جمهور در  مجمع سالیانه بانک مرکزی در مورد واژه برجام  بیشتر توضیح داده و تصریح کرد: دنیا به ملت و دولت ما اعتماد کرد، دنیا به این سخن که مردم ما را با فشار، زور و تحمیل نمی‌توان تسلیم کرد به باور رسید، مردم ایستادگی و مقاومت کردند و دنیا هم آن را باور کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: بحمدلله بهترین سربازان هم به این میدان رفتند تا موفق شویم و اکنون که از دوران تحریم عبور کرده‌ایم و وارد دوران پسابرجام شدیم امروز روزی است که باید برجام ۲ یعنی برنامه جامع اقدام مشترک ملی تدوین کنیم و همه هم باید در کنار یکدیگر باشیم.

اما به راستی منظور رئیس‌جمهور از برجام ۲ یا برجام داخلی چیست؟ برای موفقیت در برجام داخلی چه الزاماتی مورد نیاز است؟ هدف اصلی در برجام داخلی چه باید باشد؟

اینکه وزرای دولت حتی اشتغال جوانان تحصیل کرده بیکار را نیز در گروی اجرای برجام ۲ بدانند، نباید در حد حرف و حدیث باقی بماند و مسوولان مربوطه قدم های موثری در این زمینه بردارند و حسن نیت خود را به اثبات برسانند.

برجام۱ در ۲۱ مهرماه سال جاری در مجلس نهم شورای اسلامی کشور در عرض بیست دقیقه به تصویب رسید ولی هنوز هم که هنوز است، دستاوردهای قابل ملاحظه ای بعد از اجرایی شدن آن دیده نشده، نه سفره مردم بزرگ تر شده است و نه قدرت خریدشان افزایش یافته است!

باید منتظر ماند و دید، آیا حسن روحانی در روزهای آینده بحث “برجام۲” را ادامه خواهد داد یا نه.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=283022
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,806 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی