رابطه مستقیم روشنایی و امنیت شهر/ برخی نقاط شهر بندرعباس فاقد روشنایی مناسب
+ پ -
رابطه مستقیم روشنایی و امنیت شهر/ برخی نقاط شهر بندرعباس فاقد روشنایی مناسب

بندرعباس به عنوان پایتخت اقتصادی ایران باید در کنار وجود زیبایی های طبیعی از ساختار شهری منظم و با اسلوب بین المللی هم برخوردار باشد اما متاسفانه در برخی از نقاط این شهر با بی توجهی مسئولین شاهد عدم وجود استانداردهای اولیه یک شهر مانند روشنایی معابر هستیم .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، طراحی روشنایی شهری نه تنها موضوعی صرفاً تزئینی نیست، بلکه روشی در جهت پاسخ بـه جـست و جـوی مـا بـرای روش پیـشرفته ی تأمین امنیت و آسودگی بهتر و محیط می باشد . امروزه نورپردازی، تعریف کننده هویت و سیمای شبانه شهر است و نبود نور و وجود تاریکی شب عوارضی همچون افزایش حوادث، تصادفات، جرایم و بزه کاری و کاهش امنیت اجتماعی را سبب می شود .

ورزش صبحگاهی_004

در معماری و شهرسازی نور عملکردی فراتر از رو شن کردن فضا داشته و به عنوان یکی از اجزاء اصلی مورد توجه طراحان قرار می گیـرد . امروزه زندگی شهری سبب گشته دامنه فعالیت شهروندان تا پاسی از شب ادامه یابد و بدین ترتیب حیات شبانه تبدیل به قسمتی از زندگی شهری شده است . بنابراین جهت ایجاد بستر مناسب و امن زندگی شبانه شهری و ارتقـاء کیفیـت بـصری، طراحـی نـورپردازی مـورد توجـه طراحان قرار می گیرد .

ورزش صبحگاهی_011

سیمای شهری چه در روشنایی روز و چه در تاریکی شب می بایست دارای شکل و محتوی باشد . نور در طراحی شهری دارای کیفیـات و ویژگیهای متفاوت از قبیل ابزار اطلاع رسانی، شناساندن در مناطق و محلات و افزایش بار هویتی و امنیتی مراکـز، نمایـان کـردن نـشانه هـا، میراث فرهنگی و طبیعی و فضاهای شهری همچون پیاده راهها و میادین می باشد .

ورزش صبحگاهی_026

از اهمیت نورپردازی محیط شهری می توان به ایجاد امنیت ، دلپذیر کردن فضای شهر و تأثیر مثبت آن بر روان شهروندان اشـاره کـرد و بیان داشت : « نور یک عنصر معماری طراحی محیط است و شهروندان نیز اهمیت نورپردازی شهری را درک کرده اند که نور پتانسیل بالایی در افزایش راندمان و کارایی افراد داشته و علاوه بر آن می تواند طراحی مجددی برای فـضای شـهری و معمـاری محـیط و تـأمین زیبـایی و امنیت در شب را عهده دار باشد .

ورزش صبحگاهی_014

حال با توجه به مطالب فوق همگی ما می دانیم موضوعی که این روزها از هر جایی ممکن است ، آوای نارضایتی آن به گوش برسد تاریکی و نبودن نور کافی در بعضی جاهای شهر بندرعباس است مانند : معابر تاریک ، خیابان ها و کوچه ها و زیر پل ها که فاقد روشنایی است ، مکان هایی که با فرو رفتن در تاریکی خیلی از اتفاقات بد ، ناگوار و هولناک را رقم می زند .

مسائلی که اطراف ما در حال رخ دادن است بر اثر همین تاریکی ها پیش می آید مانند : تجاوز به نوامیس ، دزدی ها ، قتل ها ، مشاجره ها و نزاع های دو نفره و حتی دسته جمعی و بعضی از رابطه های نا مشروع دختران و پسران از همین مکان ها نشات می گیرد . رسیدگی به روشنایی های شهر نه تنها به امنیت کمک می کند بلکه موجب تجلل و زیبایی شهر هم می شود . در واقع راحت بودن در انجام کارها و رویه ی زندگی در سایه ی امنیت ایجاد می شود .

ورزش صبحگاهی_015

نبودن نور و روشنایی در شهر باعث ناهنجاری های اجتماعی می شود . مهمترین ویژگی رفتار های بد و بروز جرم در زمان شب ، تاریکی ، کم نوری و نا مناسب بودن سیستم روشنایی شهر است . این معضل در برخی نقاط شهر بندرعباس فرصت مناسبی را به افراد بزهکار و خلافکارها می دهد تا در تاریکی و دور از چشمان قانون به راحتی کار خود را انجام دهند .

ورزش صبحگاهی_022

در آخر اینکه اگر روشنایی هم در دل و هم در زندگی روزمره انسان ها باشند مطمئنا کار و تلاش رنگ و بوی تازه ای به خود می گیرد .

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff