رئیس سازمان سیا: داعش از سلاح شیمیایی استفاده کرده است
+ پ -
رئیس سازمان سیا: داعش از سلاح شیمیایی استفاده کرده است

مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا اعلام کرد داعش چندین بار در مناطق درگیر از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده و مقداری از آن‌ها را به خارج از سوریه و عراق منتقل کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «جان برنان» رئیس سازمان سیا اعلام کرد، گروه تروریستی داعش در میدان‌های نبرد بارها از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

 برنان در گفت‌وگو با شبکه «سی.بی.سی» گفت: سازمان اطلاعات آمریکا «CIA» معتقد است داعش می‌تواند مقدار کمی ار کلورین و گاز خردل را تولید کند.

مدیر اطلاعات آمریکا احتمال داد داعش سلاح‌های شیمیایی خود را برای استفاده در بیرون از عراق و سوریه منتقل کرده است و به همین دلیل باید راه‌های مواصلاتی و مسیرهای قاچاقی که تروریست‌ها از آن‌ها استفاده می‌کند، قطع کرد.

از آغاز بحران سوریه، طرف‌های درگیر یکدیگر را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی متهم کرده‌اند.

پیش از این نیز مقامات غربی از احتمال استفاده داعش از سلاح‌های شیمیایی خبر داده بودند.

در سال ۲۰۱۳، آمریکا بهمراه برخی کشورهای اروپایی ازجمله فرانسه و انگلیس، دولت سوریه را متهم به استفاده از سلاح‌های شیمایی علیه مخالفان کرد.
ادعاهای متناقض غرب در طرح مسأله تسلیحات شیمیایی با اقدام پیش‌دستانۀ دمشق مواجه شد و دولت بشار اسد درخواست تشکیل کمیته حقیقت‌یاب توسط سازمان ملل را اعلام کرد. کارشناسان این سازمان پس از بررسی‌های میدانی خود تاکنون نتوانسته‌اند شواهدی مبنی بر صحت ادعای ایالات متحده و متحدان اروپایی و عربی آن پیدا کنند.
بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل، پس از تصویب قطعنامه ۲۲۳۵ شورای امنیت این سازمان درباره سوریه در تابستان سال جاری، گفت: «ملت و ارتش سوریه خود قربانی سلاح‌های شیمیایی از سوی گروه‌های تروریستی به ویژه داعش و جبهه النصره هستند و استفاده از سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی را بشدت محکوم می‌کنند.»

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff