رئیسی در بدو ورود به تهران: به‌زودی دفتر تجاری ایران در قطر افتتاح می‌شود

رئیس جمهور با بیان اینکه به‌زودی دفتر تجاری ایران در قطر افتتاح می‌شود، گفت: در سفر دو روزه به قطر ۱۴ توافق‌نامه با این کشور امضا کردیم که سریعا کار اجرای آن‌ها دنبال خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ آیت الله رئیسی رئیس جمهور که به منظور دیدار رسمی با امیر قطر و شرکت در ششمین مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز (GECF) به قطر سفر کرده بود، دقایقی قبل با استقبال حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و جمعی از اعضای کابینه وارد تهران شد.

به‌زودی دفتر تجاری ایران در قطر افتتاح می‌شود

رئیس جمهور پس از بازگشت از دوحه طی سخنانی در فرودگاه مهرآباد گفت: این سفر با دو هدف عمده یکی افزایش اعتماد متقابل و همکاری همسایگان و دوم سهم ایران در اقتصاد و تجارت منطقه انجام شد.

وی در ادامه با اشاره به نشست هایی که با امیر قطر و سران کشورها انجام شد، تصریح کرد: در این نشست ها مسائل تجاری، اقتصادی، انرژی، فرهنگی و به ویژه موضوع سرمایه گذاری، با مشخص کردن میزان قطعی که برای سرمایه‌گذاری قرار است انجام بگیرد، مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در نتیجه این نشست ها و سفر ۱۴ توافقنامه به امضا رسید که باید این ها اجرایی و از طرف همکاران من در دولت باید پیگیری شود. امیر قطر مسئولان قطری را هم موظف کرد که سریع کار این توافقنامه را دنبال کنند.

وی تاکید کرد: همچنین نشستی هم با فعالان اقتصادی در کشور قطر داشتیم که برای کار اقتصادی و تجاری با ایران و سرمایه‌گذاری در کشور ما آمادگی بسیاری داشتند.

رئیسی گفت: همچنین بحث دفتر تجاری ایران در قطر هم مطرح شد که این موضوع باید با سرعت انجام گیرد. رفع موانع گمرکی و بحث مجوزهای کسب و کار که همین روزها در ایران بحث آن مطرح است هم در این سفر مطرح شد که قرار شد از طریق وزیر صمت ایران و وزیر تجارت قطر که هر دو در جلسه حضور داشتند سریعا اقداماتی نسبت برای رفع موانع اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری بین دو کشور انجام گیرد.

رئیس جمهور گفت: در حاشیه نشست مجمع سران کشورهای گازی، دیدارهایی هم با اعضای شرکت کننده در مجمع داشتم که مسائل دوجانبه و همکاری هایی که می تواند انجام گیرد در این نشست ها مورد بحث قرار گرفت که این نشست ها، نشست‌های مفیدی بود.

وی تاکید کرد: مجمع مصوبات قابل توجهی داشت که امیدواریم بحث هایی که در نشست های مختلف انجام شد، پیگیری شود و نتیجه خوبی برای مردم عزیزمان داشته باشد.

رئیسی در پایان گفت: باور من این است که گزارش‌های نوبه ای از کارهای انجام شده می‌تواند مردم را نسبت به نتایج این سفرها امیدوار کند.

به گزارش فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در این سفر دو روزه که به دعوت رسمی امیر قطر انجام شد، علاوه بر دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، با روسای جمهور الجزایر، موزامبیک و گینه استوایی و نخست وزیران قطر و ترینیداد و توباگو و نیز وزیر امور خارجه ونزوئلا دیدار و گفتگو کرد.

رئیس جمهور همچنین دیداری با ایرانیان مقیم و دیداری جداگانه با تجار ایرانی و قطری داشت.

در جریان این سفر علاوه بر ۱۴ سند همکاری با قطر یک تفاهم نامه در حوزه انرژی نیز با ونزوئلا به امضا رسید.

انتهای پیام/