ذخایر زیستی گنجینه های فنا ناپذیر در توسعه کشور/ 15 فروردین روز ملی شدن ذخایر ژنتیکی و زیستی
+ پ -
ذخایر زیستی گنجینه های فنا ناپذیر در توسعه کشور/ ۱۵ فروردین روز ملی شدن ذخایر ژنتیکی و زیستی

ذخایر زیستی به عنوان گنجینه‌ هایی فنا ناپذیر در توسعه کشورها به شمار می ‌روند که نقشی حیاتی در ارتقای سلامت، رشد اقتصادی و امنیت غذایی کشورها دارند. ۱۵ فروردین به عنوان “روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی” نامیده شده است تا با با نگاهی عمیق به این ذخایر ارزشمند در جهت امنیت غذایی، امنیت سلامت و امنیت اقتصادی می‌توانیم اقتصاد مقاومتی و دانش‌ بنیان را رونق بخشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ ۱۵ فروردین به عنوان “روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی” در تقویم رسمی جمهوری‌ اسلامی ایران برگزیده شده است و زیست بانک به عنوان یک کتابخانه تحقیقاتی باید مورد توجه ویژه و سوبسیدهای خاص دولت قرار گیرد و گرنه با سقوط زیست فناوری در کشور مواجه می شویم و اگر زیست بانک حمایت نشود صنعت زیست فناوری در کشور متوقف می شود. صعود صنعت زیست فناوری با حمایت بی دغدغه از زیست بانک هاست. همچنین ذخایر ژنتیکی می تواند نقش مهمی در توسعه کشور داشته باشد.

 

از سال ۱۳۸۶ برای راه اندازی زیست بانک اقدام شد. فعالیت و مطالعات توسط گروه های تخصصی در چهار حوزه گیاهی، میکروارگانیسم ها، انسانی و جانوری، مولکولی از همان ابتدا آغاز شد که نهایتا در سال ۱۳۸۷ به اتمام رسید . در نهایت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در سال ۱۳۸۸ در کشور به همت جهاد گران جهاد دانشگاهی افتتاح شد.

 

اکنون درحوزه های گیاهی، میکروارگانیسم ها، انسانی و جانوری، مولکولی، نزدیک به ۱۹ هزار نمونه ژنتیکی با۲۷ کلکسیون در این مرکز ذخیره و به ثبت رسیده است. این نمونه ها با ضوابط مشخص و مدونی در اختیار محققان و فعالان در صنعت زیست فناوری قرار می گیرد. البته هر روز بر تعداد این کلکسیون ها اضافه می شود.

 

ذخایر زیستی به عنوان گنجینه‌ هایی فنا ناپذیر در توسعه کشورها به شمار می ‌روند که نقشی حیاتی در ارتقای سلامت، رشد اقتصادی و امنیت غذایی کشورها دارند. با نگاهی عمیق به این ذخایر ارزشمند در جهت امنیت غذایی، امنیت سلامت و امنیت اقتصادی می‌توانیم اقتصاد مقاومتی و دانش‌ بنیان را رونق بخشیم.

 

بهره ‌گیری از طبیعت را خداوند برای همه موجودات به‌ گونه ‌ای میسر کرده که تغذیه و سلامت خود را بدون هیچ نگرانی در آن بیابند. طبیعتی که متشکل از انواع موجودات پیدا و ناپیدا با چشم غیرمسلح است؛ همان موجوداتی که ذخایر ژنتیکی و زیستی نامیده می‌شوند.

 

با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی مختلف، تنوع زیستی بسیار غنی ( گیاهی، جانوری، میکرو ارگانیسم و….) در اکوسیستم خشکی و آبی کشوروجود دارد، لذا این پتانسیل و توانایی بالقوه برای کشور ایجاد شده که شناسایی، ثبت، حفاظت، ذخیره سازی و ارائه خدمات مرتبط با این ثروت ملی جهت بهره برداری علمی، پژوهشی و اقتصادی از ضرورت های استراتژیک جامعه قرار گیرد.
تنوع زیستی بالای کشور، ایجاب می کند تا از این ذخایر ارزشمند بهره ببریم و این بهره برداری زمانی میسر است که روند جمع آوری، شناسایی، تعیین هویت، و نگهداری بر این ذخایر صورت گرفته باشد.

 

با توسعه علم و پیشرفت های گسترده‌ای که هرلحظه با آن روبرو هستیم، براهمیت بیش‌ از پیش این ذخایر همچنان افزوده می‌شود؛ ذخایری که گنج‌های بی‌ پایان هستند و در صورت استفاده و بهره‌ برداری صحیح هیچ‌ گاه تمام نمی‌شوند. از میلیون‌ها نمونه زیستی که در اقلیم‌ های متفاوت اعم از گیاهی، جانوری و میکرو ارگانیسم‌ها زندگی می‌کنند، هرکدام می ‌توانند نقش بزرگ و تأثیرگذاری در عرصه غذا و سلامت برای سایر موجودات به ویژه انسان‌ها ایفا کنند.

 

بدیهی است که حفظ و حراست از این سرمایه‌های ملی بشری امری مهم بر عهده نسل حاضر و نسل‌های بعدی است. در حال حاضر توانستیم ، نزدیک به ۸هزار رقم گیاهی از بذرهای ایرانی که به طرق مختلف از کشور خارج شده بودند را به کشور بازگردانیم و تکثیر و نگهداری کنیم.

 

اکنون زیست بانک، در فدراسیون های قابل کشت «wfcc»عضو است که به عنوان یک مرکز بین المللی، با زیست بانک های کشور برای دریافت خدمات و یا حتی ذخیره نمونه زیست بانک ارتباط دارد.

 

حال ایران در آرکی باکتری ها، رتبه دوم درآسیا و رتبه چهارم در جهان را به خود اختصاص داده است . ایران از لحاظ تنوع زیستی جزو ۱۰ کشور اول دنیاست و با شناسنامه دار کردن ذخایر زیستی در چند سال آینده شاید در رده پنج کشور اول جهان هم قرار بگیریم.

 

هدف اصلی مرکز ارتقای فعالیت های ملی در زمینه‌های جمع‌آوری، نگهداری و مطالعه منابع زیستی است و لذا این مرکز ضمن پشتیبانی از مراکز ذخایر زیستی کشور و ایجاد شبکه ملی ذخایر زیستی، در تلاش است تا به مرکزی پیشتاز به منظور گرد آوری، تکمیل، ساماندهی، استاندارد‌ سازی و حفظ ذخایر زیستی و ژنتیکی برای توسعه دانش، فناوری و افزایش کیفیت زندگی و سلامت و حفظ امنیت غذایی، منابع طبیعی و تنوع زیستی کشور تبدیل شود.

 

انتهای پیام/ی

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff