تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 485911
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۸:۵۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
پیشکسوت ورزش خمیر عنوان کرد؛

دیدار پرسپولیس تهران با منتخب خمیر،مهم ترین رویدادهای فوتبالی این شهرستان است

پیشکسوت ورزش بندرخمیر با بیان اینکه دیدار پرسپولیس تهران با منتخب خمیر یکی از رویدادهای مهم فوتبالی در این شهرستان است، گفت: زمانی تیم های منتخب خمیر با تیم های قدرتمندی مانند پرسپولیس تهران و با حضور بازیکنان بزرگی مانند علی پروین در شهرخمیر بازی کرده است.

دیدار پرسپولیس تهران با منتخب خمیر،مهم ترین رویدادهای فوتبالی این شهرستان است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده؛ بیشتر ورزشکاران خمیری نام علی پرده یاقوت را شنیده اند پیشکسوتی که از دهه پنجاه به بعد هم به عنوان ورزشکار و هم مربی و مسئول در رشته های مختلف ورزشی حضور داشته است.

اعزام به مسابقات دو و میدانی کشور در دهه ۵۰ و ۶۰ ، همراهی تیم والیبال و فوتبال استان در مسابقات کشوری، مربیگری و مسئولیت در هیأت های مختلف ورزشی از او به عنوان یک پیشکسوت و چهره ماندگار ورزش در شهرستان یاد می شود.

فرهنگ کده  گفتگویی با این پیشکسوت ورزش خمیر انجام داده که به سمع و نظر شما می رسانیم.

جناب پرده یاقوت! خیلی ها شما را به عنوان بازیکن یا مربی فوتبال و والیبال می شناسند کمی از فعالیت های ورزشی خود بگویید

بنده از دوران نوجوانی همانند خیلی از ورزشکاران دیگر در چندین رشته ورزشی در مسابقات ورزشی شرکت می کردم و علاوه بر فوتبال و والیبال، در رشته های دو و میدانی ، تنیس در مسابقات استانی و کشوری حضور یافتم .

چه مقام هایی کسب کردید؟

در سال ۶۰ در شیراز و بندرانزلی به ترتیب در مسابقات دو چهار در چهارصد متر مقام دوم و در مسابقات ۸۰۰ متر نیز به مقام چهارم دست یافتم ضمن اینکه در سال های ۵۶ و ۵۷ در مسابقات دو و میدانی اصفهان و تهران نیز شرکت داشتم.

در رشته والیبال و فوتبال در قالب تیم منتخب خمیر و بندرلنگه به عنوان مربی و بازیکن در آن سال ها در مسابقات حضور داشتم.

ورزش چه تاثیری در زندگی شما داشته است؟

ورزش همواره بخشی از زندگی من بوده که با آن بزرگ شدم چه زمانی که به عنوان بازیکن و مربی مشغول فعالیت بودم و چه امروز که به عنوان مسئول یا پیشکسوت ورزش انجام وظیفه می کنم، این پدیده در تابلو زندگی من نقش بسته است.

شما به عنوان فردی که حدود چهار دهه در ورزش شهرستان خمیر حضور داشتید وضعیت ورزش در شهرستان خمیر را چگونه ارزیابی می کنید؟

در حال حاضر ورزش به خصوص ورزش گروهی به مانند فوتبال با سرمایه ‌گذاری هایی که در آن می شود به سمت صنعتی شدن گام برداشته و هزینه‌ بردار شده است همچنین باشگاه های ورزشی بایستی برای موفقیت‌های بیشتر به دنبال جذب اسپانسر و سرمایه گذاری پایدار بروند اما در گذشته بیشتر هزینه های تیم ها حتی در استان نیز از طریق مربیان و بازیکنان تامین می شد لیکن در حال حاضر این گونه سرمایه ها مقطعی است و نمی توان برای سال های طولانی تیم داری کرد.

می توانید مقایسه ای از کیفیت فوتبال در حال و گذشته داشته باشید؟

شاید مقایسه کیفیت فوتبال در گذشته با حال خیلی مقایسه درستی نباشد چون شرایط فوتبال در زمان حال با گذشته تفاوت دارد اما با این وجود با توجه به کمبود امکانات در گذشته کیفیت فنی بازیکنان و تعصب در بین آنان مثال زدنی بود.

شاید خیلی از نونهالان و نوجوانان و یا حتی جوانان خمیری مطلع نباشند که زمانی تیم های منتخب خمیر با تیم های قدرتمندی مانند پرسپولیس تهران و با حضور بازیکنان بزرگی مانند علی پروین در شهرخمیر بازی کرده و یا حتی مسابقات معتبری با حضور تیم های بزرگ در این شهرستان برگزار شده اما این امر در سال های اخیر کمتر اتفاق افتاده است.

از باشگاه ها گفتید، آیا فقط اسپانسر و سرمایه گذاری در موفقیت یک باشگاه موثر هستند؟

قطعا خیر؛ گاها تیم هایی هستند که با توجه به سرمایه گذاری هایی که کرده اند باز هم موفقیت حاصل نشده اند؛برای مثال وقتی یک باشگاهی سرمایه گذاری انجام می دهد درصورتی می تواند به موفقیت دست یابد که دارای ساختار اداری مناسب و همچنین تمرینات منظم و مستمر در تمام فصول سال باشد.

آیا باشگاه های سطح شهرستان به سمت سرمایه گذاری پایدار رفته اند یا تیم داری به سبک سابق انجام می شود؟

در حال حاضر بیشتر تیم های شهرستان به صورت سابق تیم داری می کنند و شاید تعداد تیم هایی که به سمت جذب اسپانسر و سرمایه گذاری پایدار رفته اند به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد.

یکی از انتقادات این است که فوتبال در خمیر دچار افت شده به نظر شما چه عواملی در افت فوتبال در شهرستان خمیر تاثیر داشته است؟

عوامل زیادی در افت فوتبال تاثیرگذارند همان طور که قبلا نیز بدان اشاره شد علاوه بر ساختار مناسب باشگاه ها، جذب اسپانسر ،انجام تمرینات مستمر، کیفیت تمرینات، دانش فنی و تمرینی مربیان و همچنین برگزاری مسابقات به صورت منظم توسط هیأت فوتبال باعث بهبود این رشته ورزشی خواهد شد.

از فوتبال بگذریم؛ ورزش والیبال در این سال ها چقدر در شهرستان رشد داشته است؟

رشته والیبال در گذشته یکی از رشته های پرطرفدار در شهرستان خمیر بوده و ورزشکاران خوبی در این رشته در مسابقات استانی حضور داشته اند.

در حال حاضر نیز والیبال بانوان در رده های سنی مختلف در قالب تیم منتخب استان به مسابقات کشوری اعزام شده اند و همچنین در رده امید نیز اخیرا یکی از بانوان خمیری به تیم ملی امید دعوت شده است.

در رشته والیبال ساحلی نیز در چند سال اخیر هرساله مسابقات ساحلی کارگری کشور با همکاری سیمان هرمزگان و با حضور تیم های قدرتمند از سراسر کشور در بندرخمیر برگزار می شود که این نشان از پیشرفت این رشته ورزشی در شهرستان است گرچه باید این نکته را اضافه کنم که در جذب استعدادها و پرورش آن ها باید بیشتر تلاش شود.

ورزش بانوان در این سال ها در شهرستان خمیر پیشرفت خوبی داشته و بعضی معتقدند در برخی رشته ها حتی از آقایان نیز پیشی گرفته است دلیل آن چیست؟

ورزش بانوان در شهرستان نسبت به سال‌های گذشته به وضوح پیشرفت چشمگیری داشته است البته ضعف‌هایی نیز وجود دار اما در کنار این ضعف‌ها، ورزشکارانی بوده‌اند که در سال‌های اخیر بالاخص ورزش های انفرادی به موفقیت های خوبی در سطح استان و کشور رسیده اند و اتفاقات خوبی را رقم زده‌اند که در تاریخ ورزش بانوان شهرستان بی‌سابقه بوده است.

شما در گذشته به عنوان ورزشکار و اکنون به عنوان یک پیشکسوت که در اداره ورزش و جوانان مشغول به فعالیت می باشید و با بیشتر روسأی تربیت بدنی از بدو تاسیس، طی این سال ها همکاری داشته اید ، وضعیت زیرساخت های ورزشی در شهرستان خمیر نسبت به گذشته چگونه بوده است؟

خوشبختانه طی هشت سال اخیر در زمینه زیرساخت های ورزشی اقدامات خوبی صورت گرفته و در حال حاضر چندین زمین چمن ورزشی و سالن و اماکن ورزشی در شهرستان خمیر ایجاد شده است.

برخی از رشته ها نیز از قبیل تنیس روی میز، کشتی، ایروبیک، فوتسال، والیبال در شهر بندرخمیر دارای سالن های مجزایی شده است.

آیا روسای همه هیأت ها در شهرستان خمیر مشخص شده اند ؟

طی یک سال گذشته روسای چند رشته ورزشی تغییر کرده و جایگزین آنها در حال حاضر فعالیت خود را آغاز کرده اند ضمن اینکه رشته های جدیدی مانند شطرنج نیز صاحب هیأت جدیدی شده و در این چند صباح کوتاه توانسته در مسابقات استانی حائز رتبه های مهمی شود.

همچنین برگزاری مسابقات در برخی از رشته ها در قالب ورزش های همگانی انجام می شود.

به عنوان مسئول ورزش همگانی، چه فعالیت هایی در این رشته انجام شده است؟

فعالیت های متعددی از قبیل همایش های پیاده روی به مناسبت های مختلف، برگزاری مسابقات طناب کشی، دوچرخه سواری، دو و میدانی و … هر ساله توسط ورزش همگانی در شهرستان خمیر انجام می شود و همان طور که قبلا به آن اشاره شد برگزاری برخی مسابقات رشته های ورزشی بدون هیأت در قالب هیأت ورزش های همگانی صورت می گیرد.

ورزش خمیر در زمینه اماکن ورزشی به خصوص استخر شنا جایگاه مناسبی دارد و مدیریت دو استخر در شهر خمیر به عهده دو باشگاه بدر و ستاره ساحل می باشد چرا ورزشکاران این رشته بصورت فردی و بدون اسپانسر در مسابقات شرکت می کنند؟

به هر حال یکی از فلسفه باشگاه داری این است که باشگاه ها در چند رشته ورزشی فعالیت داشته باشند و دو باشگاه فوق نیز می توانند با توجه به در اختیار داشتن این اماکن، اقدام به جذب شناگر و اعزام به مسابقات استانی در قالب باشگاه خود کنند ضمن اینکه این گونه ورزش ها هزینه چندانی در بر ندارد.

برای توسعه ورزش در شهرستان چه پیشنهادی دارید؟

جذب اسپانسر و حمایت مالی برخی نهاد ها و شرکت ها از رشته های گروهی و تامین منابع مالی آنها نقش زیادی در توسعه ورزش گروهی در شهرستان دارد زیرا اکثر باشگاه های شهرستان به دلیل عدم تمکن مالی از فعالیت های ورزشی در برخی از مقاطع خودداری می کنند همچنین نقش خانواده ها و آماده سازی ذهنی آنان برای توسعه ورزش های همگانی در بین آحاد جامعه بسیار مهم است.

آموزش و پرورش چه نقشی در سوق دادن نونهالان و نوجوانان به ورزش دارد؟

قطعا آموزش و پرورش و معلمین ورزش در مدارس، نقش اساسی در تعلیم و تربیت این سنین دارند و می توانند قسمتی از فعالیت هایی که باشگاه‌ها باید برای ساختن بازیکن انجام ‌دهند را هموار کنند.

جالب است بدانید در دهه های گذشته سالیانه بازی های آموزشگاهی در رشته های مختلف ورزشی در یکی از شهرهای استان برگزار می شد و استعدادهای درخشانی از کوران همین جشنواره ها شناسایی و به مسابقات کشوری اعزام می شدند اما در حال حاضر برگزاری چنین جشنواره های ورزشی کمتر دیده می شود.

و نکته پایانی

با توجه به اینکه شهرستان خمیر یک منطقه بندری و در کنار آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده، این شهرستان ظرفیت توسعه ورزش های آبی از قبیل قایقرانی، جت اسکی ،شنا و والیبال ساحلی را دارد که باید در این زمینه بیشتر به آن پرداخته شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=485911
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,214 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل