تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 87563
تاریخ انتشار:دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۱:۱۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

فعالان انقلابی بعد از خرداد ۷۶ حالت سکون به خود گرفت

بسیاری از شخصیت ها قبل و بعد از انقلاب توسط حجت الاسلام متین و دیگر برجستگان فعال استان دعوت می شدند و حضور دکتر روحانی نیز …   گروه سیاسی پایگاه خبری هرمز: کوتاهی از جانب من و امثال من بوده حالا چه از نجابت بوده چه دوری از ریاء، خودنمایی و هر چیزی … […]

فعالان انقلابی بعد از خرداد ۷۶ حالت سکون به خود گرفت

بسیاری از شخصیت ها قبل و بعد از انقلاب توسط حجت الاسلام متین و دیگر برجستگان فعال استان دعوت می شدند و حضور دکتر روحانی نیز …

 

گروه سیاسی پایگاه خبری هرمز: کوتاهی از جانب من و امثال من بوده حالا چه از نجابت بوده چه دوری از ریاء، خودنمایی و هر چیزی … که می شود نام آن را گذاشت.

 لازم است از حالت سکون درآمده و نسبت به بیان رخدادهای فعالان انقلابی، روحیه جهاد، استقامت، عزت و معنویت و هویت اصیل هرمزگانی ها سخن ها گفته شود.

 IMG_6575

نجیب بودن خوب است ولی تو سری خوردن خوب نیست، سیاست مدار بودیم اما سیاست زده نبودیم، ما پیرو امر امام راحل و مقام معظم رهبری بوده ایم که مجالی به عمق این موضوع در این مصاحبه نیست.

 فعالان انقلابی بعد از خرداد ۷۶ که فضای سیاسی استان عوض شد، حالت سکون به خود گرفت و آن هم بخاطر حفظ وحدت بود.

 ما کوتاه آمدیم به اسم وحدت که امام جمعه فعلی در آن زمان از ما خواست حرف نزنیم و جامعه را ملتهب از فضای نزاع و درگیری نکنیم که این کار انجام شد؛اما در جلسات خصوصی این التهابات وجود داشت.

 تا دهه ۷۰ شخصیت های مهم و رجل سیاسی کشور و ملی به استان عزیمت داشتند و این موضوع یعنی جایگاه فعالان سیاسی و انقلابی هرمزگان در حد مفید و موثر و نقش آفرین در تحولات استانی و کشور و ملی بود.

 بسیاری از شخصیت ها قبل و بعد از انقلاب توسط حجت الاسلام متین و دیگر برجستگان فعال استان دعوت می شدند و حضور دکتر روحانی نیز به همین شکل انجام شده است و ایشان تبعید نبوده است.

 محمد عبدلی زاده از فعالان انقلابی و یکی از میزبانان حقوقدان معروف؛ دکتر حسن روحانی رییس جمهور دولت یازدهم که در گفتگویی صمیمانه ما را به دوران قبل از انقلاب برد و از نقش و جایگاه مردم هرمزگان در پیشبرد اهداف انقلاب و آرمان های امام راحل از زوایای پنهان آن دوران با بیانی جذاب و دلنشین برایمان سخن گفت:

 

هرمز: ۱۵ خرداد سر منشاء چه حرکتی در هرمزگان بود؟

 

۱۵ خرداد سال۴۲اولین حرکت سیاسی امام(ره) بود که منجر به شکست ظاهری شد و تاکتیک امام تغییر کرد بنابراین تصمیم گرفته شد در هرمزگان و تمام اقصی نقاط کشور برای آگاهی سیاسی مردم، بستر سازی و کادر سازی از طریق روشنگری و جلسات خصوصی و عمومی در دستور کار قرار گیرد و از وجود نخبگان این عرصه استفاده شود.

 از سال ۴۳ به بعد بنا شد روحانیون مقلد امام در سطح کشور به کار تبیلغ در راستای روشنگری نهضت امام خمینی(ه) بپردازند، این روحانیون با برگزاری کلاس های تربیتی و آموزشی در محله ها، مساجد، کتابخانه ها، حسینیه ها، کانون های تجمع و منازل مسکونی انقلابی ها به روشنگری مشغول بودند.

  IMG_6479

نحوه آشنایی من با فعالان انقلابی به سال ۵۳ و توفیق حضور در کلاس های شهید حقانی و روحانیونی که محکوم به خدمت سربازی در پادگان های نظامی بودند، برمی گردد، ایشان نیز یکی از همان روحانیونی بود که در ترویج نهضت نقش آفرین بود.

از بهترین دوستانم که شهید هم شد معتضد کیوان و آقایان علی دانشمند، محمد جعفری، محمد رزم، حاج آقا متین که حق زیادی به گردن تمام جوانان آن زمان و مردم استان دارد، بودند.

 استان هرمزگان غنی بوده و هست و بزرگان زیادی را در خود جای داده و میزبانی نموده است همچون حجج اسلام راشد یزدی، محمد ری شهری، دکتر حسن روحانی، قاضی عسکر، شهید حقانی، حجت الاسلام علیزاده، موسوی تبریزی، عباس شیرازی، حاج آقا طاهری اصفهانی، عباس خراسانی، حاج آقا دعاگو، حاج آقا رفیعی، حجت الاسلام شاکری، حجت الاسلام شاهرخی، حاج آقا قاسمی، خالصی، حاج آقا سالک؛ نماینده مجلس و کمیسیون  فرهنگی مجلس فعلی، دری نجف آبادی، حاج آقا وکیلی، رضوی، حیدرزاده و دکتر احمد بهشتی و بسیاری از این قبیل افراد که نشان از نقش بی بدیل هرمزگان در بسترسازی انقلاب داشته است.

 

هرمز: آیا ما در بندرعباس تبعیدی هم داشته ایم؟

 

ما در بندرعباس تبعیدی نداشته ایم اما در شهرستان بندرلنگه بزرگانی بوده اند که تبعید شدند دکتر روحانی هم دعوت شده بود و ایشان تبعیدی نبود بلکه طی دوبار یکبار قبل از انقلاب و یک بار نیز در زمان انقلاب جهت روشنگری نهضت انقلاب در بین مردم به بندرعباس آمدند.

 متاسفانه بعضی از جوانان هرمزگانی و خارج استان فکر می کنند هرمزگان نقشی در کادر سازی نیروی همتراز انقلاب نداشته است؟

 اجازه بدید این سئوال شما را با یک خاطره جواب بدهم، در حضور آیت الله جنتی بودیم و یکی از افراد نسبت به اینکه در هرمزگان کاری نشده است صحبت نمود که محمد رزم یکی از فعالان که سایت هرمز نیز با ایشان مصاحبه ای در این زمینه داشته گفت اگر در بندرعباس حرکتی صورت نگرفته آدرسی می دهم به بهشت زهرا بروید و ببینید چه شهدایی از دوران انقلاب آرامیده اند.

 IMG_6505

این شهیدان در رختخواب شهید نشده اند در طول انقلاب در درگیری ها با ساواک در قبل و حین انقلاب امثال شهید ناصر گرجی زاده، شهید سایانی، شهید حسین پور و …. در تظاهرات خیابانی شهید شده اند.

 صدق این گفته بنده را در سخنان مرحوم عسکر اولادی نسبت به نقش هرمزگان که گفته است من از اوایل نهضت با آقای مظفری در بندرعباس ارتباط داشته ام و شاهد برنامه های انقلابیون در جهت به صحنه کشاندن مردم برای روشنگری کادرسازی قبل از انقلاب بوده ام را می توان مطالعه کرد.

 بعد از خرداد ۷۶ فضای سیاسی استان هرمزگان که عوض شد حالتی پیش آمد که حالت سکون شد و ماهیت و هویت را در حال حاضر در بین جوانان بحرانی جلوه می دهد.

 دهه ۷۰ ما قوی بودیم در هرمزگان شانه به شانه سایر استان ها حرکت می کردیم، این را حضرت آقا نیز در خصوص این خطه از کشور پهناور ایران فرموده اند و ما به آن افتخار می کنیم.

 

هرمز: فلسفه حضور شخصیت های مهم ملی به استان تا دهه ۷۰ چیست؟

 

وجود فعالان خبره و توانمند از حیث علمی و معنوی، و بصیر و فعال در عرصه ارزش های انقلابی چون مرحوم حاج آقا عباسی که “اعوذ بالله من شر شاه” ایشان را در آن خفقان در سال ۵۷ در مسجد فاطمیه بندرعباس قرائت کردند، فراموش شدنی نیست.

 

هرمز: چه تفاوتی بین فعالان امروز با آن زمان دارد؟

 

امروز بندرعباس شهر کنسرت ها شده است و قبلا شهر سیاسیون انقلابی و به دور از سیاست زدگی بود البته موسیقی نیز یکی از شاخص های این استان به شمار می رود اما اولویت اصلی و اول هرمزگان نیست.

جوانان امروز، فعالان انقلابی را در هرمزگان کمتر می شناسد و بعضا نمی شناسند و این کوتاهی از جانب ماها بوده حالا از روی نجابت بوده یا هرچیزی نمی دانم اما بنا داریم با همکاری بزرگانی چون حاج اقا متین، محمد رزم ،سردار علی دانشمند باید بتوانیم حداقل درایام دهه فجر استان را از این حالت سکون دربیاوریم و اعلام کنیم که در هرمزگان کسانی هستند که هنوز نیز دارای روحیه جهاد و استقامت می باشند.

 امروز دینی به گردن ماست و می بایست دوستان بسیج شوند و در صحنه بیایند تا نسل های بعدی استفاده کنند و خاطرات انقلابیون را در فضای های مجازی با تولید برنامه های فرهنگی تاثیرگذار با موضوع هویت و فرهنگ برتر در خطه جنوب کشور منتشر نماییم.

 IMG_6559

ما ادعا داریم فرهنگ و بستر انقلابی از آغازیین روزهای نهضت امام راحل(ره) در هرمزگان نیز همپای دیگر  استانها چه بسا در برخی مواقع با حساسیت و شتاب بیشتری رونق گرفته و کادر سازی انقلابی انجام شده است اما آنچه مهم است اینکه ما نسبت به دیگران کم گذاشته ایم و این مهم را جوانان و نسل آینده بیشتر از ما مطالبه خواهند کرد.

 ما باید برای ارتقاء جایگاه و منزلت علم، اندیشه و فرهنگ، پویایی و مولد بودن فرهنگ از نظرات و دیدگاه های فعالان و متولیان نهضت و انقلاب از سال ۴۲ تاکنون بهره ببریم و می بایست این افراد دوباره به کمک هویت که متاسفانه حال خوبی ندارد در بین جوانان بواسطه کوتاهی ها و هجمه های دشمن وارد شوند.

 ما استانی هستیم که در مبحث ترورهای ۶۰ تا۶۱ دومین استان بعد از تهران به نسبت جمعیت با بیش از ۳۰ شهید ترور از جمله شهیدان دقت، محمد ذاکری، احمدمجرد، پوردلیر می باشیم.

 هرمز: ما رسانه باید از خودمان بپرسیم چرا ما به آثار مکتوب و غیر مکتوب یک فرهنگ که در زمره دستاوردها برای امروز بدرد می خورد نظیر کتابخانه ها، مواریت فکری، هنری و ادبی نپرداختم؟.

 ما به شخصیت ها، دست پروردگان و فرزانگانی که از متن یک فرهنگ روییده و بالیده اند اهمیت قائل نبوده ایم و به مناسبات درونی فرهنگ که ظرفیت و توانایی ما در استان بوده است، کمتر توجه نموه ایم؟ درحالی که ما باید بدانیم دوام، بقا و پایداری یک فرهنگ در برابر عوامل تهدید کننده و مقاومت در برابر ضد فرهنگ است.

 دانستن و آگاهی از سابقه و قدمت مراکز علمی و پژوهشی آن فرهنگ نظیر مدارس، مکتب ها، دانشگاه ها و حوزه های علمی مهم است پس باید به آن توجه شود. /۱۰۱

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=87563
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,448 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل