دفع غیراصولی زباله ها درحاشیه جاده معضل دیرینه سیریک/ غفلت شهرداری و سکوت فعالان محیط زیست خطرساز می شود +تصاویر
+ پ -
دفع غیراصولی زباله ها درحاشیه جاده معضل دیرینه سیریک/ غفلت شهرداری و سکوت فعالان محیط زیست خطرساز می شود +تصاویر

دپوی مضر طلای کثیف در سیریک و سوزاندن زباله ها در حاشیه جاده با غفلت شهرداری و سکوت فعالان محیط زیست نوعی نگرانی را در افکار عمومی ایجاد کرده و در آینده ای نزدیک مردم را با چالشی جدی مواجه خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از آذینی ، دپوی مضر طلای کثیف در سیریک و سوزاندن زباله ها در حاشیه جاده اصلی سیریک میناب غفلت شهرداری سیریک و اعضای شورای اسلامی شهر و در بی خیالی سکوت فعالان محیط زیست  هوا و  زمین سیریک را زشت و سیاه کرده است و چهره دروازه طلایه  مکران را با چالشی جدید روبرو می سازد.

دیدن این صحنه ها در کنار جاده اصلی برای شهری که دروازه طلایی  مکران و مهمترین پتانسل آن صنعت توریسم و گردشگری است با بروز چنین صحنه های زشت و نازیبا ضمن آسیب رساندن به محیط زیست و حیات زندگی حیوانات و انسان ها از نظر  منظره طبیعی، سیریک را به شهری آلوده تبدیل خواهد کرد.

امروز در جامعه انسانی توجه به مدیریت پسماندها و زباله های شهری از جمله اقدامات مهمی است که باید در جهت حفظ سلامت یک شهر یا منطقه مورد توجه ویژه همه مسئولان علی الخصوص شهرداری ها قرار بگیرد.

دپوی مضر طلای کثیف در سیریک و سوزاندن زباله ها در حاشیه جاده با غفلت شهرداری و سکوت فعالان محیط زیست نوعی نگرانی را در افکار عمومی ایجاد کرده و در آینده ای نزدیک مردم را با چالشی جدی مواجه خواهد کرد.

علی رغم اهمیت این موضوع و بر اساس پیگیری ها و بررسی ها میدانی  صورت گرفته در شهر بندر سیریک سیستم بازیافت زباله وجود ندارد و در بهترین حالت ممکن زباله ها اعم خانگی و بیمارستانی را جمع آوری و به شکل غیر اصولی در منطقه ای نزدیک شهر در حاشیه جاده اصلی  سیریک_میناب و سیریک_جاسک و در بستر طبیعت رودخانه رهاسازی می شوند که مشکلات آلودگی محیطی را به دنبال دارد که زباله های ناشی از این گونه دفن می تواند صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست شهرستان وارد کند.

علاوه بر ایجاد پدیده زباله جمع کنی و دپوی آن در خارج شهر شاهد آن هستیم که نفوذ زباله ها در سفره های آب زیر زمینی و آلودگی آب، تجمع حیوانات وحشی و اهلی نظیر گاو ، شتر ، گوسفند، گراز ، کفتار و روباه و تغذیه از زباله و یا آتش زدن زباله ها و ایجاد مخاطرات آلودگی هوا از تبعات این گونه امحاء زباله ها  است که به همین دلیل ایجاد سیستمهای بازیافت زباله می تواند در رفع مشکلات ناشی از امحاء زباله ها درسیریک اثر گذار باشد.

هم اکنون از زباله در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان طلای کثیف یاد می شود و از زباله های موجود پس از بازیافت بهره برداری های مختلف می شود که نیاز است مسئولان شهری و فعالان زیست محیطی چاره ای در این خصوص بیندیشند تا ضمن رعایت نکات ایمنی در حفاظت و حراست از محیط زیست و منابع طبیعی با ایجاد فناوری روز علاوه بر بازیافت زباله ها نسبت به ایجاد اشتغال و درآمدزایی اقدام نمایند.

گرچه با پیگیری های مختلف اعتبار طرح مدیریت پسماند برای شهرستان سیریک تصویب ولی متاسفانه  از یک سال پیش علی رغم تخصیص مبلغ حدودا ۳۷۰ میلیون تومان به شهرداری سیریک بعلت عدم توافق دو شهرداری گروگ و سیریک  بر سر زمین مورد نظر این پروژه همچنان اجرایی نشده  است .

شهرستان سیریک دارای ۴۳ هزار نفر جمعیت و دارای سه شهر سیریک ، گروگ و بندر کوهستک و ۷۵ روستاهاست که در ۱۷۵ کیلومتر شرق مرکز استان و در حاشیه دریای عمان قرار دارد .

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff