دومین همایش ملی انیمیشن ایران در کیش برگزار شد
+ پ -
دومین همایش ملی انیمیشن ایران در کیش برگزار شد

دومین همایش ملی ایران با تجلیل از علی اکبر صادقی پیشکسوت انیمیشن ایران در هتل پارمیس کیش برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، در این مراسم که با حضور محمدمهدی طباطبایی نژاد مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، علیرضا قاسم‌خان دبیر دومین همایش ملی انیمیشن، روح الله حسینی مدیر عامل مدرسه ملی سینما و جمعی از فیلم سازان و دوستداران انیمیشن ایران در جزیره کیش برگزار شد.

 

دبیر دومین همایش ملی انیمیشن ایران در این مراسم گفت: این همایش پس از یک وقفه ۷ ساله در شرایطی برگزار می شود که در این هفت سال هنر – صنعت انیمیشن فراز و نشیب های بسیاری را به خود دیده است که یکی از مهم ترین آن ها، تولید و پخش این هنر است که همواره دچار بحران های جدی بوده است که با شناخت دقیق آن می توانیم به راهکارهای مناسب دست پیدا کنیم.

 

قاسم خان افزود: همایش ملی انیمیشن در بخش رویکرد تحقیقاتی و پژوهشی محورهایی را مطرح کرده که قرار است از مجموع محورها و بحث ها و گفتگوهایی که مطرح می شود، مشکلات هنر انیمیشن در حوزه تولید و پخش مورد بررسی قرار گیرد.

 

وی تاکید کرد: در برنامه دوم ۷ کارگروه تخصصی با سرفصل های مشخص به عنوان سندی راهبردی برای حل مشکلات این هنر – صنعت ضبط شده و در اختیار مسئولان و محققان برای شناخت و تنظیم سیاست های آتی و منابع قرار خواهد گرفت.

 

دبیر همایش انیمیشن ایران با بیان اینکه این همایش پیش از اینکه پاسخی برای مسائل انیمیشن داشته باشد مطرح کننده سوالات تازه ای است اظهار کرد: انیمیشن ایران فضاهای مختلفی را تاکنون تجربه کرده است و با این همایش فضای تازه ای را تجربه خواهد کرد.

 

روانبخش صادقی مدیر عامل «آسیفا» در بخش دیگری از این مراسم با بیان اینکه شاید در همایش اول ایده های نابی داشتیم که مطرح کنیم گفت: اما پس از یک وقفه ۷ ساله و طولانی که در برگزاری این همایش اتفاق افتاد اینک سرفصل های تعریف انیمیشن ملی دچار تغییرات و تحولاتی شده است که این همایش می تواند کمک کند تا با مدیریت مناسب و شناخت آسیب ها به تعریف جدیدی از این هنر – صنعت دست پیدا کنیم.

 

صادقی افزود: با مباحث و نظریه های علمی- پژوهشی و آکادمیک که در این همایش بررسی می شود می توان به راهکارهایی دست یافت تا در اختیاران مدیران و سیاست گذاران قرار گرفته و ارتباط میان تولید و مدیریت را برقرار سازد و بی شک این مورد می تواند راهکارهای لازم برای آینده ایران داشته باشد.

 

وی تصریح کرد: در واقع می خواهیم نقاط کور و کمرنگ حوزه فعالیت های هنر – صنعت انیمیشن در ایران را شناسایی کنیم.
وی با اظهار امیدواری از برنامه ریزی بلند مدت مسئولان حوزه سینما در بخش انیمیشن گفت: امیدوارم مدیریت کلان سینما یگ برنامه ریزی ۱۰ ساله برای این حوزه تعریف کرده باشد.
مدیر عامل «آسیفا» با گلایه از حاضر نشدن حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در دومین همایش انیمیشن ملی ایران گفت: حجت الله ایوبی سال ۱۳۹۴ را سال توجه به تولید انیمیشن عنوان کرده بود اما این اعلام از سوی مدیریت کلان سینما تنها در حد نامگذاری باقی ماند و هیچ گاه شاهد حضور حجت الله ایوبی در شورای سیاست گذاری های انیمیشن نبودیم و حمایت عملی از سوی سازمان سینمایی برای هنر انیمیشن دیده نشده است.

 
به گفته وی اهالی انیمیشن سینمای ایران انتظار داشتند حجت الله ایوبی در این مراسم حاضر شده و به صحبت های هنرمندان این رشته گوش فرا می داد.
مدیر عامل «آسیفا» با گله از حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی گفت: حجت الله ایوبی سال ۱۳۹۴ را سال توجه به تولید انیمیشن عنوان کرد اما این اعلام از سوی مدیریت کلان سینما تنها در حد نامگذاری باقی ماند و هیچ گاه شاهد حضور حجت الله ایوبی در شورای سیاست گذاری های انیمیشن نبودیم و هیچ گاه نیز حمایت عملی از سوی سازمان سینمایی برای هنر انیمیشن صورت نگرفته است.
وی در پایان گفت: کمترین انتظار اهالی انیمیشن سینمای ایران این بود که حجت الله ایوبی در این مراسم حاضر می شد و به صحبت های ما گوش می داد.

 

محمد مهدی طباطبایی نژاد مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ادامه مراسم عنوان کرد: انیمیشن ایران هنر – صنعتی است که ششمین دهه از عمر خود را در ایران می گذراند ولی متاسفانه باید بگویم این هنر – صنعت در ایران مانند پیرکودکی است که هنوز به بلوغ نرسیده و در مقایسه با هم‌سالان خود در کشورهای دیگر، عقب مانده است و ما بالندگی برای این هنر در ایران نمی بینیم.

 

رئیس مرکز گسترش سینمای مستند و تجری با بیان اینکه تا ایده آل های این هنر فاصله بسیار است اظهار کرد: شاید این فاصله از نظرگاه کمالگرایانه و استعلایی ماست که طولانی است اما می دانیم که توسعه نیاز به مقدمه درست دارد و مقدمه این توسعه رشد اندام وار و متوازنی است که هنوز در هنر- صنعت انیمیشن ایران رخ نداده است.
وی ادامه داد: برگزاری این جشنواره ها می تواند افق و چشم انداز خوبی را برای هنر انیمیشن ترسیم کند.
طباطبایی نژاد در رابطه با اظهار گله مندی یکی از اساتید انیمیشن ایران به غیبت رییس سازمان سینمایی در این همایش گفت: حجت الله ایوبی از کسانی است پیگیر و مسبب برگزاری دومین همایش ملی انیمیشن ایران است. ایوبی سال ۹۴ را سال انیمیشن ایران نامید و به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ماموریت داد تا به صورت متمرکز بر هنر – صنعت انیمیشن نظارت داشته باشد.
در بخشی از این مراسم علی اکبر صادقی پیشکسوت انیمیشن ایران به پاس سال ها تلاش و فعالیت در این عرصه مورد تقدیر شرکت کنندگان قرار گرفت.
این انیماتور پیشکسوت کشورمان با بیان اینکه که من پیر شده ام و باید میدان را به جوانان سپرد افزود: من مطمئن هستم سپردن عرصه هنر انیمیشن به جوان ها بهترین کار است و در سال های آینده می توانیم شاهد رشد قابل توجهی در این هنر باشیم.
وی تصریح کرد: هنر انیمیشن سه مرحله دارد. صنعت، هنر و آخرین مرحله خلاقیت که باید هر سه فاکتور را در ساخت فیلم های انیمیشن باید به کار گرفت اما موضوع مهم در هنر انیمیشن عشق فیلمسازان جوان و عاشقانه کار کردن آنان است به این معنی که دو خط موازی هرگز به هم نمی رسند مگر اینکه عاشق هم شوند و نقطه ای که آن ها را به هم می رساند عشق است. جهان از همین نقطه یعنی عشق آغاز می شود بنابراین باید عاشق این هنر بود.
در پایان این مراسم فیلم «گلباران» ساخته علی اکبر صادقی که ۳۷ سال پیش ساخته شده است برای حاضران در سالن به نمایش درآمد.

 

دومین همایش ملی انیمیشن ایران در سالن هتل پارمیس کیش با حضور پیشکسوتان و هنرمندان انیمیشن ایران برگزار شد.

 

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff