دولت معادل ریالی پول‌‌های بلوکه‌شده را قبلا از بانک مرکزی گرفته است/ مجددا نباید ریالی خرج شود
+ پ -
دولت معادل ریالی پول‌‌های بلوکه‌شده را قبلا از بانک مرکزی گرفته است/ مجددا نباید ریالی خرج شود

رئیس کل سابق بانک مرکزی با بیان اینکه ذخایر ارزی بانک مرکزی دو سال پیش بالای ۱۰۰ میلیارد دلار بود، گفت: دولت معادل ریالی پول‌‌های بلوکه‌شده را قبلا از بانک مرکزی گرفته است و مجددا نباید ریالی خرج شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمود بهمنی با بیان اینکه بخش عمده پول‌های بلوکه شده ایران جزو ذخایر بانک مرکزی است، اظهارداشت: دولت معادل ریالی ارزهای پرداختی به بانک مرکزی را در سال‌های گذشته دریافت کرده و بانک مرکزی هم این ارز‌ها را به حساب دارایی‌های خارجی خود که ذخایر کشور است منتقل می‌کند.

وی افزود: اگر مجددا معادل ریالی این پول آزاد شده از محل دارایی‌های خارجی بانک مرکزی به دولت داده شود، به معنای این است که دولت به ازای هر دلار دو بار از بانک مرکزی ریال دریافت خواهد کرد.

رئیس کل سابق بانک مرکزی با اشاره به وثیقه قرار دادن ۲۲ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده برای فاینانس چین، گفت: وثیقه ۲۲ میلیارد دلاری فاینانس چین هم جزو دارایی‌های خارجی بانک مرکزی است و این پول چون تبدیل به فاینانس شد دیگر جزو منابع بلوکه شده بانک مرکزی محسوب نمی‌شود.

بهمنی در پاسخ به این سوال که در زمانی که شما ریاست بانک مرکزی را بر عهده داشتید رقم پول‌‌های بلوکه شده بانک مرکزی ۱۰۰ میلیارد دلار بود، گفت: ذخایر بانک مرکزی در آن زمان بالای ۱۰۰ میلیارد دلار بود اما آمار مرتب تغییر می‌کند و این را باید از بانک مرکزی سوال کنید.

وی ادامه داد: هم‌اکنون رقم دقیق پول‌های بلوکه شده در آن زمان را به خاطر ندارم و پیشنهاد می‌کنم از بانک مرکزی میزان این پول‌ها را متناسب با دوره‌های زمانی مختلف را جویا شوید.

رئیس کل سابق بانک مرکزی با بیان اینکه از هیچ سازمان و نهادی به غیر از بانک مرکزی رقم دقیق پول‌های بلوکه شده را نپذیرید، گفت: البته لازم است معاونت ارزی بانک مرکزی به تفکیک منابع بانک مرکزی و منابع دولت رقم دقیق از پول‌های بلوکه شده را اعلام کند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff