دولت سیاست ریاضتی در پیش گرفته/ فیلم قصه‌ها باید اجازه اکران می گرفت!/ سومین کارت زردم هم در راه است
+ پ -
دولت سیاست ریاضتی در پیش گرفته/ فیلم قصه‌ها باید اجازه اکران می گرفت!/ سومین کارت زردم هم در راه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تحت تاثیر فشار رسانه ها نیستم و برای اکران فیلم بدون مشکل قصه ها دو کارت زرد از مجلس گرفتم.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، مراسم روز ملی سینما با حضور ‘علی جنتی’ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ‘حجت الله ایوبی’ رییس سازمان سینمایی، جمعی از مدیران سینمایی و فرهنگی و اهالی سینما و رسانه پنجشنبه شب در کاخ سعد آباد برگزار شد.
«علی جنتی» در این مراسم اظهار کرد: روز ملی سینما را به شما سینماگران تبریک می گویم. در طول هر سال یک جلسه داریم که در کنار هم می توانیم با یکدیگر گفت وگو کنیم.
وی یادآور شد: خوشحالیم برای سومین بار در این جشن در کنار شما هستیم. این دولت از ابتدای تشکیل تا امروز دچار چالش های فراوانی بوده که بخش عمده ای از آن میراث دو دولت نهم و دهم بوده است و مشکلات و تنگناهایی که کل کشور روبرو بوده و همه در زندگی روزانه با آن روبرو هستید حاصل این دولت ها است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: بزرگترین اولویت این دولت، برداشتن زنجیرهایی بود که دست و پای مردم را بسته بود و تحریم های ظالمانه ای به ما تحمیل شده و اقتصاد ما را فلج کرده بودند. کارخانجات ما رو به تعطیلی رفته و درآمد کشور به پایین آمده است.
جنتی ادامه داد: سال گذشته دولت سال سخت و امسال سال سخت تری را داشت زیرا سال گذشته نفت را در میانه ۱۰۵ دلار می فروختیم و امسال در حد محدودی ۴۵ دلار فروختیم.
وی عنوان کرد: امسال دولت سیاست ریاضتی پیش گرفته و وزرا سفرهای خارجی خود را کم کردند و وزارتخانه ها نیز سیاست ریاضتی دارند و درآمد دولت کاهش پیدا کرده و در زمینه طرح های عمرانی و طرح های فرهنگی دولت با مشکل روبرو است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: خوشحالم با تلاش شبانه روزی وزارت خارجه و تدبیر رییس جمهور، توافقی بین ما و دیگر کشورهای جهان حاصل و تحریم ها برداشته شد و در آینده نه چندان دور تحریم ها به طور کل برداشته و پول های بلوکه شده آزاد می شود و امکان ایجاد گشایش در کشور فراهم می شود و آینده امیدبخشی خواهیم داشت.
جنتی افزود: امیدواریم در حمایت از اهالی سینما و فیلم های تولیدی بتوانیم کمک بیشتری داشته باشیم.
وی با تقدیر از تلاش های سازمان سینمایی برای بهبود سینما و حمایت از سینماگران اظهار کرد: بازگشایی سالن های مختلف در سطح کشور و توافقاتی که با بنیاد مستضعفان برای راه اندازی ۱۰۰ سالن فرهنگی کشور به عنوان سالن سینما از جمله این اقدامات است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جلسات متعدد و مکرری با بانک های خصوصی و اصحاب سرمایه داشتم تا حمایت آنان را در زمینه سرمایه گذاری در زمینه فرهنگ جلب کنیم و به این نتیجه رسیدیم که شرکتی فرهنگی از سوی این صاحبان سرمایه و هولدینگ های بزرگ تاسیس و از فیلم های تولید شده حمایت شود.
جنتی ادامه داد: در مهرماه جلسه ای با جمع کثیری از اصحاب سرمایه علاقه مند به سرمایه گذاری در زمینه فرهنگی خواهیم داشت تا بتوانیم در زمینه های مختلف فرهنگی سرمایه گذاری داشته باشیم.
وی تاکید کرد: در طول سال گذشته مخاطبان سینما افزایش یافت؛ البته صحبت های دوستان را خواندم که اشاره کرده بودند برخی نابازیگرند، ناکارگردانند و ناتماشاگر. اما همین ناتماشاگر امروز مخاطبان شما هستند و این اتفاق نتیجه تلاش سینماگران و سازمان سینمایی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: این دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده پذیرش هر نقدی است. بولتن هایی که از سوی وزارت ارشاد و اهالی سینما تهیه می شود مطالعه می کنم و بسیاری از نقدها وارد است البته برخی نقدها غیر منصفانه و بدون توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی است اما همه نقدها را می پذیریم.
جنتی توضیح داد: سیاست کلی دولت حمایت از مجموعه فیلم های تولیدی است و تلاش می کنیم به تلاش سینماگران در ساخت یک فیلم ارج بنهیم اما در زمان نمایش دچار مشکلاتی هستیم و گاه نیاز به اصلاح یک فیلم و یا متوقف شدن یک اثر سینمایی می شود.
وی ادامه داد: اگر درباره مسائل فیلم ها صحبت کنیم شاید این تصمیمات قانع کننده باشد. ما با مجموعه ای از مسائل در سینما و دیگر عرصه های هنری روبرو هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: سال گذشته ۷۲ هزار عنوان و در نمایش امسال بیش از ۴۰۰ هزار عنوان کتاب می آید و اگر مطلب و یا پاراگرافی مشکل داشته باشد غیر منصفانه در برخی مطبوعات نقد می شود.
جنتی تصریح کرد: تحت تاثیر فشار رسانه ها و صحبت های نمایندگان مجلس درباره سینما نیستم بلکه بر اساس ضوابط عمل می کنیم و تحت تاثیر کسی قرار نمی گیریم.
وی گفت: برخی سینماگران اشاره می کنند که به دلیل اشکالات وارده به یک فیلم از سوی یک نماینده اثر یاد شده توقیف می شود در صورتی که اینگونه نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: دو کارت زرد گرفتم و کارت سوم نیز به دلیل فیلم قصه ها در راه است. فیلم قصه ها مشکلی نداشت و باید اجازه اکران می گرفت.
جنتی ادامه داد: دیدم در جشن خانه سینما بحث فیلم رستاخیز مطرح شد؛ شنبه با احمد رضا درویش جلسه ای دارم و توضیحات کافی را در این جلسه به این کارگردان اعلام می کنم.
وی گفت: پیش از اینکه وزیر باشم فیلمی که بیشترین حمایت را کردم روز رستاخیز بود و از این اثر سینمایی به عنوان فیلم فاخر تعریف کردم. فیلمی مثل رستاخیز از سوی جمعی مراجع تقلید می گویند چهره حضرت ابوالفضل(ع) نباید مستقیم نشان داده شود و به ما حق بدهید ما به دیدگاه فقهی مراجع احترام بگذاریم و کشور ما دینی است.
به گفته وزیر ارشاد، باید به نظرات مراجع تقلید توجه کنیم و روی محتوای این اثر مشکلی نداشتیم.
جنتی تصریح کرد: رویکرد کلی ما حمایت از همه سینماگران است و در جایی معذورات قانونی و اجتماعی داریم که باید توجه کنیم.
وزیر ارشاد تاکید کرد: در مورد مسئله نامگذاری فیلم فجر، نامش را تغییر دادند و جنجالی به پا شد. نسبت به ایمان دکتر ایوبی و سید رضا میرکریمی دبیر بخش بین الملل جشنواره شکی نیست و مجبور شدم بار دیگر اعلام کنم که عنوان جشنواره فجر است و فجر از قرآن گرفته شده و کلمه مقدسی است.
جنتی تصریح کرد: برای اینکه بهانه را از دست برخی بگیریم مجبور شدیم این موارد را اعلام کنیم.
وی ادامه داد: تلاش کردیم برخی خرابی ها را ترمیم کنیم، راه طولانی در پیش داریم و امسال نیز این راه را دنبال می کنیم. در حوزه سینما هر کسی یک سلیقه دارد و هر فیلمی که ساخته می شود افراد با دیدگاه های مختلف درباره آن نظر می دهند و ما هر قدمی که بر می داریم به نقدها توجه می کنیم و باید سعی کنیم اشکالات را رفع کنیم.
جنتی همچنین پیشنهاد داد که همایش بزرگی از سینماگران و ناقدان سینما برگزار و از نظرات آنان استفاده شود.
سید رضا میرکریمی دبیر بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر نیز در این مراسم اظهار کرد: از دکتر ایوبی به دلیل ادبیات محترمانه ای که در سینما به کار بردند تقدیر می کنیم البته توقع نداریم کارهای زیربنایی جدی از سوی وزارت ارشاد اتفاق بی افتد و این امر نیازمند عزم جدی است که باید برگرفته از باور به فرهنگ باشد.
وی ادامه داد: اگر باور نباشد صله دادن ها کم اثر است. امروز آمریکا هالیوود را برای ایجاد امنیت ملی در این کشور ترجیح می دهد؛ آیا غرب از ما فرهنگ دوست تر است؟ بحث هزینه و فایده است آنها مسیرهای رسیدن به هدف های ملی را از مسیرهای کم هزینه انتخاب کنند و عرصه فرهنگ کم هزینه است.
مدیرعامل خانه سینما توضیح داد: باور کنیم که بسیاری از سردرگمی ها و مشکلات مزمن سیاسی و اقتصاد و امنیت ملی ناشی از کم کاری های فرهنگی تاریخی است و مسیرهای کم هزینه ای از جمله سرمایه گذاری در عرصه فرهنگ وجود دارد.
‘حجت الله ایوبی’ رییس سازمان سینمایی نیز در این مراسم اظهار کرد: این جشن، جشن سینماگران است و خوشحالم که هستید. همچنان امیدوار باشید اگر سال گذشته با تردید می گفتم که باید امیدوار بود امروز با اطمینان می گویم روزهای بهتری در پیش روی ما با همدلی شما است.
وی یادآور شد: به دوستان خانه سینما به دلیل برگزاری جشن های خوب خانه سینما تبریک می گویم ؛ قرار بود نشست نقد و بررسی خود را برگزار کنیم اما به دلیل جشن های خانه سینما این نشست ها به تعویق افتاد.
رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: حرف های شما را می شنویم؛ کاستی ها را جبران می کنیم و سینما را با یکدیگر پیش می بریم و ما محکومیم که امیدوار باشیم و این راه را با یکدیگر پیش می بریم.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff