تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 545187
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
خلوتی که باعث رستگاری شد؛

دلیل تفکر و عاقبت بخیری حُر؛ همان آشنایی اندک و هم صحبتی با امام حسین(ع) بود

فعال فرهنگی هرمزگان گفت: اگر حُر خود را بین سی هزار نفر دیده و خلوت نکرده بود این عاقبت بخیری را نداشت، اینکه دین به ما دستور می دهد یک ساعت تفکر داشته باشیم به این دلیل است که خلوت همراه با تفکر انسان ساز و زندگی ساز است.

دلیل تفکر و عاقبت بخیری حُر؛ همان آشنایی اندک و هم صحبتی با امام حسین(ع) بود

ثریا پرمایه، استاد دانشگاه و مبلغ دین در گفت و گو با خبرنگار هرمز در خصوص عبادت های جمعی و داشتن همدلی اظهار کرد: آموزه های دینی ما جمع و اجتماع را به تنهایی و فردیت برتری می دهد و برای این اجتماع فضیلت های زیادی را ذکر کرده ؛ نماز جماعت، حج و جهاد عبادت های جمعی هستند اما نباید فراموش کنیم که در کنار این عبادت ها یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت نیز ارزشمندتر است و این تفکر؛ خلوت می طلبد اما کدام خلوت پسندیده وکدام ناپسند است؟

این مبلغ دینی افزود: انسان موجودی اجتماعی است و خلوتی که اجتماعی بودن را تقویت کند پسندیده است انسانی که خلوت و تنهایی نداشته باشد نمی تواند همراهی های خود را به خوبی مدیریت کند و گرفتار یک موج منفی می شود که در نتیجه خلوت و تنهایی هدفمندی ندارد و می تواند به راحتی ما را به معصیت بکشاند، انسان را وارد گناه می کند و هیچ منفعتی برای او جز افسردگی و پوچی ندارد.

پرمایه ادامه داد: اگر تنهایی فکورانه باشد و آینده ای روشن را برای انسان هدف گذاری کند، انگیزه و امید برای زندگی اجتماعی به همراه داشته و خدا را در زندگی پررنگ تر کند و انسان را از سردرگمی نجات دهد بهترن نوع تنهایی است تلنولوژی پیشرفته وارتباطاتی مانند تلفن و شبکه های مجازی با تمام نقاط قوتی که دارد یکی از بزرگ ترین ضعف آن از بین بردن خلوت های صحیح و سازنده برای انسان ها است.

وی تصریح کرد:خلوت های سرنوشت ساز حر بین سپاه سی هزار نفره یزید را اگر نگاه کنیم این خلوت او را عاقبت بخیر کرد و به رستگاری رساند، حر می توانست فکر کند که سی هزار نفر مگر می شود که اشتباه فکر کنند و راهشان غلط باشد حتما حق با این تعداد زیاد است و شما را قانع می کند که در جبهه حق قرار دارید.

پرمایه افزود: حر یک فرمانده معمولی نیست کسی است که جنگ آوران عرصه نظامی از او حساب می برند مگر می شود فرمانده لکشری این چنینی بین این جمعیت لحظه ای تصور کند که در جبهه باطل قرار دارد و جبهه کوچک مقابل او حق است؟

این مبلغ دین خاطرنشان کرد: رفتار حر زمانی که به دیدار عمربن سعد می رود و می گوید می خواهی با حسین بجنگی و عمربن سعد می گوید بله، خود را بین این همه جمعیت و سپاه عظیم همراه اما غیر همدل می بیند زیرا چیزی در درون او تغییر کرده بود، حر تا زمانی که لشکر بنی سعد برسد چند روزی با حضرت اباعبدالله (ع) بود که همین هم صحبتی و آشنایی اندک عامل تغییر او شد.

تنهایی حر سرآغاز یک حرکت عظیمی شد

وی ادامه داد: زمانی عمربن سعد می گوید «جنگی می کنم که آسان ترین آن افتادن سرها و بریدن سرها است» حر با خود فکر کرد که مقداری در تنهایی باشم و خود را وارسی کنم که این تنهایی حر سرآغاز یک حرکت عظیمی شد درحالی که یک نفر از لشکر عمربن سعد از حر سوال کرد آیا می خواهی حمله کنی لرزه به بدن حر افتاد و گفت «من خود را مابین بهشت و جهنم می بینم و به خدا قسم که اگر تکه تکه شوم جز بهشت چیزی را انتخاب نمی کنم» که پس از آن به سمت خیمه گاه امام حرکت می کند.

این فعال قرهنگی افزود: اگر حر خود را بین سی هزار نفر دیده و خلوت نکرده بود این عاقبت بخیری را نداشت، اینکه دین به ما دستور می دهد یک ساعت تفکر داشته باشیم به این دلیل است که خلوت همراه با تفکر انسان ساز و زندگی ساز است، حر یزیدی را حر حسینی و وهب نصرانی را عاقبت بخیر کرد، در مقابل همان فرصت برای عمر بن سعد بود اما از نوع بد که باعث سقوط او شد.

پرمایه با بیان اینکه خلوت گزینی خوب هدایت امام زمان را به همراه دارد، ادامه داد: خلوت های رسول خدا(ص) و اهل بیت (ع) ایشان برای دعا و رازو نیاز با خدا نمونه هایی از خلوت های پسندیده است که نفس سرکش ما را مهارمی کند تا در زندگی اجتماعی رام شود و دراختیار عقل و دین باشد همان خلوتی است که خداوند را به زندگی گره می زند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=545187
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

11,488 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی