دلیل تأخیر واشنگتن در اعلام تحریم‌های موشکی علیه ایران/ اعتراض ایرانی‌ها تأثیری نداشت
+ پ -
دلیل تأخیر واشنگتن در اعلام تحریم‌های موشکی علیه ایران/ اعتراض ایرانی‌ها تأثیری نداشت

مقام آمریکایی درباره دلیل تأخیر واشنگتن در اعلام تحریم‌های موشکی علیه ایران اظهارنظر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مقام دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید تعلل در اعلام تحریم‌های موشکی علیه ایران برای حصول اطمینان از انجام توافق مبادله زندانیان میان طرف ایران و آمریکا بوده است.

«واشنگتن‌فری‌بیکن»، با اعلام این خبر افزود مقام دولت آمریکا همچنین گفت‌وگوهای محرمانه با طرف ایرانی برای آزادی زندانیان را تأیید کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای از افزودن نام شرکت‌ها و افراد جدید به فهرست تحریم‌های ایران به دلیل ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد.

اعلام این تحریم‌ها یک روز بعد از خبر آزادی ۴ زندانی دو تابعیتی به نام‌های «جیسون رضاییان» ، «سعید عابدینی» (کشیش ایرانی) «امیر میرزایی حکمتی» و «نصرت‌الله خسروی رودسری صورت می‌گرفت.»

همزمان با اقدام ایران در آزادی چهار تبعه دو تابعیتی، دولت آمریکا نیز روز شنبه ۷ ایرانی زندانی در آمریکا را آزاد کرد.

مطابق این توافقات واشنگتن همچنین حکم جلب پلیس بین‌الملل برای ۱۴ ایرانی را که به گفته وزارت خارجه آمریکا «بعید بود درخواست استرداد آنها عملی شود» را لغو کرده است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه در گفت‌وگو با «واشنگتن‌فری‌بیکن» گفته دولت اوباما با هدف جلوگیری از اخلال در مذاکراتی که به آزادی این زندانیان منجر شد، تحریم‌های اعمال‌شده در ارتباط با برنامه موشکی ایران را با تأخیر اعلام کرده است.

روزنامه وال استریت ژورنال، روز ۱۱ دی‌ماه گزارش داده بود که کاخ سفید تصمیم گرفته اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران به بهانه برنامه موشکی ایران را به تأخیر بیندازد.

این روزنامه و خبرگزاری رویترز یک روز قبل‌تر خبر داده بودند که واشنگتن در حال تهیه دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه شرکت‌هایی است که مطابق ادعاها با برنامه موشکی بالیستیک تهران در ارتباط هستند. این خبر با واکنش تند مقام های ایرانی روبرو شد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز ۱۰ دی‌ماه در نامه‌ای از سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع خواست، تلاش برای توسعه برنامه موشکی ایران به منظور افزایش توان دفاعی کشور، هر چه بیشتر افزایش یابد.

همزمانی انتشار این نامه و اعلام تأخیر در تحریم‌ها به گمانه‌زنی‌هایی منجر شده بود مبنی بر اینکه واکنش تند مقام‌های ایرانی علت تصمیم کاخ سفید بوده است.

مقام مورد استناد واشنگتن‌فری‌بیکن گفت: «دولت نه به خاطر اعتراض ایرانی‌ها، بلکه به دلیل حساسیت بر سر حصول اطمینان از اینکه تلاش‌های ما برای خارج کردن آمریکایی تضعیف نمی‌شود، تصمیم به تأخیر در اعمال این تحریم‌ها گرفت.»

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff