دلایل کویت برای حکم اعدام یک ایرانی در پرونده «عبدلی» کافی نیست
+ پ -
دلایل کویت برای حکم اعدام یک ایرانی در پرونده «عبدلی» کافی نیست

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق‌بشر ضمن اعلام اینکه دلایل کویت برای صدور حکم اعدام یک کویتی و ایرانی در پرونده «عبدلی» کافی نبوده، از مقامات این کشور خواست حکم مذکور را لغو کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر امروز (پنجشنبه) اعلام کرد محاکمه اعضای تیم «عبدلی» در کویت «ناقص» است و مقامات این کشور باید احکام اعدام را لغو کنند.

 در بیانیه این نهاد آمده است: صدور حکم اعدام برای «حسن حاجیه» تبعه کویتی و «عبدالرضا دهقانی» تبعه ایرانی بدون دلایل و شواهد کافی و قانونی بوده است.

«جو استورک» معاون مدیر اجرایی بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق شیعه گفت: صدور حکم اعدام به ویژه پس از محاکمه‌ای ناقص، روشی نادرست است که مقامات کویتی سال ۲۰۱۶ خود را با آن آغاز کرده‌اند؛ مقامات این کشور باید فورا از مجازات مذکور کم کنند.

در همین راستا «خالد الشطی» وکیل حسن حاجیه اعلام کرد موکلش از ۱۳ آگوست تا اول سپتامبر ۲۰۱۵  در بازداشت مرتبا تحت بازجویی بوده است و او خواستار حضور در تحقیقات بوده از دادستان کل نپذیرفته همانگونه که وکلای ۲۴ متهم دیگر این اجازه را نداشته‌اند.

وی افزود: اما دهقانی (تبعه ایرانی) که بازداشت نشده و اکنون نیز در کویت نیست و حکم اعدام او به صورت غیابی از سوی سه قاضی دادگاه جنایی صادر شده است.

دادگاه کویت در ۱۲ ژانویه (۲۰۱۶) دو فرد مذکور را به جاسوسی برای ایران و حزب‌الله متهم کرد و مدعی شد آنها از ایران سلاح وارد کرده‌اند و قصد انجام عملیات را داشته‌اند.

همچنین دادگاه جنایی کویت یکی دیگر از اعضای این گروهک را به حبس ابد محکوم کرد.

بیست و دو مردادماه امسال (۱۳۹۴) کویت اعلام کرد یک گروهک را به همراه مقادیر زیادی اسلحه و مهمات را در منطقه «العبدلی» این کشور بازداشت کرده و از آن زمان موج اتهامات علیه ایران و حزب‌الله در این رابطه آغاز شد و برخی مقامات کویتی و رسانه‌‌های این کشور مدعی شدند گروهک مذکور با ایران و حزب‌الله ارتباط داشته‌اند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff