برداشت بیش از حد نیروهای غیر بومی از معادن حاجی آباد/عدم حمایت های بخش دولتی در جذب سرمایه گذار
+ پ -
برداشت بیش از حد نیروهای غیر بومی از معادن حاجی آباد/عدم حمایت های بخش دولتی در جذب سرمایه گذار

هدف معدن کاران غیر بومی برداشت زیاددر زمان کوتاه است لذا معمولا اصول بهره برداری رعایت نمی گردد و منافع آن هم به چند نفر محدود می رسد چیزی نصیب مردم بومی نمی شود و حتی اشتغال آن محدود و کوتاه مدت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی  هرمز به نقل از پیارم حاجی آباد، نود درصد معادن این بخش شامل معادن سنگ کرومیت می باشند البته در دو محدوده مس و آهن هم وجود دارد، از آنجایی که معادن فلزی طبقه ۲ قوانین خاص دارند مثل قوانین حفظ منابع طبیعی و محیط زیست بخشی از مشکلات به این مورد بر می گردد.

 

اما مشکلات رکود و تعطیلی بیشتر بدلیل مشکلات محلی و بوم است مثل مشخص نبودن سهم مردم از این منابع آن هم معادنی که در دل روستا قرار گرفته اند  و محرومیت و فقر این بخش موجب گردیده که مردم بدلیل آنکه نمی دانند ایا در قانون چیزی برای آنها پیش بینی شده یا خیر یا خلا قانونی وجود دارد در بسیاری از موارد مانع از فعالیت معادن می شوند، مشکلاتی همچون عدم نقدینگی و ماشین آلات مناسب فرایند اکتشاف و استخراج را کند می کند.

 

عدم حمایت های بخش دولتی در جذب سرمایه گذار مناسب ، و تهسیلات خرید ماشین آلات معدنی نیز بخشی از مشکلات را ناشی می شود.

 

در واگذاری ها نیز به جای در اولویت قرار دادن نیروهای متخصص بومی به بهانه صلاحیت فنی مالی معادن به افراد غیر بومی  استان واگذار شده که تخصص آنها از بومیان کمتر بوده که پس از اخذ مجوز ها به اشخاص ثالث واگذار می شوند.

 

هدف معدن کاران غیر بومی برداشت زیاد در زمان کوتاه است لذا معمولا اصول بهره برداری رعایت نمی گردد و منافع آن هم به چند نفر محدود می رسد چیزی نصیب مردم بومی نمی شود  و حتی اشتغال آن محدود و کوتاه مدت است.

 

اما مبحثی که برخی معدنداران مطرح می کنند مبنی بر معارضان محلی و ممانعت از فعالیت آنها بخشی از ان بدلیل مشخص نبودن سهم مردم است و البته در اطراف هر محدوده عده ای محدود انگشت شمار هم وجود دارند که به دنبال منافع شخصی خود هستند و بدلیل دسترسی به ادارات و نهادها خود را به عامه مردم نسبت داده در حالیکه  این تعداد انگشت شمار بدنبال منافع خود هستند البته زمانیکه حق و حقوق مردم کاملا مشخص باشد این افراد دیگر نمی توانند از خلا های قانونی استفاده و سوء استفاده کنند و ضمن اینکه نهادهای امنیتی نیز می توانند با این افراد برخود قاطع نمایند.

 

انتهای خبر/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff