تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 548642
تاریخ انتشار:دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
روایت پیشرفت:

دفاع مقدس، حماسه درخشان تاریخ ایران اسلامی

شاید باور کردنش برای نسل های امروزی سخت باشد که چگونه با تقریبا هیچ جلوی ارتش تا دندان مسلح عراق ایستادیم و چگونه مصداق آیه ۲۹۴ سوره بقره شدیم که بر بسیاران غلبه کردیم.

دفاع مقدس، حماسه درخشان تاریخ ایران اسلامی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ نوشتن از جنگ سخت است و نوشتن از جنگی که ندیده ای سخت تر؛ در جنگ چه مادر ها که بی پسر می شوند و چه دختر ها که بی پدر ، چه خانه ها که ویرانه و چه آرزو ها که بر باد می رود ، اما داستان ۸ سال جنگ تحمیل شده بر ملت ایران با تمام سختی هایش کمی فرق دارد ، این جنگ با این که پر از درد و رنج و غم است اما عشق و رشادت و همدلی هم کم ندارد . مردمانی خورشیدگونه که گرما و روشنایی عشق شان به خاک و سرزمین شان تمام سیاهی ظالمان آن زمان را از نفس انداخت .

می توان ساعت ها از دفاع مقدس و چیزی که بر ما تحمیل شد حرف زد ، می شود از دستان خالی آن زمان مان گفت ، از تحریم های همه جانبه که حتی برآورده کردن نیازهای اولیه جبهه های نبرد را دشوار کرده بود؛ اما چه می شود کرد؟ عشق به امام و انقلاب مگر این حرف ها سرش می شود؟

شاید باور کردنش برای نسل های امروزی سخت باشد که چگونه با تقریبا هیچ جلوی ارتش تا دندان مسلح عراق ایستادیم و چگونه مصداق آیه ۲۹۴ سوره بقره شدیم که بر بسیاران غلبه کردیم.

این نوشتار توضیح مختصری ست از آن چه در این سال ها در بُعد نظامی پشت سر گذاشتیم تا شاید کلام نورانی پیر جماران را بهتر درک کنیم که فرمود جنگ نعمت است !

از ساده ترین ها شروع می کنم ، تفنگ !!  شاید باورش سخت باشد که آن زمان غیر از خط مونتاژ چند نوع اسلحه انفرادی غربی دیگر چیز خاصی نداشتیم ، همان ها هم همیشه کمیتشان لنگ می زد چون تیراژ ساخت به هیچ عنوان جوابگوی نیاز های جبهه نبود ، آن زمان مجبور بودیم از بازار سیاه یا به چند برابر قیمت از کشورهای بلوک شرق اسلحه یا مهماتی تهیه کنیم و به نیروها برسانیم . شاید عمق نیاز آن روزمان را از قسمتی از نامه مدافعین خرمشهر بهتر بتوان درک کرد 🙁 مسئولین به داد ما برسید ، از ۱۵۰ پاسدار خرمشهر تنها ۳۰ نفر باقی مانده و امروز ۳۰ تفنگ هم نداریم ، به داد ما برسید، ما نیاز به اسلحه و امکانات داریم، ما در راه خدا جان داریم که بدهیم، امکانات جان دادن نداریم….

 

اما امروز ایران اسلامی علاوه بر ساخت انواع تسلیحات مدرن در کالیبر های مختلف و تامین تمام نیاز های خود ، اقدام به برطرف کردن نیاز کشور های دوست و همسایه نیز می کند .

زمانی بود که نفربر ها و تانک ها و توپ ها یکی یکی خراب می شدند یا صدمه می دیدند و وضعیت جبهه ها شده بود نبرد تن با تانک! کار با تعمیر شعله پوش ها و ساده ترین اجزا ها شروع شد و خیلی زود کار به تعمیرات اساسی زره پوش ها رسید.

بعد از جنگ متخصصین نیاز به ساخت تجهیزات زرهی بومی را احساس کردند و با تاسی از ۸ سال دفاع مقدس ، با همدلی و تفکر کار طراحی بر روی ساخت زره پوش های بومی آغاز شد که در اوایل دهه ۷۰ شمسی نتیجه داد و تانک ذوالفقار ۱ متولد گشت ، هم اکنون نیز تانک ذوالفقار در ۳ نسل متفاوت به همراه تانک پیشرفته ی کرار و انواع نفربر های آبی خاکی و توپ ها و تانک بر ها ، قدرت طراحی  و توامندی ساخت ایران در حوزه ی زرهی را به رخ جهانیان می کشد .

مگر می شود به اضطراب فرماندهان پای بیسیم هنگام گفتن رمز عملیات از بیم آنکه شاید عملیات لو رفته باشد ، اشاره ای نکرد . شاید نسل جوان نداند اما انگلیس با محصولی که شرکت راکال ساخته بود ، کل شبکه ی ارتباطات ارتش بعث عراق و سیستم شنود و جنگ الکترونیک آن را بیمه کرده بود . در همان اواسط جنگ و در عملیات بدر، بخشی از این سیستم به دست رزمندگان اسلام افتاد و کار بر روی شکستن کد ها و یاد گیری فنون جنگال از همان موقع آغاز شد ، اکنون پس از ۴ دهه ایران اسلامی به قطب فناوری در این زمینه بدل شده و متخصصان بومی کشور در حوزه الکترونیک ، مخابرات و رادار به آن چنان توانمندی در حوزه طراحی و ساخت سیستم های هک و نفوذ دست پیدا کرده اند که دشمن جز انگشت به دهان ماندن واکنش دیگری ندارد. به عنوان مثال بعد از گذشت چندین سال همچنان نحوه و چگونگی هک کردن و نفوذ به ماهواره های ارتباطی ارتش آمریکا و به دست گرفتن کنترل پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته RQ170  آمریکایی محل اختلاف در بین متخصصین دنیا می باشد.

و اما نمی توان از رشادت های دوران دفاع مقدس گفت و اشاره ای به دریادلان پیکان و سهند و سبلان نکرد. یادمان نمی رود که در بحبوحه جنگ نفت کش ها چگونه آمریکایی ها به ناو های سهند و سبلان یورش برده و ناجوانمردانه آن سهند را غرق و سبلان را تا مرز غرق شدگی بردند و جمع کثیری از فرزندان این کشور را شهید و در اعماق آب های نیلگون خلیج فارس جاودان کردند ، اما امروز ایران اسلامی عضو باشگاه بسیار محدود کشور هایی هست که خود توانایی ساخت ناوشکن و زیردریایی های پیشرفته را دارد مثل ناوچه های کلاس سینا یا ناوشکن های کلاس موج و یا زیردریایی های کلاس سبک غدیر و کلاس متوسط فاتح که این نوید را می دهد که قطعا دیگر شاهد آن روز های تلخ نخواهیم بود .

از دریا و جوانان جاودان در دریا دل کندن سخت است اما هوای این کشور هم مثل خاکش بوی غیرت و ایمان می دهد . بعد از رفتن مستشاران اولین نیرویی که لطمه خورد نیروی هوایی بود زیرا به عقیده ی اکثر متخصصین محال بود که نیروهای بومی بتوانند از پس آماده کردن هواپیما ها و یا تعمیرات اولیه آن ها در نبود مستشاران خارجی بر بیاند اما تدبر ، تفکر و توکل نتیجه داد و شد کلمه ای به نام خلاقیت ! آری آن زمان که حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) دستور تشکیل اولین جهاد خودکفایی نظامی در نیروهوایی ارتش را صادر می کردند شاید جایگاه امروز کشور برای خوش بین ترین افراد هم محال به نظر می رسید که ایران اسلامی در کم تر از ۴۰ سال از کشوری که متخصصانش حتی اجازه ی باز کردن قطعات حساس هواپیما را نداشتند به این سطح از توانایی برسند که قادر باشند جنگنده های بومی طراحی و آن را در سازمان رزم نیروهای مسلح عملیاتی کنند .مانند جنگنده های آذرخش ، صاعقه ۱ و ۲ و کوثر.

حالا که به نیروی هوایی و جنگنده های با ارزشش اشاراتی کردم بهتر است به یک قدرت کم تر پرداخته شده ی دیگر ایران در هوا نیز اشاره کنم؛ پهپاد ها.

برخلاف باور عموم سابقه ی طراحی و ساخت پهپاد های بومی به اوایل دفاع مقدس باز می گردد ، آن زمان که در اولین پهپاد ها از نصف خالی سرم به عنوان باک سوخت و از راکت RPG به عنوان سلاح غیر هدایت شونده بر روی پهپاد ها استفاده می کردیم و در بهترین حالت پهپاد هایمان فقط می توانستند ۲ ساعت در آسمان باقی مانده یا کمتر از ۱۰ کیلومتر از خلبان خود دور شوند ، هیچ گاه کسی فکرش را نمی کرد که ایران اسلامی در جایگاهی چنین مرتفع بایستد که عنوان اولین کشور استفاده کننده از پهپاد بمب افکن پنهانکار در جهان را به دست آورد و یا بزرگ ترین دارنده ی ناوگان پهپادهای رزمی در جهان شود که پهپاد هایش با ماندگاری بیش از ۲۴ ساعت در آسمان و یا بردی معادل ۲ هزار کیلومتر ، همچون ابابیل سایه ی ترس را بر سر سپاه ابرهه بیافکند .

اما در آخر بپردازیم به موشک ها ، این تسلیحات مخوف و رعب انگیز که لرزه بر تن دشمنان این مرز و بوم انداخته است و صنعت موشکی تا ابد در ایران ما را یاد داشنمند پارسا سردار شهید تهرانی مقدم خواهد انداخت ، کسی که به حق تا همیشه ، عنوان پدر موشکی ایران را چون ستاره های شانه اش ، به دوش می کشد و برکات و ثمرات کار جهادی او هم اکنون در سرتاسر جبهه مقاومت قابل مشاهده است . مگر می شود کسی یادش برود که چطور در ۸ سال جنگ دست مان خالی بود ؟ مگر می شود یادمان برود چطور برای خرید یک عدد موشک التماس می کردیم ؟ یادمان نرفته در اوایل شکل گیری صنعت موشکی در شعاعی بین ۲۵ کیلومتر در ۲۵ کیلومتر را دیده بان می گذاشتیم بلکه بعد از تست بتوانیم محل اصابت موشک را پیدا کنیم و بعضی اوقات باز هم نقطه ی فرود کلاهک مشخص نمی شد اما اکنون موشک های محور مقاومت بعد از طی ۲۵۰۰ کیلومتر با فاصله ی چند سانتی متری از هدف فرود می آیند تا کاخ شیشه ای مستکبران را ویران سازند و این مهم فقط و فقط به همت و تلاش متخصصین همین آب و خاک محقق شده است. شاید بد نیست بدانید در همان اوایل شروع فعالیت های موشکی ، تیمی از ایران به رهبری شهید تهرانی مقدم به روسیه اعزام می شوند تا در مورد خرید موشک های پیشرفته  آن زمان روسیه با آن ها گفت و گو کنند ، در انتهای جلسه شهید تهرانی مقدم به آن ها می گوید اگر موشک به ما ندهید خودمان آن را می سازیم که با خنده ی هئیت مذاکره کننده ی روسی مواجه می شود ، بله ! شاید تعجب برانگیز باشد اما ایران با ساخت موشک های حاج قاسم و دزفول و خانواده ی فاتح چندین سال است که مقام بهترین موشک بالستیک تاکتیکی در جهان را که قبلا در اختیار موشک اسکندر روسی بود را به خود اختصاص داده است .

 

چند سطری که در بالا به نگارش درآمد قطعا قطره ای کوچک از دریایی پیشرفتی است که فقط در حوزه ی نظامی ما به همت نیروهای متخصص و مخلص در سپاه و ارتش رخ داده و هدف ، آشنایی خوانندگان عزیز با مسیر پیشرفت و راهی که آمده ایم بود است .

شادی روح شهدا و امام شهدا صلوات

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=548642
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

12,599 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی