تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 419990
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
به مناسبت روز قلم مطرح شد:

دغدغه مالی، فرصت خلق هنر را از هنرمند می گیرد/ روز قلم تلنگری برای پیشرفت نویسندگان است

نویسندگان هرمزگانی با بیان اینکه ادبیات ایران هیچ حمایتی نمی شود ؛ افزودند: نویسندگان که بیکارو بی اتیه هستند باید توجه بیشتری شود و فرهنگ و هویت هر ملتی در گروه ادبیات وریشه زبانی و نوشتاری آن ملت است.

دغدغه مالی، فرصت خلق هنر را از هنرمند می گیرد/ روز قلم تلنگری برای پیشرفت نویسندگان است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده ، چهاردهم تیرماه به عنوان «روز قلم» فرصتی است برای یادآوری منزلت و حرمت قلم و صاحبان آن که عمر خود را برای ارتقای فرهنگ و هنر این مرز و بوم در طبق اخلاص گذاشته‌اند و به بهانه روز قلم با چند تن از هنرمندان اهل قلم گفتگو کردیم که می خوانید.

 

نماد روز قلم برای تجلیل و پیشرفت نویسندگان، فقط یک تلنگر است

عبدالرحمن ابراهیمی، نویسنده و پژوهشگر ملی و عضو انجمن اهل قلم ایران با بیان اینکه نماد روز قلم برای تجلیل و پیشرفت نویسندگان و نوشته ها، فقط یک تلنگر است ؛ اظهار کرد: گرامیداشت یاد و خاطره اهالی قلم و تجلیل از آنها یک ارزش بزرگ است و بی شک، قلم و اهل قلم دارای جایگاه حساس وارزشمندی است تا آنجاکه قلم ارزشی به اندازه منزلت انسان دارد و خداوند رحمان و رحیم درمعجزه مکتوب خود ، به آن قسم یاد می کند.

وی بیان کرد: در صفحات تقویم، چهاردهم تیرماه با عنوان «روز قلم» به خود جلوه ای دیگر بخشیده  و نام گذاری این روز به نام قلم، بی ارتباط با تاریخ کهن متمدن و فرهنگ ساز این سرزمین نیست.

عضو انجمن اهل قلم ایران ادامه داد: سوگند خداوند در قرآن به نام قلم، گویاترین شاهد بر شرافت و قداست آن است: « وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه نویسند.» در جایی که خداوند، صاحب هستی به آفریده ای از آفریده های خود قسم یاد می کند، بشر در چه جایگاهی می تواند از ارج و منزلت آن سخن براند.

ابراهیمی تاکید کرد: بی گمان قلم یکی از نعمت های بی بدیل الاهی است که کردگار علیم و حکیم، موهبت برخورداری از آن را از پگاه ازل در سرنوشت آدمی رقم زده است.

وی با بیان اینکه فرهنگ اصیل ایران ما، قلم و نوشتن ارزش به سزایی دارد، گفت: نوشتار یکی از مهم ترین راه های گسترش معرفت و پرورش فضیلت شناخته می شود و نگارش از کارآمدترین شیوه های تعمیق فرهنگ ناب دینی به شمار می آید.

 

لزوم توجه به اشتغال نویسندگان

ناهید قادری، نویسنده کتاب «ماهی ها سه ثانیه عاشق می شوند » در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به مشکلات عرصه قلم گفت: ادبیات ایران هیچ حمایتی نمی شود و نویسندگان که بیکارو بی اتیه هستند باید توجه بیشتری شود و  فرهنگ و هویت هر ملتی در گروه ادبیات وریشه زبانی و نوشتاری آن ملت است و مسئولین با عدم حمایت از نویسندگان ، نویسنده به دلیل بار مالی مجبور است نویسندگی را در درجه چندم زندگی قرار بدهند .

 

قادری با بیان اینکه  مسئولین باید به فکر تخصص مداری باشند، بیان کرد : با داشتن بیش از ۳۰ عنوان داخلی و بین الملی هنوز بیکارم و اگر تخصص در حوزه ادبیات وتبحر ملاک نیست پس اینجاست که فرهنگ ما زیر سوال می رود ، و در حال حاضر فوق لیسانس در دانشگاه خرمشهر ادامه میدهم و بار مالی وهزار هزینه دیگر را به عشق ادبیات پذیرفتم ولی کماکان نگرانی از بیکاری و تحصیل بی فرجام و درد این موضوع همراه افرادی مثل من است.

نویسنده کتاب «ماهی ها سه ثانیه عاشق می شوند » گفت : نویسندگی عشق است  و هدف نیست وقتی وارد دنیای نوشتن میشوی تمام غم و غصه زندگی را روی این موضوع متمرکز می کنی  و  هدف من زنان کشورم است گوشه ای از بزرگواری های آنهاست که به چشم نیامده و اکثر داستان های من حول محور زن می گردد و به عنوان یک زن رسالتم را این میدانم که زنان کشورم رو بیشتر بشناسانم.
وی ادبیات کهن را پایه و اصل تمام نوشته ها دانست و بیان کرد : ادبیات ما یکی از پربار ترین و غنی ترین ادبیات در بین ملل مختلف است و اگر ادبیات کهن مطالعه نشود با طبع در حوزه این ادبیات هم حرفی برای گفتن نمی ماند .

نویسنده کتاب «ماهی ها سه ثانیه عاشق می شوند » اظهار داشت : مشکلاتی که برای قشر فرهنگی ایران است  لغات و تعابیری که به صورت خرده فرهنگ در ادبیات راه پیدا کرده در چند سال اخیرا نیاز به توجه بیشتری از جانب مسئولین حس می شود و نویسندگانی داریم که به علت بعد مالی و عدم حمایت مسئولان نویسندگی را رها کردند ادبیاتی مثل ادبیات ما با پیشینه چند هزار ساله باید به اون توجه بیشتری شود.

 

دغدغه های مالی هنرمندان، اجازه کشف خلاقانه را از او می گیرد
مجتبی بستان پیرا، نویسنده هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده به حمایت دستگاه های اجرایی متولی از هنرمندان استان اشاره کرد و گفت:چند سالی است که سعی می کنم برای حمایت سراغ دستگاه های اجرایی نروم و حمایت دستگاه های اجرایی متولی از هنرمندان استان بسیار پایین است .

وی به مهم ترین مشکلات جامعه هنری اشاره کرد و گفت: هنرمند برای ادامه حیات نیاز به تأمین هزینه های اولیه زندگی دارد و دغدغه های مالی اجازه کشف خلاقانه هنر را از او می گیرد.

بستان پیرا با بیان اینکه هنرمندان در استان شناخته نمی شوند،یاد آور شد: هنرمند وقتی راهی برای معرفی هنرش پیدا نمی کند، دست به دامن فضای مجازی می شود برای معرفی هنرش و آنقدر غرق می شود که هنر را فراموش می کند.

بستان پیرا با بیان اینکه استعدادهای هنری در هرمزگان ناشناخته مانده است، تصریح کرد: خیلی از مسائل از نگاه بد بینانه مدیران گرفته تا نبود امکانات دست به دست هم دادند اما من فکر می کنم مهمترین مورد این است که در استان، سلیقه جای کارشناسی را در هنر گرفته و بدجور دارد به هنر و هنرمند ضربه می زند.

باند بازی در عرصه شعر

مسلم محبی، شاعر مطرح هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ اظهار کرد: هرمزگان با تک چهره ها در ادبیات کشور توانسته است حضورش را گاه و بیگاه اعلام کند اما ما یک مشکل اساسی داریم که مربوط به ادبیات به تنهایی نیست در همه موضوعات تقریبا این ایراد است.

وی بیان کرد: اگر یکی از ما با تلاش فراوان بتواند به جایگاه خوبی در سطح ملی دست پیدا کند،شروع می کنیم به تخریبش تا موفق نشویم دست بردار نیستیم و حال آنکه در برخی جاها دیده ام به نحوی از یک چهره موفقشان حمایت می کنند که هر طور شده در سطح ملی تثبیت می شود.

محبی با بیان اینکه هرمزگان پتانسیل این را دارد که یکی از قطب های شعر جوان در کشور باشد، تصریح کرد: در حوزه شعر کلاسیک به باور من یک جمع دوازده نفره را می توانم نام ببرم که اگر دور یک میز بنشینند کمتر استانی در ایران می تواند چنین جمع قدرتمندی را یک جا داشته باشد.

شاعر هرمزگانی با اشاره به اینکه دوری از پایتخت یعنی دوری از رسانه های تاثیرگزار و دوری از امکانات و این خود به تنهایی کافی است که جلو رشد استعدادها را بگیرد، افزود: شاعری در بندرعباس یا بوشهر یا زاهدان باید چندین برابر بهتر از شاعر مرکز نشین تلاش کند تا صدایش شنیده شود.

وی ادامه داد: شاعرانی در پایتخت مطرح هستند که در انجمن های بندر شعرشان با شاعران درجه چندم هم برابری نمی کند ولی برای خود دفتر و دستکی دست و پا کرده اند.

شاعر هرمزگانی خاطر نشان کرد: عده ای از شاعران مرکز نشین هم باند و باندبازی به وجود آورده اند و می بینیم به لطف رسانه ها و زد و بند ها دو سه نام خاص از تهران به استان های دیگر می روند و به عنوان استاد ! از آن ها استقبال می شود حال آنکه به گواه اهل فن در خیلی از شهرستان های مظلوم شاعرانی به مراتب قوی تر از این اساتید باند باز حضور دارند و با همه این ها هرمزگان به لحاظ ادبی شاعران خوبی دارد که از استان های خوب و برتر در شعر به حساب می آید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=419990
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل