شکارچی متخلف در بندرلنگه دستگیر شد+تصویر

+ پ -
شکارچی متخلف در بندرلنگه دستگیر شد+تصویر

رئیس اداره محیط زیست بندرلنگه از دستگیری یک شکارچی متخلف در این شهرستان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از مروارید نیوز: سامان قاسمی رئیس محیط زیست شهرستان بندرلنگه گفت:ماموران یکان حفاظت محیط زیست در حال گشت زنی و بررسی وضعیت حوزه استحفاظی شهرستان یک شکارچی مختلف را دستگیر کردند

 

وی افزود: این شکارچی یک راس جبیر زنده را در بخش مهران به دام انداخته بود با هوشیاری ماموران موفق به دستگیری این فرد متخلف شدند.
رئیس محیط زیست شهرستان بندرلنگه جریمه شکار هر راس آهوی جبیر ۱۰ میلیون تومان دانست و تصریح کرد: آهوی جبیر از گونه های تحت حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست در هرمزگان است .

 

 

گفتنی است این جانور شباهت زیادی به آهو یا غزال گواتردار ایرانی دارد. مهمترین تفاوت‌های آن با آهو این است که‌اندازه‌ای کوچک‌تر و بدن ظریف‌تر و لاغرتر دارد. هر دو جنس نر و ماده شاخ دارند در حالیکه در آهو فقط جنس نر شاخ دارد. گوش‌ها و دم آن معمولاً از آهو بلندتر است. ماده‌ها دارای شاخ‌های نازک و بلند هستند، شاخ جبیرهای نر قوس زیادی به خارج ندارد و قدری موازی به نظر می‌رسد. حیوان پرطاقتی است و شرایط مناطق کویری را به خوبی تحمل می‌کند. به آب کمی نیاز دارد و آب مورد نیاز خود را از گیاهان تامین می‌کند. مثل آهو تشکیل گله‌های بزرگ نمی‌دهد. به شدت انسان‌گریز بوده و در مناطق خشکتر زندگی می‌کند و از نظر رنگ هم شبیه آهوست.

 

جبیر جزء حیوانات تیزرو محسوب می‌شود و با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت می‌تواند بدود، البته دویدن جبیر بدون پرش صورت می‌گیرد. مهمترین دشمن طبیعی این حیوان با توجه به سرعت بسیار بالا و محل زندگی یوزپلنگ است. جمعیت جبیرها در سال ۲۰۰۱ در هند حدود ۱۰۰ هزار ٰرأس برآورد شده که هشتاد هزار تای آنها در بیابان تار زندگی می‌کنند.

13920612000014_photol

محل زندگی جبیر در ایران سیستان و بلوچستان، و کویر مرکزی و لوت از منطقه حفاظت‌شده توران تا پارک ملی کویر، اصفهان، کرمان، لارستان ، جزیره لاوان و سایر نقاط جنوبی ایران است.
شهرستان بندرلنگه با پهنه ای حدود ۲۰ کیلومتر مربع، در جنوب غربی هرمزگان، در کنار خلیج فارس قرار دارد.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff