دستگیری سازنده و منتشرکننده برنامه مزاحم‌یاب در فضای مجازی

رییس پلیس فتا استان هرمزگان از شناسایی و دستگیری شخصی خبر دادکه اقدام به نقض حریم خصوصی افراد و اخاذی اطلاعاتی در فضای مجازی می کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سرگرد احسان بهمنی رییس پلیس فتا هرمزگان در تشریح این خبر اظهار کرد: در پی رصد و پایش فضای مجازی مشاهده شد شخصی با ساخت برنامه ای به افشای اطلاعات خصوصی کاربران اقدام و از این راه درآمدزایی می کند، که پیگیری موضوع به صورت ویژه در دستور کار این پلیس قرار گرفت.

وی افزود: طی تحقیقات انجام شده مشخص شد کاربران پس از نصب برنامه مزاحم یاب اطلاعات احتمالی و ناقصی دریافت و مبلغی را به عنوان اشتراک ماهانه و یا سالانه پرداخت می کنند.

رییس پلیس فتا هرمزگان ادامه داد: کارشناسان این پلیس با اقدامات گسترده فنی و اطلاعاتی متهم را شناسائی و با هماهنگی مقام قضائی وی را دستگیر و به پلیس فتا انتقال دادند.

این مسؤول انتظامی اذعان کرد: با بازجویی از متهم مشخص شد این برنامه در یک سرور مجازی از کشور آلمان با اتصال به دیتابیس نمونه برنامه های خارجی مانند کالرآیدی،تروکالر، نامبربوک و عرب کالر اعتبار گرفته است در واقع نمونه برنامه های خارجی پس از نصب بر روی هر گوشی هوشمند،اقدام به سرقت لیست مخاطبین و اطلاعات لازم دیگر می کنند و با این روش دیتابیس خود را کامل می کنند.

سرگرد بهمنی خاطرنشان کرد: کارشناسان پلیس فتا با اخذ دستور قضایی، برنامه و اطلاعات جانبی آن را امحاء و پرونده مبنی بر افشای اطلاعات خصوصی،ارائه خدمات غیرقانونی و اخاذی اطلاعاتی برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی ارسال شد.

انتهای پیام/