دسترسی به عدالت با آموزش علم حقوق به جامعه

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ عبدالنعیم شهریاری در حاشیه مراسم گشایش کلینیک حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس که با حضور معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی همراه بود، بیان کرد: با آموزش حقوق به جامعه و با عنوان نخستین گام در گسترش فرهنگ آن می‌توان به عدالت و توسعه همه‌جانبه دسترسی پیدا کرد.

وی گفت: دانشگاه به عنوان یک نهاد مؤثر در جامعه توانسته گام‌های مؤثری در این راستا بردارد که نیاز است برای تأثیرگذاری بیشتر در جامعه ابزارهای لازم در این مورد در دسترس قرار گیرد.

مدیر کلینیک حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس با تأکید بر اینکه در جوامع پیشرفته ابزارهای لازم برای این امر ایجاد شده تا  دانشجویان بتوانند علاوه بر آموزش، شیوه‌های به‌کارگیری علم و چگونگی استفاده از آن برای ارتقا و توسعه جامعه فراگیرند، افزود: این ابزار می‌تواند «کلینیک حقوقی» با رویکرد‌های مختلف در این حوزه باشد.

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد بندرعباس با بیان اینکه کلینیک حقوقی با ایجاد سیستم مشارکتی میان استادان حقوق، وکلا، قضات و دانشجویان علم حقوق از حالت نظری به حالت کاربردی تبدیل می‌شود، یادآور شد: این  نهاد کمک می‌کند تا گروه حقوق و به‌دنبال آن دانشگاه‌ها  در راستای گسترش عدالت اجتماعی و نیز برآوردن نیازهای جامعه از حالت ایستا به حالت پویا  حرکت خود را استمرار بخشند.

شهریاری بیان کرد: کلینیک حقوقی دانشگاه آزاد بندرعباس با مشاوره در مسائل حقوقی و انجام تحقیقات حقوقی زیر نظر استادان حقوق و وکلا و مشاوران مجرب سیستم خود را برای گسترش برنامه «حقوق برای همه» تدوین و برنامه‌ریزی کرده است و قصد دارد  با حرکت در این چارچوب به‌دنبال تحقق اهداف خود ازجمله هم‌اندیشی بیشتر میان استادان حقوق، وکلا و قضات، ارتقای ارتباط دانشگاه با جامعه، ارتقای نقش کارآفرینی دانشگاه، اشتغال‌زایی و کمک به ایجاد فرصت شغلی برای دانشجویان، ارتقای دانش حقوق شهروندان، گسترش عدالت ترمیمی و … برآید.

وی یادآور شد: ارائه خدمات این کلینیک شامل دوره‌های آموزشی، مشاوره‌ای، وکالت، داوری و … است که در راستای خدمت به عموم اقشار جامعه و کاستن از حجم حضور افراد در مراجع قضائی است.

پديدارشدن تغييرات پارادايمی در ابعاد بین‌المللی

مشاور راهبردی کلینیک حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس و رئيس گروه مطالعات راهبردی لجستيک و جانشين پژوهشكده آماد و فناوری دفاعی و پدافند غير‌عامل هم با تأکید بر داشتن نگاه  استراتژيک به کلینیک حقوقی  به تجزیه و تحلیل  برنامه‌های پیش روی این مرکز حقوقی پرداخت و گفت:  حركت‌های بنيادی و تحولی می‌توانند نقطه عطفی برای محيط آينده پيش روی پیشرفت  و توسعه جوامع  باشد.

محمدرضا خسروی افزود: راه‌اندازی این نهاد حقوقی در ارتقای علوم‌انسانی بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی و در راستای گام دوم انقلاب یکی ازشتاب‌دهنده‌هایی است که می‌تواند به تغییرات مهم و سازنده در جامعه سرعت بخشد.

وی تأکید کرد: تغييرات پارادايمی در تمام ابعاد بین‌المللی در حال پديدارشدن هستند که از آن جمله تغييرات پاراديمی در علوم انسانی است که به‌عنوان پایه اصلی و راهبردی  تمدن‌سازی اسلامی می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

مشاور راهبردی حوزه‌های اقتصادی، سياسی، فضای سايبری، صنايع ملی و كسب و كارهای نوين با بیان اینکه شاکله دانشگاهی فعلی توان پاسخگويی به اين نيازها را به‌دليل نداشتن ظرفيت لازم ندارد و نیاز است تا هسته‌های دانش‌بنيانی مانند كلينيک حقوقی دانشگاه آزاد بندرعباس به‌عنوان یک عامل شتابنده و الزام‌بخش در مديريت آينده جامعه نقش‌آفرینی کند.

انتهای پیام/