در کشور فساد سیستمى نداریم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در بیست و نهمین نشست خود اظهار کرد: متاسفانه شرایط کرونایى در کشور تداوم پیدا کرده و در روزهاى آخیر، آمار مبتلایان و جانباختگان فزونى یافته است؛ از کادر درمانى تشکر دارم و از مردم تقاضا دارم رعایت دستورالعمل‌هاى بهداشتى را داشته باشند و اجتناب از حضور در اجتماعات جزء در موارد ضرور را توصیه مى‌کنم؛ به صاحبان صنوف و فعالان اقتصادى که به آنها اجازه فعالیت داده شده است، توصیه مى‌کنم در محل فعالیت خود، دستورالعمل‌ها و پروتکل‌هاى بهداشتى را رعایت کنند.

وی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه در شرایط فعلى بنا را بر این گذاشته در انجام مأموریت‌هاى قانونى خود با به کارگیرى دستورالعمل‌هاى درون سازمانى و وزارت بهداشت، به‌گونه‌اى رفتار کند که هم در انجام مأموریت‌ها خللی ایجاد نشود و هم با رعایت دستورالعمل‌ها، تهدیدى پیش‌ نیاید.

* اقدمات قوه قضائیه در شرایط کرونا

اسماعیلی تصریح کرد: براى نیل به این مهم، اقدامات متعددى در قوه قضائیه انجام شده که به برخى اشاره مى‌کنم که یکى فعال‌سازى سامانه نوبت‌دهى دفاتر خدمات قضایى است و افراد مى‌توانند از محل سکونت خود نوبت اخذ کنند؛ دوم فعال سازى سامانه نوبت دهى اجراى احکام است و براى این بخش سامانه آن راه‌اندازى شده که اصحاب پرونده مى‌توانند به سهولت، وقت مراجعه خود را مشخص کنند.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات، فعال‌سازى سامانه خودکاربرى براى وکلا و کارشناسان و نمایندگان حقوقى و برگزارى دادگاه‌هاى الکترونیکى و از راه دور با ویدئوکنفرانس و کاهش جمعیت کیفرى زندان ها با گسترش فعالیت‌هاى بهداشتى و درمانى در زندان هاى کشور است.

* استفاده حداکثری از مجازات‌های جایگزین حبس

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: در خصوص زندان‌ها، با توجه به موج دوم کرونا با تصمیم ریاست قوه در چهارشنبه هفته گذشته، دستورالعمل مجددى براى اعطاى مرخصى به زندانیان صادر و ابلاغ شد. محور دوم اجراى قانون کاهش مجازات حبس است که از روزهاى اخیر لازم الاجرا شده است و باعث کاهش جمعیت کیفرى ما خواهد شد.

وی با بیان اینکه از مجازات‌هاى جایگزین حبس، استفاده حداکثرى مى شود که به کاهش جمعیت و سلامت زندانیان کمک کرده است، گفت: توسعه فعالیت‌هاى بهداشتى و مراقبتى در زندان‌ها انجام شده است که مساعدت‌هاى ویژه وزارت بهداشت داشته است و  از عنایات این عزیزان به زندانیان تشکر مى‌کنم.

اسماعیلی افزود: همچنین مورد دیگر به کارگیرى گروه‌هاى جهادى در جهت ارتقاى سلامت زندانیان است که بسیار تجربه موفقى داشته‌اند؛ اولین گروه هاى جهادى که در زندان‌ها حضور پیدا کردند، گروه‌هاى جهادى بهداشتى و درمان بودند و حضور خیلى خوبى در زندان‌ها داشتند.

* آزادی 2574 محکوم مالی و جرایم غیر عمد در قالب احسان بنیاد مستضعفان

 سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: اقدام ویژه دیگرى که انجام شد، آزادى ٢٥٧٤ نفر از محکومان مالى، جرایم غیرعمد در قالب احسان بنیاد مستضعفان است که بانى و اقدام کننده این موضوع مقام معظم رهبرى بودند که هم خود پیشگام بودند و هم دیگران را ترغیب و تشویق کردند؛ اینها نمونه‌اى از اقدامات قوه قضائیه است تا هم مأموریت رسیدگى قضایى و قانونى خود را انجام دهد و هم به سلامت جامعه خود کمک کند.

* در کشور فساد سیستمى نداریم

اسماعیلی در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادى گفت: به عنوان یک مجموعه کارشناسى و اشراف دقیق قضایى اعلام کردیم در کشور فساد سیستمى نداریم اما اقتصاد ملى ما تحت تاثیر تحریم هاى ظالمانه و جنگ اقتصادى دشمن، برخى بى تدبیری‌ها و سوء مدیریت‌ها و سوء استفاده و اعمال مجرمانه برخى از سودجویان قرار گرفته است. در این شرایط مبارزه با فساد اقتصادى با رعایت برخورد با دانه درشت‌ها و تلاش در جهت بازگشت سرمایه‌ها به صاحبان و مالکان اصلى این سرمایه ها ادامه خواهیم داد.

وی افزود: همین امروز در شعبه اول مبارزه با مفاسد یک پرونده در حال رسیدگى است و در شعبه دوم نیز یک پرونده مهم در اخلال ارزى در حال رسیدگى است و در رابطه با پرونده اکبر طبرى در همین زمان و ساعت در حال رسیدگى است.

*در هفته آینده آخرین جلسات رسیدگى به پرونده پتروشیمى برگزار مى‌شود

سخنگوى قوه قضائیه گفت: در هفته آینده آخرین جلسات رسیدگى به پرونده پتروشیمى برگزار مى‌شود و این‌ها جلوه‌اى از اراده قوه قضائیه در برخورد با مفاسد است و مردم اطمینان داشته باشند که قوه قضائیه با مفاسد بدون تعارف برخورد مى‌کند.

وى در خصوص بازگشت ارزهاى صادراتى اظهار کرد: اولا تأکید مى‌کنم به همه کسانى که در حوزه اقتصادى فعالیت دارند تا در مهلت باقى مانده نسبت به رفع تعهدات ارزى و صادرکنندگان نسبت به بازگرداندن ارز ناشى از صادرات به کشور اقدام کنند و از اینکه تعلل آن‌ها سبب شود قوه قضائیه به سراغ آنها برود، بپرهیزند.

اسماعیلی تصریح کرد: اگر به تعهدات خود عمل نکردند مطمئن باشند با تمهید مقدماتى که انجام شده است، در دادسرا و با تشکیل کارگرو‌ه‌هاى مشترک، هماهنگى لازم انجام شده است و  شدیدا تحت تعقیب قضایى قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام/