در شرایط پسا تحریم درهای جهان به روی اقتصاد ایران گشوده می شود
+ پ -
در شرایط پسا تحریم درهای جهان به روی اقتصاد ایران گشوده می شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در مراسم گشایش دوازدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی با اشاره به شرایط پسا تحریم گفت: با تغییر ساختار سیاست‌های خارجی درهای جهان امروز به روی اقتصاد کشور گشوده خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  کیش پرس، علی اصغر مونسان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در آیین گشایش دوازدهمین همایش انرژی که با حضور قائم مقام وزیر نفت، روسای انجمن های تولید کننده انرژی و تجهیزات این حوزه، مسئولان محلی، معاونان و روسای ادارت و نهادهای مختلف جزیره کیش و متخصصان داخلی و خارجی دوشنبه ۲۱ دی در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد گفت: نیاز جهان به انرژی اولیه در حال حاضر حدود ۱۲ میلیارد تن SKE (واحد زغال سنگ) در سال است که مسلما این مقدار انرژی مورد نیاز، پیوسته بیشتر و بیشتر خواهد شد.

وی افزود: این در حالی است که اگر انسانها با صرفه جویی زیاد هم انرژی را مصرف کنند، تا یکصد سال آینده موادی مانند نفت خام و گاز به پایان می‌رسند و زغال سنگ نیز حداکثر تا دو قرن دیگر پاسخگوی بخشی از نیاز شدید انسان به انرژی خواهد بود. ذخایر اورانیوم قابل استخراج جهان نیز نهایتاً توانایی تولید ۱۵۳ میلیارد تن SKE انرژی را دارند.
مونسان با اشاره به ارزش نفت خام در تولید انرژی اظهار کرد:در این بین نفت خام به دلیل مشتقات فراوان و کاربردهای مختلف هم در بخش انرژی و هم به عنوان مواد اولیه تولیدات صنعتی، جایگاهی ویژه به عنوان یک کالای استراتژیک دارد و به نظر نمی‌رسد در حال حاضر و حداقل تا یک قرن آینده جایگزین مناسبی برای نفت و مشتقات پر مصرف آن وجود داشته باشد، به ویژه اینکه سرعت صنعتی شدن جهان با ورود کشورهای جدید به عرصه دنیای صنعتی بیشتر شده و طبیعتاً نیاز به تامین مواد اولیه صنایع هم افزایش یافته است.
وی تاکید کرد:   سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیش بینی کرده بود که میانگین مصرف نفت در سال ۲۰۱۵ به ۹۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز برسد در حالیکه این رقم در سال ۲۰۱۴ به طور متوسط روزانه ۹۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه بود.
رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آژاد کیش با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های مهم اقتصاد ایران  رشد در آمد نفت با افزایش تولید در سایر بخش‌های صنعتی است اضافه کرد:ا ین امر موجب رونق در کسب و کار به ویژه در بازار مالی کشور می‌شود و بدیهی است که در شرایط حاضر نفت و اقتصاد وابسته به آن، تنها مسیر سریع برون رفت از شرایط پساتحریم در اقتصاد کشور و ایجاد ارتباط با اقتصاد بین‌الملل است.
وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود چنانچه در خصوص بازاریابی، فروش، انتقال پول و جلب سرمایه برای نفت اقدامات مناسبی صورت پذیرد تولید نفت کشور یک میلیون بشکه به ظرفیت فعلی افزوده شده و با مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب این ظرفیت به حدود ۴ میلیون بشکه در روز برسد.

مونسان با یادآوری اهمیت سرمایه گذاری در حوزه انرژی تاکید کرد: با آزاد سازی سرمایه‌های ایران در خارج از کشور و همچنین از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی امکان تامین منابع مالی طرح های توسعه‌ای امکان پذیر خواهد شد . جذابیت‌ها‌ی صنعت نفت ایران شامل بهره‌ مندی از امکانات خوب نظیر دسترسی به گاز و آب برای تزریق به چاه‌ها و هزینه‌ی پایین تولید در ایران، میان سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی در کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی رقابت برای ورود به بازار ایران به وجود خواهد آورد، همانطور که در گذشته این جاذبه ها در مقاطعی باعث نادیده گرفتن تحریم‌ها از سوی برخی شرکت‌های خارجی شده بود.
این مقام مسئول در سازمان منطقه آزاد کیش یادآور شد: قطعاً در حالی که کشور به لحاظ ساختار قراردادی و تبیین فرصت‌های سرمایه‌گذاری، خود را آماده کرده است بدیهی است که شرکت‌هایی که در میدان‌های بسیار گران آلاسکا، سیبری، دریای شمال، آب‌های عمیق آفریقا و استرالیا و حتی در اعماق فراتر از سه هزار متری کار می‌کنند و هزینه‌های سنگین ۶۰ دلاری را برای یک بشکه پرداخت می‌کنند، به طور طبیعی برای هزینه‌ی ۱۰ دلاری تولید یک بشکه نفت به تکاپو خواهند افتاد.
وی افزود: برآیند این رخدادها در داخل کشور کسب در آمدهای حاصل از نفت، استغناء دولت و شکوفایی دیگر ظرفیت‌های تولیدی و درآمد ملی است به طوری که حتی چنانچه سهم نفت در اقتصاد ملی نیزکاهش یابد، بالفعل کردن این ظرفیت‌ها و استفاده بهینه از منابع موجود، رونق در سایر بخش‌های تولیدی را بهبود بخشیده و کشور را در مسیر کاهش وابستگی به درآمدهای حاصل از نفت قرار داده و موجب تقویت هرچه بیشتر اقتصاد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به فشارها و مشکلاتی که در مسیر حرکت  دولت به منظور شکست تحریم‌ها و آزادسازی اقتصاد کشور از بند آنها ایجاد شد گفت: خوشبختانه دستگاه دیپلماسی کشور سرافرازانه طعم شیرین موفقیتی بزرگ را در عرصه جهانی و در طول مذاکراتی نفس‌‌‌گیر و طولانی به کام مردم ایران چشاند.
وی ادامه داد: این مسیر پر فراز و نشیب در راه توسعه اقتصادی ادامه خواهد یافت و دولت مقتدر جمهوری اسلامی ایران تا رسیدن به اهداف ملی از پای نخواهد نشست. اما باید بدانیم که دولت یعنی همه آحاد کشور و برای رسیدن به آمال‌های نظام مقدس اسلامی‌‌مان، مردم نقش آفرینان اصلی خواهند بود و یکپارچگی و اتحاد و اتفاق همه اقشار مردم می تواند تمام تلاش‌های بیگانگان را در جلوگیری از پیشرفت ایران خنثی کند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش توسعه اقتصادی کشور در کنار توسعه فرهنگی و اجتماعی را مهم‌ترین هدف دولت برشمرد وگفت: قطعا اجرای برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت اقتصادی بدون مشارکت مردم به ویژه سرمایه گذاران، متخصصان، کارشناسان و دست اندرکاران حوزه انرژی روندی سخت و دست و پا گیر خواهد داشت.
وی تغییر رخ داده در ساختار سیاست‌های خارجی و گشوده بودن درهای جهان امروز به روی اقتصاد کشور را تفاوت عمده نمایشگاه بین‌المللی انرژی امسال در مقایسه با سال‌های گذشته دانست و افزود: باید به خاطر داشت روزها و حتی ساعت‌های پیش رو فرصت‌هایی است که نباید از دست برود و فرصتی که امروز به عنوان نمایشگاه انرژی پیش روی ما است می‌تواند منشا و مبدا اتفاق مهم و تاثیرگذاری در سرمایه گذاری و اجرای طرح‌های توسعه صنعت انرژی کشور باشد.
مونسان  با بیان اینکه جزیره کیش یکی از منابع بزرگ گازی کشور را در خود جای داده است گفت:  شاید جزیره زیبای کیش بهترین مکان برای خلق فرصت‌های جدید در حوزه انرژی باشد. فرصت‌هایی که در جای جای میهن اسلامی‌مان نهفته است و باید به دست توانای متخصصان از بالقوه به بالفعل تبدیل گردد و امید است نتایج حاصل از برگزاری این نمایشگاه پر بار، کشور را در مسیر شکوفایی اقتصادی یاری رساند.

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش  از ۲۱تا ۲۴ دی ماه در محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی کیش با هدف ارائه آخرین فرصت ها و ظرفیت های سرمایه گذاری و سرمایه پذیری و دستاوردهای سازندگان و تولیدکنندگان نفت، گاز، پتروشیمی، آب و برق و انرژی های نو آماده بازدید است.
در این رویداد اقتصادی ۱۶۰ شرکت داخلی و ۳۵ شرکت خارجی آخرین دستاوردهای خود را در معرض دید مخاطبان قرار داده اند.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff