تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 387180
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است

ازدواج در شرایط و افراد مختلف حکم متفاوتی پیدا خواهد کرد چنان که ازدواج با محارم “حرام” است و در مقابل اگر کسی به دلیل عدم کنترل غریزه ی جنسی به معصیت بیفتد، ازدواج بر او “واجب” است.

در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اولین مرحله برای فراهم شدن زمینه های یک ازدواج آسان و با موفقیت ، تبیین موضوع وجوب ازدواج برای جوانان است.شاید مناسب باشد که قبل از پرداختن به این مبحث ، ازدواج را از نظر احکام اسلام مورد بررسی قرار دهیم ؛ یعنی بر اساس احکام پنج گانه ی واجب ، مستحب ، مباح ، مکروه و حرام ، بدانیم ازدواج در زمره ی کدامیک قرار می گیرد ؟

در نگاه اولیه ازدواج یک ” مستحب موکد” جلوه می نماید،اما با نگاه دقیق تر در می یابیم فقهای اسلام در هر پنج احکام خمسه، به مساله ی ازدواج پرداخته اند؛ یعنی ازدواج گاهی واجب، گاهی مستحب، گاهی مباح ، گاه مکروه و گاه حرام گردیده است.

زیرا ازدواج در شرایط و افراد مختلف حکم متفاوتی پیدا خواهد کرد چنان که ازدواج با محارم “حرام” است و در مقابل اگر کسی به دلیل عدم کنترل غریزه ی جنسی به معصیت بیفتد، ازدواج بر او “واجب” است.

در شرایط کنونی جامعه و با توجه به توسعه ی ارتباطات و تهاجم فرهنگی رسانه ها ، می توان امر ازدواج را از اهم واجبات به شمار آورد؛ زیرا متاسفانه لغزشگاه های فراوانی بر سر راه جوانان کشورمان ایجاد گردیده است به طوری که در این شرایط واقعا و حقیقتا “در جوانی پاک بودن شیوه ی پیغمبری است “.

بر این اساس اگر جوانی احساس کند قادر به کنترل غرایز جنسی خود نیست، امر ازدواج بر او واجب است و به طور طبیعی طبق فتوای فقها، این جوان راهی جز مبادرت به ازدواج ندارد.به عبارت دیگر ، فرصتی برای تصمیم گیری در این زمینه نیست که بگوید من باید فکر کنم که آیا خوب است ازدواج کنم یا نه ؟

با این مقدمه می توان گفت برای طیف وسیعی از جوانان ، ازدواج حکم واجب را دارد.البته نباید به گناه و خطا افتادن را صرفا در مسائل جنسی و گناهان کبیره دانست؛ زیرا تاثیر منفی مجرد ماندن جوانان و غلیان شهوت در وجود انسان موجب می شود با حالات ناشی از این مساله در واجباتشان خللی ایجاد شود.

مثلا جوشش غریزه جنسی ، توفیق کسب علم و یا عبادتی با حضور قلب را به انسان نمی دهد و گاه در پی سرخوردگی ها و بیم به گناه افتادن ، از روابط اجتماعی خود می کاهد و رفته رفته تاثیرات روانی این گونه رفتارها، موجب عصبی شدن و تند خویی او می گردد.

از تاثیرات جانبی ناشی از از این مساله می توان بی میلی به کار و فعالیت ، به درس و مطالعه و بی میلی به معاشرت و مصاحبت با همسالان ، اقوام و دوستان نام یرد که هر چند موارد یاد شده از گناهان به شمار نمی آیند ، اما این ناهنجاری ها مقدمات گناهانی را در انسان به وجود می آورند.

باید خاطرنشان کرد که سوابق دینی، مذهبی، تقوا و رشد فکری ما نمی تواند همیشه نگاهدارنده ی ما از لغزش ها باشد. هر چند تقوا در شرایط معمولی مانع از لغزش انسان می شود، ولی در شرایط بحرانی کنونی که میدان لغزش ها بسیار گسترده است ، نه تنها صاحبان تقوا ، بلکه دارندگان عصمت هم توانایی مقاومت در برابر آن را در خود نمی بینند چنان که در قرآن به این نکته صریحا اشاره شده است.

 

انتهای پیام/م

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=387180
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,115 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی