تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
فرهنگی
کد خبر : 558171
تاریخ انتشار:شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در گفتگو با استاد حوزه و دانشگاه عنوان شد؛

درک ایام فاطمیه نیاز به مطالعه تاریخ دارد/ با شناخت اسماء فاطمی پی به خصلت های وجودی ایشان می بریم

ریاضی طهرانی گفت: در میان بشریت انسان های بزرگی دارای القاب و اسمائی هستند که ازطریق معنای آن می توان پی به خصوصیات وجودی آنها برد، حضرت زهرا (س) یکی از آن افرادی هستند که با شناخت القاب، اسماء و کنیه ایشان می توانیم پی به ساحت وجودی ایشان ببریم.

درک ایام فاطمیه نیاز به مطالعه تاریخ دارد/ با شناخت اسماء فاطمی پی به خصلت های وجودی ایشان می بریم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حضرت فاطمه زهرا(س) اگرچه در زمانه ای به دنیا آمدند که دختر را ابتر می دانستند اما ایشان خصلت هایی دارند که در هر زمانه راه گشای مشکلات و نشان دهنده مسیر رسیدن به خوشبختی و سعادت است، ایشان نه فقط برای زن ها بلکه برای مردان و تمام آحاد جامعه الگویی تمام عیار هستند و هر فردی چه در زندگی فردی، اجتماعی و زناشویی می تواند رفتارها و سکنات ایشان را الگوی خود قراردهد.

شهادت این بانوی بزرگ اسلام بهانه ای شد تا اندکی پی به خصوصیات حضرت زهرای مرضیه(س) ببریم هرچند که ایشان مختص به یک روز و ایام به خصوصی نیستند و شناخت ایشان سال ها زمان می برد اما می توانیم در همین مدت اندک برخی از ویژگی های رفتاری و اخلاقی این بانوی بزرگ را الگوی خود قرار دهیم، حتی اسماء ایشان نیز خیرات و برکات زیادی دارد و ما را به آن سمتی می برد که بتوانیم در مسیر رشد و هدایت قرار بگیریم.

در همین رابطه مریم ریاضی طهرانی استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با هرمز اظهار کرد: در جامعه اسلامی الگوی تمام عیاری داریم که حضرت زهرای اطهر(س) است و بنده خدا، بنده ای است که اطاعت از حضرت حق دارد بنده خدا فقط به عشق این بلند می شود که ببیند چه رفتار و حرکت و  پوششی را خداوند می پسندد تا همان را انجام دهد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: در تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) نیز دو روایت وجود دارد که احادیث اهل سنت ۷۵ روز پس از رحلت پیامبر(ص) مصادف با ۱۳ جمادی الاول است و در روایات اهل تشیع ۹۵ روز پس از رحلت رسول اکرم(ص) و مصادف با ۳ جمادی الثانی است، این فاصله زمانی «ایام فاطمیه» نام گرفته است و درک این ۲۰ روز نیاز به سیر تاریخی زندگی حضرت زهرا(س) دارد.

حجاب فاطمی به زن ابهت می دهد

ریاضی طهرانی ادامه داد: برای الگو قرار دادن حضرت فاطمه(س) همین بس که هر اسمی دربرگیرنده زیبایی هایی است که در خداوند رحمان وجود دارد و از اسماء خداوند پی به ذات او می بریم، در میان بشر نیز انسان های بزرگ دارای القاب و اسمائی هستند که ازطریق معنای  آن می توان پی به خصوصیات وجودی آنها برد، حضرت زهرا (س) یکی از آن افرادی هستند که با القاب، اسماء و کنیه خود ما را به سمت معرفت نسبت به ساحت وجودی ایشان آشنا می سازد.

وی تصریح کرد: یکی از اسماء آسمانی که در میان ملائک حضرت زهرا (س) نوریه، سماویه و هانیه است، هانیه یعنی او نسبت به شوهر و فرزندانش مهربان و دلسوز  است، راضیه و مرضیه نیز که اسم فاعل است به معنای آن است که در تمام مشکلات و شادی ها راضی به رضای خدا بود، اسم دیگر این بانوی بزرگوار مرضیه است که تمام رفتار او مورد خشنودی خدا قرار گرفت.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به کتاب «مناقب» افزود: در جلد ۳ صفحه ۳۵۷ این کتاب در رابطه با اسما و القاب حضرت زهرا(س) بیان شده است « با رفتارش او مبارکه است، با حالاتش او طاهره است، با کردارش او زکیه است، با انصافش او راضیه است، با رفتارش او مرضیه است، با اخلاقش محدثه است و با گفتارش آزاده است» که پی به بزرگی و جایگاه این حضرت می بریم.

ریاضی طهرانی در خصوص حجاب فاطمی گفت: حجاب کامل در قرآن کریم پوششی است که تمام بدن و برجستگی های یک زن در آن حفظ شود و آن چیزی که خداوند به او بخشیده است را جز برای محارم آشکار نسازد.

وی با بیان اینکه حجاب به زن ابهت می دهد، خاطرنشان کرد: ۱۶ آیه نیز در رابطه با حجاب وجود دارد، حجاب حق خداوند است و ما نمی توانیم با پوششی که داریم منتی بر خدا داشته باشیم و حق مردمی است که می خواهند سالم زندگی کنند.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=558171
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

12,667 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی