درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود 100 هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور
+ پ -
درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش کشف به موقع و درمان بیماری ایدز را عامل مهم پیشگیری و کنترل این بیماری در جامعه دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، محمدرضا رضانیا در نشست خبری که به مناسبت روزجهانی اطلاع رسانی بیماری ایدز در مرکز توسعه سلامت جزیره کیش برگزار شد با اشاره به برنامه سازمان جهانی بهداشت برای کشف، درمان  و درمان کامل و استاندارد۹۰ درصد از مبتلایان به ویروس ایدز در جهان تا سال ۲۰۲۰ گفت: به همین مناسبت در کشور ایران نیز از ۱۳ تا ۱۹ آذر ماه به عنوان هفته اطلاع رسانی و آگاه سازی در خصوص بیماری HIV مثبت برگزیده شده است.

وی به تصویب برنامه چهارم استراتژیک کنترل و پیشگیری از بیماری ایدز درراستای طرح تحول سلامت اشاره کرد و افزود: عزم مسئولان نظام به خصوص ارگان ها و نهادهای مرتبط با این موضوع بر اقدامات عملی و جدی جزم شده است.

وی ادامه داد: با تدوین و ابلاغ برنامه چهارم استراتژیک توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یک همکاری و عزم میان بخشی شکل گرفته تا بیماری HIV را که امروز به یک معضل چند وجهی اجتماعی، سلامت، فرهنگی و اجتماعی در کشور تبدیل شده است را کنترل و مهار کند.

رضا نیا به اهمیت نقش رسانه در آگاه سازی مردم و اطلاع رسانی عمومی به خصوص برای قشر جوان تاکید کرد و افزود: راهبر اصلی در برنامه استراتژیک بر دو محور اطلاع رسانی عمومی و کشف بیماران و درمان بهنگام استوار است.

وی با بیان اینکه به عنوان متولیان سلامت در جزیره کیش با گروهی از رسانه ها در ارتباط هستیم که همیشه یار و یاور مسئولان بوده اند از حضور منسجم و هماهنگ رسانه ها در عرصه اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم تقدیر کرد.

این مقام مسئول در مرکز توسعه سلامت کیش با ارائه آماررسمی از وزارت بهداشت و درمان از افراد مبتلا به ایدز در کشور تا پایان خرداد امسال اظهار کرد: ۳۲ هزار و ۶۷۰ بیمار مبتلا به ویروس ایدز که شناخته شده که از این تعداد  ۱۱ هزار ۶۹۴ نفر وارد فاز بیماری شده اند و ۸۳۱۱ نفر تا به امروز از به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

وی ادامه داد: بیماری ایدز دارای دو مرحله است که در مرحله اول فرد مبتلا شده یعنی ویروس در فرد وارد شده اما هیچ علائمی از فرد مبتلا دیده نمی شود و در مرحله دوم که فرد وارد فاز بیماری می شود که با عفونت های فرصت طلب یا عوارض ناشی از افت فعالیت سیستم ایمنی بدن است خود را نشان می دهد.

رضانیا افزود: براساس الگوهای ریاضی حدس زده می شود که ۹۰ تا ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز در کشور به صورت ناشناس وجود داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه درصد افراد شناخته شده ۳۵ درصد کل افراد مبتلا به ایدز تا پایان خرداد ۹۵ در جامعه است اظهار کرد: ۸۴ درصد افراد شناسایی شده مرد، ۱۶ درصد زن هستند که از کل این آمار ۵۴ درصد آنان دارای میانگین سنی بین ۲۱ تا ۳۵ سال هستند که قشرجوان، کارا و پویای جامعه را تشکیل می دهند.

این پزشک مرکز توسعه سلامت به راه های انتقال بیماری د رمیان مبتلایان اشاره کرد و گفت: با توجه الگوی انتقال در گذشته که از راه سرنگ و تزریق مشترک بین معتادان ۶۸ و دو دهم درصد، روابط جنسی محافظت نشده ۱۸ و نیم درصد و مادر به کودک یک و نیم درصد بوده است و انتقال در مابقی افراد به صورت ناشناخته باقی مانده است.

وی با اشاره به تغییر الگوی انتقال در سال های اخیر، روش انتقال روابط جنسی محافظت نشده و مادر به کودک را دارای رشد چشمگیر عنوان و تاکید کرد: در سه ماهه اخیر از کل افراد مبتلا به ویروس ایدز، ۳۴ درصد زنان و ۶۶ درصد مردان هستندد که این مورد می تواند زنگ خطری برای افزایش ابتلا زنان و شناسایی نشدن آن ها باشد زیرا می توانند علاوه بر مبتلا کردن همسران این بیماری را به جنین خود منتقل کنند.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با بیان اینکه در طرح وزارت بهداشت به منظور پیشگیری از تولد کودکان مبتلا از مادران باردار در فواصل مشخص آزمایش HIV گرفته می شود ادامه داد: با این آزمایش ها می توان با شناسایی مادر مبتلا در طول دوران بارداری و پس از تولد فرزند با استفاده از روش های کنترل و درمان از ابتلا جنین به ویروس پیشگیری کرد.

وی به ارائه آمار انتقال بیماری از روش های مختلف در سه ماهه اول امسال اشاره کرد و افزود: در سه ماهه ابتدای سال ۹۵  ۳۴ درصد از راه تزریق مشترک، ۴۲ درصد از روابط جنسی پرخطر و محافظت نشده و ۳ درصد از مادر به کودک  و ۲۱ درصد بدون الگوی انتقال مشخص بیماری ایدز منتقل شده است که با بررسی ها می توان به افزایش سهم انتقال مادر به کودک و زنان اشاره کرد.

رضا نیا راه های انتقال ویروس “اچ، آی، وی” را انتقال از مصرف سرنگ مشترک میان معتادان، مادر به کودک، تماس با ترشحات و فراورده های خونی فرد مبتلا به ویروس، و رفتارهای پرخطر جنسی دانست و تاکید کرد: این بیماری از راه بزاق، بوسیدن، دست دادن و مواردی مانند این منتقل نمی شود.

وی با توصیه به حضور افراد مشکوک به بیماری در مراکزی که به این منظور در سراسر کشور دایر شده است اشاره کرد و گفت: تمامی اطلاعات افراد به صورت محرمانه ثبت و ضبط می شود و هزینه های آزمایش، کشف، کنترل و درمان تا آخرین مراحل رایگان است.

این پزشک مرکز توسعه سلامت با تصریح بر اینکه با گسترش آگاهی در سطح جامعه نسبت به شناخت این بیماری و راه های انتقال و کنترل آن دیگر به فرد مبتلا انگی زده نمی شود اظهار کرد: اکنون مشخص شده است که این بیماری راه های انتقال گوناگونی دارد و تنها انتقال آن از روش های جنسی نیست و فرد ممکن است به واسطه استفاده از فراورده های خونی یا در هنگام استفاده از وسایل مشترک خالکوبی و تاتو یا تماس با ترشحات خونی فرد مبتلا این بیماری را گرفته باشد.

وی زمان شناسایی بیماری در فرد مشکوک را از هنگام شک به ابتلا یک تا ۶ ماه دانست و افزود: این دوران که به ” دوران پنجره ای ” معروف است بیماری به صورت نهفته در فرد وجود دارد و ممکن است در آزمایش ها نیز مشخص نشود اگر چه ممکن است فردی سال ها حامل ویروس بیماری باشد بدون اینکه علائم بیماری در وی بروز و ظهور کند.

رضانیا با بیان اینکه علائم ببماری زمانی در فرد بروز می کند که سیستم ایمنی بدن افت کرده باشد این رخداد را یک معضل در شناسایی افراد مبتلا دانست و افزود: تنها ررویکرد پیشگیری اطلاع رسانی از روش هاس کنترل، شناسایی افراد مبتلا و درمان کامل فرد بیمار است .

وی با اشاره به تغییر دیدگاه جامعه در رابطه با اطلاع رسانی عمومی در رابطه با بیماری ایدز به ساخت و پخش سریال پریا به عنوان یک رویکرد جدید در این حوزه اشاره و تاکید کرد: پس از پخش این سریال تعداد افرادی که به کلینک های بهداشتی برای اطلاع از وضعیت خود مراجعه کرده بودند به میزان بسیار زیادی افزوده شده بود و این کاراز ارزش بالایی برخوردار است.

رضانیا ویروس ایدز را بسیار هوشمند دانست و افزود: این ویروس نسبت به واکسن ها به سرعت واکنش نشان داده و در مقابل آن مقاومت می کند و با تغییر شکل ژنتیکی خود از دسترس شناسایی واکسن و دارو دور می شود یادآوری کرد: به همین دلیل نمی توان مدعی شد که واکسن یا دارویی برای درمان قطعی این بیماری کشف شده است.

وی تصریح کرد: سن ابتلا به این بیماری کاهش یافته و با ورود روان گردان ها که به عنوان مواد محرک موجب  رفتارهای بی مهابای جنسی و افسار گسیتخته به خصوص در میان جوانان می شود ریسک ابتلا به این بیماری شدت بیشتری پیدا می کند.

برگزاری کلاس های آموزش در دانشگاه ها و مدارس، استفاده از حضور روان شناسان در مراکز مختلف آموزشی و عمومی در خصوص آموزش و آگاه سازی، استفاده از شیوه سنتی پرده خوانی که مورد اقبال عمومی نیز قرار گرفته است در سطح شهر، مدارس و دانشگاه ها را از ویژه برنامه های هفته اطلاع رسانی ایدز در جزیره کیش است که رضا نیا به آن ها اشاره کرد.

شعار سال ۲۰۱۶ سازمان بهداشت جهانی در این روز” مهارر همه گیری ایدز با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و حمایت از بیماران مبتلا” عنوان شده است.

اول دسامبر مطابق با ۱۱ آذر هر سال روز جهانی ایدز است. در کشور ایران از ۱۳ تا ۱۹ آذر به عنوان هفته اطلاع رسانی ایدز نامگذاری شده است.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff