تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 405290
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
روزی از نو مشکل آب در هرمزگان؛

درد تشنگی بندرعباس و میناب عمیق تر می شود/ بوی بد آب می ماند!

با گذشت هفته از بارش های سیل آسا و آبگیری ۱۰۰میلیون متر مکعبی سد میناب مردم بندرعباس همچنان شاهد بوی بد آب هستند که برخی علت آن را فرسودگی خط انتقال آب میناب به بندرعباس می دانند.

درد تشنگی بندرعباس و میناب عمیق تر می شود/ بوی بد آب می ماند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛خشکسالی درد دیرینه و زخمی کهنه بر دل استان جنوبی هرمزگان است که نقش بسزایی در امر اقتصاد دارد و با وجود بهره مندی از کیلومترها نوار ساحلی بی آبی و کم آبی رسم چندین ساله اغلب شهرهای هرمزگان شده است.

طی ۱۸ سال اخیر به دلیل کاهش میزان بارندگی ها در هرمزگان معیشت مردم این استان جنوبی تحت شعاع قرار گرفته هر چند در دهه های گذشته محرومیت و عدم توسعه شهری گریبانگیر مناطقی همچون بشاگرد،جاسک بوده و مردم این شهرستان ها نه تنها از آب شرب سالم محروم بودند بلکه با گذشت چندین دهه همچنان محرومیت در گوشه و کنار روستاهایش بیداد می کند.

کاهش میزان بارندگی ها در هرمزگان بهانه ای شد تا مسئولان استانی علم بی آبی را بردارند و تمام مشکلاتی را که سال های اخیر ناشی از عدم مدیریت صحیح و کارآمد مسئولان بود را به کاهش نزولات جوی ربط دهند و از این طریق شانه از بار مسئولیت خالی کنند.

از سوی دیگر در فصل زمستان و بارش رحمت الهی در استان تشنه هرمزگان شاهد حوادث تلخ و خسارات جبران ناپذیری همچون تلفات ناشی از سیلاب، تخریب سازه های شهری و بحران ناشی از بارش چند ده میلی متری باران هستیم که مدیران را یاد زیرساخت های نامناسب شهری، فرسودگی تجهیزات و کمبود اعتبارات می اندازد تا بار دیگر از کنار بحران روز افزون استان بگذرند.

در سال های اخیر ساده انگاری و اهمال کاری مدیران در برداشت بی رویه از ذخیره آبی سد استقلال میناب برای تامین آّب شرب شهرهای بندرعباس، بندرخمیر و صنایع بزرگی که در این شهرستان ها مسقر است باعث بروز زلزله خاموش یا سرطان زمین در شهری شده که به گلستان جنوب مشهور بوده و اکنون بعد از گذشت چندین سال از سوء مدیریت ها از نخلستان ها و باغ های انبوه میناب چیزی جز نخل های سربریده و فروچاله هایی که تا پشت در خانه مردم پیشروی کرده ، باقی نمانده است.

فروچاله ها در روستاهای کاشرانی، تمبک(بالا، پایین و وسط)، گورزانگ، تم بلوچان، باغگلان، تم بساط، چلوگاومیشی، تالار، تمبانو، ملاجماتی، محمودی، گشنو، نصیرایی، شاه منصوری، حکمی، سرریگان، ماشهران، حاجی آباد، کلو، کلیبی، سرباران، میرآباد، کلنتان، زهرایی، پازیارت، بلبلی، باغانی، کردر، بندزرک، گرازوئیه،  شهوار و بهمنی شکاف های گسترده ای را ایجاد کرده اند که علاوه بر نابودی باغات و زمین های زراعی انگیزه مردم برای اقامت در این روستاها از بین برود و مهاجرت ناخواسته از روستاهایی که نقش اساسی در اقتصاد کشاورز دارند،کلید بخورد.

برداشت از ذخایر آّبی در شهرستان میناب و مصرف بی رویه آب تا اندازه ای پیشروی کرد که در چند سال گذشته حجم بارندگی ها و ذخیره سازی نامناسب آب های روان دیگر کفاف نیاز شهر را نمی داد و چندین بار در شهرهایی که از آب سد استقلال میناب استفاده می نمودند،بحران بی آبی و جیره بندی اعلام شد.

از اوایل سال ۹۴ جیره بندی آب در شهرستان بندرعباس به صورت محسوس آغاز شد تا اکثر مناطق شهر ساعاتی از روز را با بی آبی مواجه باشند؛ درد کم آبی با مدیریت مصرف تا اندازه ای در شهر کمرنگ شده بود که مشکل جدید دیگری پیش روی مردم بندرعباس قرار گرفت.

تغییر طعم و بوی بد آب شرب موضوع لاینحلی بود که گریبانگیر ساکنان قطب اقتصاد کشور بود و موجب شد مردمی که در پس درآمدهای چشم گیر کلان از چشم مقامات و مسئولان افتاده بودند ماهها آبی با طعم جلبک و خزه بنوشند.

رشد قارچ گونه مکان های عرضه آب معدنی و تصفیه باعث شد تا بندری ها با وجود اخطارهای سازمان علوم پزشکی مبنی بر غیر استاندار بودن آب های بسته بندی و مکان های تصفیه آب به سمت مصرف  آب های به اصلاح معدنی روی آورند تا علاوه بر تحمل هزینه های گزاف تامین آب و عوارض سوء آن از مصرف آب طعم دار خودداری کنند.

برخی از ساکنان شهربندرعباس نیز گزینه دیگری انتخاب کرده بودند که با سفرهای هفتگی به شهرستان های اطراف آب مصرفی خود را تهیه می کردند.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب هرمزگان علت طعم و بوی  آب  را جلبک های موجود در سطح آب سد استقلال میناب دانست و تصریح کرد : جلبک ها همواره به صورت طبیعی در آب پشت سدها وجود دارند اما به علت سیلاب های زیاد و گرمای زودرس حجم این جلبک ها بیشتر شده است.

اکنون شهرستان میناب زخمی فروچاله های عمیق و مردم شهر تجاری بندرعباس تشنه تر از پیش چشم به آسمان و رحمت الهی دارد تا شاید درد کم آبی از چهره شهری که سالانه رتبه دار میزبانی از گردشگران و تجار بزرگ از سراسر جهان است،شسته شود.

از اواسط زمستان ۹۵ زمانی که مردم تشنه هرمزگان ناامید از بارش باران بودن به یکباره با ورودسامانه های بارشی شاهد باران های پیاپی و متناوب شدند که براساس آمارها این حجم بارندگی ها در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.

هرچند در هفته هایی که استان شاهد نزول رحمت الهی بود باردیگر داغ نبود زیرساخت های مناسب در استان تازه شد تا خسارات زیادی بر پیکر استان باقی بماند و میلیون ها مترمکعب آبی که باید ذخیره می شد به دلیل عدم ذخیره سازی به دریا ریخت اما چشم ها دلخوش به ذخیره سازی۴۰درصدی سد میناب و ۱۰۰درصدی سد شمیل شد تا دو بحران کمبود و بوی بد آب رفع شود.

اکنون با گذشت هفته از بارش های سیل آسا و آبگیری ۱۰۰میلیون متر مکعبی سد میناب همچنان شاهد بوی بد آب هستیم که برخی علت آن را فرسودگی خط  انتقال آب میناب به بندرعباس می دانند.

هوشنگ ملایی، مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان در جمع اصحاب رسانه تصریح کرد: عمر خط اول انتقال آب میناب به بندرعباس ۳۵ سال است که  طرح نوسازی از جلابی تا دوراهی میناب به طول ۳۰کیلومتر آغاز شده و تاکنون عملیات اجرایی ۵کیلومتر به اتمام رسیده است.

وی افزود: ۸۰میلیارد تومان برای نوسازی خط لوله پیش بینی اعتبار شده که این عملیات نوسازی توسط چهار پیمانکار انجام می شود.

ملایی با اشاره به اینکه رویکرد برنامه ششم توسعه این است که استان‌های ساحلی حداقل ۳۰ درصد از آب شرب خود را از منابع آب‌شور دریا تأمین کنند، اظهار کرد:  استان هرمزگان حدود پنج درصد از منابع آب خود را از طریق شیرین سازی آب دریا تأمین می‌کنیم که عمدتاً در بخش شرب و صنعت استفاده می‌شود.

وی با اشاره به طرح توسعه منابع آب در سطح استان اضافه کرد: از مجموع ۱۵ رودخانه‌ای که آب‌های حاصل از بارندگی را هدایت می‌کنند و نهایتاً به دریا منتهی می‌شوند در حدود ۴ رودخانه سد احداث شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: مطالعه بر روی ۱۰ رودخانه در سطح استان را که عمدتاً آب شیرین و دوتا از آن‌ها آب لب‌شور دارند، آغاز شده  تا با استفاده از ظرفیت مهار و کنترل آب‌های جاری این رودخانه‌ها  بخشی از منابع آبی را برای توسعه تولید و اشتغال استان تامین شود.

از سوی دیگر تامین آب مصرفی از  دریا با استفاده از ظرفیت آبشرین کن ها راه حل دیگری است که در حال حاضر آب بیش از ۱۲۲ هزار نفر از مردم هرمزگان در بنادر و جزایر از آب‌شیرین‌کن‌ها تأمین می‌شود لذا سال هاست تز بهره برداری از آب دریا و راه اندازی آبشیرین کن ها داده شده که طبق آخرین اخبار و بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان فاز نخست آب‌شیرین‌کن صد هزار مترمکعبی شهر بندرعباس با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب شهریور امسال وارد مدار می‌شود.

هرچند استفاده از آبشیرین کن ها و برداشت از دریا مشکلات زیست محیطی دیگری را دامن می زند اما مردم هرمزگان منتظر آنند تا وعده هایی که چندین بار تمدید شده و اجرایی نشده چه زمانی محقق می شود شاید بدین وسیله اندکی از مشکلات مردم مظلوم هرمزگان کم شود.

 

 

انتهای پیام/م

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=405290
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,252 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی