تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 74842
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲ - ۸:۲۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

دانشگاه آزاد بندرعباس رشته‌های فنی را توسعه دهد/ نخبگان هرمزگان روحیه خودباوری را در خود تقویت کنند

شبکه اطلاع‌رسانی هرمز- روز شنبه، ۱۶ آذر بود و روز دانشجو. عصر این روز میزگردی با حضور دو تن از دانشجویان موفق استان هرمزگان در دانشگاه امیرکبیر برگزار کردیم. مهدی حاجی عبدالرسولی دانشجوی ترم ۷ مقطع دکتری در رشته مهندسی پلیمر، گرایش صنایع پلیمر است و محمدصالح مذنبی، دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد در رشته […]

دانشگاه آزاد بندرعباس رشته‌های فنی را توسعه دهد/ نخبگان هرمزگان روحیه خودباوری را در خود تقویت کنند

شبکه اطلاع‌رسانی هرمز- روز شنبه، ۱۶ آذر بود و روز دانشجو. عصر این روز میزگردی با حضور دو تن از دانشجویان موفق استان هرمزگان در دانشگاه امیرکبیر برگزار کردیم.

مهدی حاجی عبدالرسولی دانشجوی ترم ۷ مقطع دکتری در رشته مهندسی پلیمر، گرایش صنایع پلیمر است و محمدصالح مذنبی، دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد در رشته فلسفه تعلیم و تربیت.

بخش اول این میزگرد را در ادامه می‌خوانید.

خبرنگار هرمز- یکی از مشکلات اساسی استان هرمزگان که اتفاقاً آقای جراره، نماینده استان در مجلس شورای اسلامی، هم در مصاحبه با هرمز مطرح کردند کم‌توجهی به علم‌آموزی و پایین بودن تراز علمی استان است. آقای حاجی عبدالرسولی، نظر شما در این رابطه چیست؟

حاجی عبدالرسولی- من هم تا حدودی موافقم که نسبت به استان‌های دیگر، شاید مردم هرمزگان کمتر به علم بها داده‌اند. آن هم از نظر جامعه‌شناختی بر می‌گردد به اینکه مردم هرمزگان، خصوصاً ساحل‌نشینان، روزیشان را از دریا می‌گرفتند و شاید چندان احساس نمی‌کردند که تحصیل بتواند کمک کند به اینکه ممرّ درآمدی از آن طریق داشته باشند. شاید به این دلیل است که به علم کمتر بها داده شده است.

حتی در استان هرمزگان، تعداد افراد تحصیلکرده در مناطقی که کمتر ساحل‌نشین بوده‌اند بیشتر است. اصلیت خود ما بر می‌گردد به فین. فین منطقه‌ای است که ساحل‌نشین نیست و از شهر بندرعباس شمالی‌تر است. نسبت به میانگین خود شهر بندرعباس، تحصیلات این منطقه و اطراف این منطقه، مناطق خورگو، سیاهو و رضوان، بیشتر بوده است.

خبرنگار هرمز- امروز ارتباطات بیشتر شده و دروازه‌های شهرها به روی یکدیگر باز شده است. امروز همه شهرهایی که شاید در روزگاران گذشته منزوی بوده‌اند از انزوا بیرون آمده‌اند. شهرهای استان هرمزگان هم از این قاعده مستثنی نیستند. مخصوصاً اینکه استان هرمزگان یک استان بندری است. این ارتباطات در این روند تأثیری نگذاشته است؟

حاجی عبدالرسولی- اتفاقاً تأثیر گذاشته است. ما در روند تحصیلات هرمزگانی‌ها نسبت به سال‌های گذشته یک جهش را مشاهده می‌کنیم. اگر بخواهم مستند صحبت کنم باید بگویم که اخیراً خواهر خود بنده به عنوان تنها فوق تخصص غدد هرمزگان در استان فعال شده است و من آمار دارم که بسیاری افراد دیگر هستند که ان‌شاء‌الله در سال‌های آینده به هرمزگان بر می‌گردند. ما این روند رو به رشد را از متخصصین و فوق‌تخصص‌ها داریم.

خبرنگار هرمز- آقای مذنبی نظر شما چیست؟

مذنبی- وضعیت علم در کشور ما، جایگاه مدیرانی که مسائل علمی را در کشور رقم می‌زنند و سیاست‌های علمی، آسیب‌هایی دارد که این آسیب‌ها طبیعتاً دامن استان هرمزگان را هم می‌گیرد. مثلاً مدیریت حافظه‌محور و مدیریت غیرمتکی بر رابطه بین علم و صنعت باعث می‌شود که دانشگاه‌ها نتوانند ایفای نقش کنند. مثلاً سیاست وادادگی، سیاست اینکه ما هر چیزی را باید از بیرون بیاوریم و اینجا مهندسی معکوس کنیم، برای جامعه علمی نقش سم دارد. این رکود و رخوت و سستی و اعمال سیاست‌های غلط باعث شده که فضای علمی کل کشور آن‌طور که باید و شاید نباشد. یک دانشجو به اسم مهندسی وارد دانشگاه می‌شود، ۳- ۴ هزار ورق کاغذ جلویش می‌گذارند و می‌گویند این مسائل را یاد بگیر، این‌ها را حفظ کن و او بدون اینکه بداند این‌ها به چه کار می‌آید درس‌ها را می‌گذراند. معلوم است که ما تا وقتی این‌طور دانشجو تربیت کنیم نمی‌توانیم به مرز دانش برسیم و مرزهای دانش را تکان بدهیم. این‌ها مشکلات ملی است که طبیعتاً دامنگیر استان هرمزگان هم می‌شود.

بخشی از مشکلات مربوط به خود استان هرمزگان است. در استان شاخه‌های علمی، متناسب با وضعیت جغرافیایی استان نیست. نمی‌شود در استان هرمزگان آموزش نساجی بگذارند در کرمان آموزش شیلات. معلوم است کجا باید قطب کدام رشته بشود. ما باید رشته‌هایی که در آن‌ها دانشجو می‌پذیریم را هدفمند انتخاب کنیم. منطقه استان هرمزگان، منطقه‌ای است که جایگاه کشاورزی، شیلات، معادن، پتروشیمی و کشتی‌سازی است و بیشتر رشته‌های مرتبط با این‌ها باید در آن پا بگیرد تا مردم منطقه حس کنند که رشته‌های علمی در راستای شکوفایی استانشان قرار دارند.

حاجی عبدالرسولی- متأسفانه در استان هرمزگان و مناطق اطراف، دانشگاه‌های فنی که بتوانند فارغ‌التحصیل فنی داشته باشند کمتر هست. به عنوان مثال، دانشگاه آزاد بندرعباس رشته مهندسی عمران را تأسیس کرده و ما الی‌ماشاء‌الله فارغ‌التحصیل مهندسی عمران در هرمزگان داریم که البته خیلی هم خوب است. اما فقط در استان هرمزگان ساخت و ساز مطرح نیست؛ اکثر صنایع مشغول به فعالیت هستند. به نظر من حداقل دانشگاه آزاد باید رویکردش را برای توسعه دانشکده‌های فنی غیر از مهندسی عمران تغییر دهد و رشته‌هایی مثل مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی برق و مهندسی پلیمر تأسیس کند تا فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بتوانند در صنایع مختلف استان مشغول به کار شوند.

مذنبی- این منحصر به استان ما هم نیست. من در نتایج تحقیقات دیده‌ام استان‌هایی که رشته‌های انتخاب شده در آن‌ها هدفمند نبوده و ناظر به نیاز‌های جغرافیایی و نیازهای فرهنگی منطقه نبوده نتوانسته‌اند موفق بشوند. الآن دانشگاه تقریب مذاهب در تهران قرار داده شده در حالی که مذاهب اصلی اسلامی بین شیعه و سنی در هرمزگان و سیستان و بلوچستان متمرکز است. مثلاً همین مهندسی پلیمری که دکتر حاجی عبدالرسولی تحصیل می‌کنند چه خوب بود که دانشگاه امیرکبیر شاخه اصلیش در هرمزگان باشد.

خبرنگار هرمز- آقای حاجی عبدالرسولی، شما در زمینه رشته خودتان تحقیقی داشته‌اید که مرتبط با استان هرمزگان باشد؟

حاجی عبدالرسولی- من در مقطع فوق لیسانس دو مقاله آی‌اس‌آی داشتم که اتفاقاً با تمرکز بر حوزه نانوفناوری بود. حیطه نانوفناوری حیطه گسترده‌ای است. نانوفناوری در صنعت کشتی‌سازی، پالایشگاه نفت، ساخت عایق‌ها و در بحث ساختمانی می‌تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد. اتفاقاً رشته پلیمر این ویژگی را دارد که برخلاف رشته‌های دیگر با یک سرمایه‌گذاری اندک می‌توان در آن شغل ایجاد کرد. این رشته در بخش خصوصی می‌تواند اشتغال‌زایی خوبی داشته باشد.

خبرنگار هرمز- آقای حاجی عبدالرسولی، شما می‌فرمایید در سال‌های اخیر در استان هرمزگان از نظر علم‌آموزی جهش اتفاق افتاده است. آیا این جهش رضایت‌بخش است؟

حاجی عبدالرسولی- ارتباطات شخصی من در تهران بوده و بندرعباس. به همین جهت من نمی‌توانم مقایسه‌ای داشته باشم مثلاً بین شهری مثل کرمان با بندرعباس. به نظر من رشد در همه استان‌ها اتفاق افتاده است اما اینکه من بخواهم استان هرمزگان را با استان دیگری مقایسه کنم نمی‌توانم دقیق بگویم.

مذنبی- در این آهنگ رشد علمی، استان‌ها شدت و ضعف دارند؛ سرعت بعضی بیشتر است، سرعت بعضی کمتر است. سؤال اینجاست: آن‌هایی که سرعتشان کم است آیا باید همیشه توی سرشان بزنیم و بگوییم این‌ها مشکل دارند یا اینکه باید یک قوه محرکه قوی اعمال بشود تا این‌ها کم کم به وضعیت مطلوب برسند؟ این در هرمزگان اعمال نمی‌شود. هرمزگان از نظر مسئولان کشور ما یک قطب اقتصادی است و مدیریت استان دارد با چنین پیش‌فرضی اتفاق می‌افتد. به این سمت نرفته‌اند که بگویند اگر استان هرمزگان به لحاظ علمی عقب افتاده است، سرمایه‌گذاری کنیم و آن را جلو بیندازیم. می‌گویند دانشگاه دارد، کار خودش را می‌کند. ما از هرمزگان بیشتر تصور یک بندرگاه آزاد داریم تا استانی که می‌خواهد قطب علمی در جنوب کشور بشود. به همین دلیل جوانان هرمزگان، خوب هدایت تحصیلی و شغلی نمی‌شوند. شما مثلاً آمار کتابخانه‌ها را بگیرید ببینید نسبت به دیگر مناطق کشور چه وضعیتی دارد. آمار بگیرید از تنوع کتاب‌ها و نوع کتاب‌هایی که در استان هرمزگان به نسل جوان و نوجوان عرضه می‌شود. وضعیت اساتید و هیأت علمی را ببینید. همه دوست دارند بیایند تهران، تبریز، مشهد و برای جنوب کشور انگیزه ایجاد نمی‌شود. سیاست جذب معلم بسیار مهم است. این‌ها نشان می‌دهد که به فرهنگ رسیدگی نمی‌شود.

حاجی عبدالرسولی- بله. اتفاقاً بحث فرهنگسازی بسیار مهم است. به نظر من در زمینه علمی باید فرهنگسازی صورت بگیرد. قطعاً تا خود مردم اراده نکنند به اینکه باید علم آموخته شود هرقدر هم که به لحاظ سخت‌افزاری پیشرفت صورت گرفته باشد آن اتفاق نمی‌افتد. به لحاظ فرهنگی باید روی مردم کار شود. یعنی مسئولان باید هم و غمشان را بگذارند روی آگاهسازی مردم و اینکه علم‌آموزی چه مزایایی می‌تواند داشته باشد. خودباوری در بین هم‌استانی‌های من پایین است. اگر نخبگان هرمزگان بتوانند این روحیه خودباوری، جنگندگی، تلاش و همکاری را در خودشان تقویت کنند و متوجه شوند که چیزی از افراد نخبه سایر استان‌ها کم ندارند می‌توانند وارد فازهای بعدی هم بشوند.

مذنبی- البته در گوشه و کنار کشور از استان هرمزگان دانشجویان خوبی فارغ التحصیل شده اند ولی این کافی نیست و نیاز به حمایت از نخبگان و افزایش کمی و کیفی نخبه گرایی در استان نیازی جدی است.

خبرنگار هرمز- اتفاقاً آقای جراره، نماینده استان، در مصاحبه با هرمز دلیل جذب نشدن هرمزگانی‌ها در پروژه‌هایی مثل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس را همین می‌دانستند که استان هرمزگان دانشجو ندارد و دانشجوهایی هم که هستند در رشته‌های فنی مرتبط با صنعت تحصیل نکرده‌اند.

حاجی عبدالرسولی- در خصوص اینکه چرا هرمزگانی در شرکت‌های دولتی کمتر جذب می‌شوند آقای جراره درست گفته‌اند. چون ما فارغ‌التحصیل رشته فنی کم داریم به نسبت در آزمون‌ها کمتر شرکت می‌کنند و به‌نسبت قبولی کمتری خواهیم داشت. لذا هرمزگانی‌ها بیشتر در رده‌های کارگری و خدماتی مشغول می‌شوند. پس باید همان فرهنگسازی انجام شود، خود هرمزگانی‌ها کمر همت را ببندند و تلاش کنند که در سطوح عالی تحصیلات داشته باشند. البته همان‌طور که آقای مذنبی گفتند استان هرمزگان فارغ‌التحصیلان خیلی خوبی دارد و افراد تحصیلکرده هرمزگانی همین تعدادی که هستند باید این غیرت را در خودشان ببینند که برگردند و به مردم خدمت کنند و باعث توسعه و آبادانی منطقه خودشان بشوند.

البته ما به‌زور نمی‌توانیم کسی را وادار بکنیم به اینکه به منطقه خودش برگردد. قطعاً مسئولین باید بسترهایی را فراهم بکنند که یک فرد تحصیلکرده که می‌خواهد برگردد به استان، این شرایط برایش فراهم باشد که در حوزه کاری خودش تحقیقات کند و پیشرفت علمی داشته باشد. انتظار من این است که سطح امکانات و توجه مسئولین برای زیربناهای آموزشی و تحصیلاتی از این که هست بیشتر بشود.

ادامه دارد…

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=74842
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,434 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل