دامپزشکی به عنوان خط مقدم عرصه بهداشت و سلامت جامعه نقش آفرینی می کند

مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان رودان گفت: اگر دامپزشکی وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، سلامت جامعه به خطر می‌افتد و از طرفی اگر نقش و اهمیت دامپزشکی نادیده و یا کم اهمیت نگریسته شود جامعه دچار مشکلات و معضلات جدی و فراوانی خواهد شد.

حمیدرضا محبی در گفتگو با خبرنگار هرمز به مناسبت ۱۴مهر روز ملی دامپزشکی اظهار کرد: کلمه دام شامل حیوانات اهلی از جمله گوسفند و بز گاو و گوساله زنبور عسل کرم ابریشم حیوانات آزمایشگاهی و حیوانات باغ وحش اطلاق می شود و دامپزشکان به عنوان سربازان گمنام عرصه دام و دامپزشکی خدمت می کنند.

مدیر شبکه دامپزشکی رودان ضمن تبریک هفته دامپزشکی افزود: شهرستان رودان با دارا بودن ۱۶۰هزار راس دام سبک و ۶هزار راس دام سنگین ۱۰واحد مزرعه مر گوشتی صنعتی ۱۰۰نفر شتر ۵۰مزرعه زنبور عسل بومی و وجود مراتع غنی بستر بسیار مناسبی را در این ارتباط دارا می باشد.

وی ادامه داد: این اداره نیز در همین راستا در جهت افزایش بهروزی از طریق بررسی شناسایی پیشگیری و آموزش به بهره برداران در جهت کنترل بیماریهای مشترک دامی و مشترک بین انسان و دام نقش افرینی می کند و در واقع نظارت کاملی را در جهت بهداشت عمومی و ارتقا سلامت از مزرعه و درواقع همان روستا تا سفره مردم وشهروندان را انجام می دهد.

محبی عنوان کرد: نظارت بر تولید و عرضه بیش از ۸۰۰هزار جوجه یکروزه در یک سال گذشته یعنی تولید دو هزار تن گوشت سفید شهرستان و همچنین نظارت بر تولید و عرضه ۲۵۰تن گوشت قرمز و همچنین در بخش زنبور عسل ارائه خدمت می نماید.

وی به نقش دامپزشکی در سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: دامپزشکی صرفا به معنای درمان یک بیماری در دام نیست، بلکه این رشته نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با فقدان دامپزشکی، بدون شک بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

مدیر شبکه دامپزشکی رودان تصریح کرد: روز دامپزشکی فرصتی است که عموم مردم از دامنه بیکران و تنوع خدمات و گستره وسیع فعالیت های دامپزشکی بیش از پیش آگاهی یابند و دامپزشکان علاوه بر تلاش موثر در جهت کاهش آلام حیوانات در حوزه پیشگیری از وقوع بیماری های مشترک بین انسان و دام در صف اول مسئولیت قرار دارند و تأثیر علم و آگاهی و زحمات آنان در عرصه سلامت و امنیت غذایی بر هیچ جامعه و ملتی پوشیده نیست.

وی افزایش بهره وری تولیدات دامی و جلوگیری از خسارات اقتصادی احتمالی به سرمایه عظیم دامی کشور این بخش سهم قابل توجهی از اشتغال در بخش کشاورزی را نقش مستقیم دامپزشکی دانست.

محبی خاطر نشان کرد: روز ملی دامپزشکی را به همه همکاران و تلاشگران این عرصه تبریک عرض می کنم.
انتهای پیام/