تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

اجتماعی
کد خبر : 431480
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یک پزشک داروساز:

داروسازی خط پایان درمان است/ تهیه و توزیع دارو از دغدغه های اصلی داروخانه ها می باشد

یک داروساز جزیره کیش با اشاره به اهمیت حرفه داروسازی گفت: داروسازی خط پایان درمان است و نتایج تشخیص و درمان بیماری با تولیدات داروساز سرانجام می یابد.

داروسازی خط پایان درمان است/ تهیه و توزیع دارو از دغدغه های اصلی داروخانه ها می باشد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، شاید نامگذاری یک روز با عنوان روز داروساز، نکته قابل توجهی برای عموم مردم نداشته باشد، اما کسب اطلاعاتی راجع به شیوه درست مصرف داروهایی چون مسکن، آنتی‌بیوتیک، داروی درد معده، قرص ضدافسردگی و ضدبارداری که بیشتر مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد، می‌تواند برای اغلب افراد مفید باشد.

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که در ارتباط با مصرف نادرست داروها وجود دارد، تداخل دارویی یا تاثیر یک ماده غذایی یا داروی دیگر است که ممکن است روی پاسخ دارویی یا اثر درمانی دارو تاثیر منفی بگذارد.

همزمان با سالروز گرامی داشت ابوبکر محمد زکریای رازی پزشک ایرانی که به عنوان روز داروساز در تقویم جمهوری اسلامی نامگذاری شده است با یکی از داروسازان جزیره کیش به گفتگو نشستیم.

دکتر کامیار مشیری اگر چه ۱۳ سال است که داروخانه دارد اما مدت زمان کوتاهی است که با افتتاح داروخانه در جزیره کیش مشغول خدمت رسانی به مردم می باشد وی با بیان اینکه داروسازی در بخش پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است اظهار کرد: در واقع خط آخر درمان برعهده داروساز است.

وی با اشاره به اینکه نتایج تشخیص بیماری و نحوه درمان برعهده دارو ساز خواهد بود افزود: با توجه به مشغله و مشکلات بسیاری که این حرفه با آن روبرو است مانند تهیه و توزیع دارو از شرکت ها به خصوص در مناطق محروم تمام تلاش خود را برای همراهی با بیماران و رفع دغدغه های آنان به کار می بریم.

این داروساز ادامه داد: داروساز کسی است که می تواند با آگاهی به بیماران و نیازمندان به خدمات درمانی مسیردرمان را تسهیل کند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف مهم داروساز مشاوره صحیح به بیماران درمعرفی و نحوه مصرف دارو است افزود: ما وظیفه خود می دانیم که با بهره مندی از علم و دانش تولید و مصرف صحیح دارو مردم را با نحوه صحیح مصرف دارو و تکمیل درمان راهنمایی کنیم.

این پزشک داروساز که به مدت ۴ سال با مجموعه علوم و تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه بالینی همکاری داشته و چندین مقاله علمی نیز به ثبت رسانده است با اشاره به اینکه امروزه در کشور ما مصرف خودسرانه دارو و خوددرمانی به یکی از مشکلات و معضلات بزرگ تبدیل شده است بیان کرد: خوددرمانی از مواردی است که نه تنها به درمان منجر نمی شود بلکه گاه شاهد بروز عوارض و تشدید بیماری در کسانی که به طور خودسرانه اقدام به خوددرمانی می کنند هستیم.

وی با تاکید بر اینکه داروسازدر داروخانه به عنوان یک مشاور و راهنمای دلسوز بیمار را از نحوه صحیح مصرف، عوارض و تداخلات دارویی مطلع می کند ادامه داد: هدف کلی داروساز و قشر پزشکی و دیگر همکاران در این حرفه توجه به سلامت مردم است زیرا ما به عنوان پزشک متعهد به سلامت و درمان بیماران هستیم و تمام تلاش خود را در این مسیر به کار می بندیم.

مشیری ارتباط پزشک معالج و داروساز بسیار مهم برشمرد و افزود: مشاوره و ارتباط  پزشک معالج و پزشک داروساز می تواند در روند درمان بیمار و یافتن ساده ترین و کوتاه ترین مسیر برای کسب سلامت بیمار کمک شایانی کند.

وی افزود: در همین راستا ما سعی کردیم تا پزشکان جزیره کیش مشاوره و همفکری لازم در خصوص یافتن راهکارهای مناسب ارتباط داشته باشیم.

داروساز جزیره کیش با اشاره به اینکه در ابتدای حضور در جزیره کیش با مشکلاتی روبرو شدیم به ویژه در رابطه با تهیه و توزیع دارو و رایزنی با شرکت های دارویی اظهار کرد: با همکاری خوب دکتر رضانیا رئیس مرکز توسعه سلامت کیش و پیگیری های مستمر این مرکز توانستیم بر مشکلات غلبه کرده و با همفکری و همکاری مرکز توسعه سلامت فعالثیت خود را آغاز کنیم.

وی وجود مسئول فنی در داروخانه ها را مهم ارزیابی کرد و افزود: گاه در برخی داروخانه ها شاهد این هستیم که افراد فاقد صلاحیت بدون نظارت پزشک دارو ساز اقدام به پیچیدن نسخه بیماران کرده و مشکلات بسیاری را برای مراجعه کنندگان و بیماران به وجود می آورند که این مسئله در روند درمان بیماران تاثیر گذار است.

مشیری افزود: در این مرکز تلاش شده است همواره از نیروهای توانمند، آگاه و با تجربه استفاده شود زیرا سلامت مردم در گرو داروهایی است که توسط پزشک تجویز شده و آنها اقدام به تهیه داروهای سلامت خود از داروخانه ها می کنند و این وظیفه داروساز و متصدی داروخانه است که با آگاهی و علم کامل به بیماران و مراجعه کنندگان چه در بخش دارویی و چه در بخش بهداشتی مشاوره و اطلاعات صحیح ارائه کند.

وی به ساخت داروهای ترکیبی(جالینوسی) اشاره کرد و افزود: تهیه داروهای ترکیبی یکی از دغدغه های مردم جزیره کیش بود که زیرا مردم پس از مراجعه به پزشک و دریافت دستور مصرف داروی ترکیبی در تهیه آن با مشکل روبرو بودند که با همکاری مرکز توسعه سلامت و با وجود تجربه ای که در این حوزه برخوردار بودم مقرر شد تا داروخانه بتواند دراین خصوص به تهیه داروهای سفارشی از سوی بیماران طبق تجویز پزشک متخصص اقدام کند.

این داروساز در خصوص کنترل نرخ داروهای عرضه شده در این داروخانه گفت: این داروخانه مجهز به سیتم داروخانه است که نرخ مصوب داروها در آن توسط وزارت بهداشت و درمان مشخص شده و به روز می باشد.

وی در خصوص هزینه خدمات دارویی( حق فنی) نیز اظهار کرد: مبلغی علاوه بر دارو بابت مشاوره و آگاه سازی مراجعان از نحوه صحیح مصرف دریافت می شود که طبق ضوابط بوده و به هیچ عنوان داوریی بالاتر از نرخ مصوب وزارت بهداشت در این مرکز عرضه نمی شود.

مشیری دغدغه اصلی داروخانه های کیش را تهیه دارو از شرکت های دارویی و بهد اشتی عنوان کرد و افزود: بخش مهمی از تهیه دارو با رایزنی مرکز توسعه سلامت با شرکت های دارویی رفع شده اما این مشکل از دغدغه های همیشگی در کیش است.

وی با تقدیر از حمایت مرکز توسعه سلامت بر تهیه دارو از شرکت های معتبر تاکید کرد و افزود: تمام داروها تهیه شده توسط مرکز توسعه سلامت به طور هفتگی نظارت و کنترل می شود تا از شرکت های معتبر دارویی و بهداشتی تهیه و در شرایط کاملا بهداشتی و مناسب نگهداری شود.

این پزشک داروساز که مدت کوتاهی است در جزیره کیش اقدام به افتتاح داروخانه و خدمت رسانی به کیشوندان را در کارنامه فعالیت خود دارد این حرفه را موروثی و خانوادگی خواند و افزود: پدرم از اولین داروسازان ایران است به همین دلیل این حرفه را انتخاب کردم و تلاش کردم تا در کنار تحصیل به حرفه مقدس پزشکی همواره متعهد به انجام صحیح وظایف خود باشم.

وی باگرامی داشت یاد محمد زکریای رازی، پزشک و دانشمند بزرگ ایرانی تاکید کرد: داروسازی را حرفه ای بسیار ارزشمند و روز داروساز را روز مقدسی می دانم زیرا حرفه پزشکی به خصوص داروسازی که نقطه پایان درمان بیماری است با جان و سلامت مردم در ارتباط است.

مشیری با تاکید بر موفقیت های روزافزونی که در این حرفه کسب کرده است ابراز امیدواری کرد در خدمت رسانی به هموطنان به ویژه کیشوندان موفق به جلب رضایت آنان شده باشد.

محمد بن زکریای رازی از دانشمندان ایرانی است که در طول حیات ۶۲ ساله خود در علوم مختلف متبحر شده بود، به گونه‌ای که تعداد تالیفات و نوشته‌های وی را در علوم مختلف از جمله طب، داروشناسی، فلسفه، کیمیا، نجوم، الهیات و … حدود ۲۷۳ اثر تخمین زده‌اند که بیشتر آنها در طب و فنون وابسته به آن است؛ اما با این حال «کشف الکل» با نام او گره خورده و بیشترین تاثیر را در شهرت این دانشمند داشته است.

درواقع نقش او در علم کیمیا و تاثیراتی که توانست بر این علم بگذارد، به تنهایی برای معرفی این دانشمند بزرگ کافی است؛ چراکه «رازی» مکتب جدیدی در علم کیمیا تاسیس کرده که آن را می‌توان مکتب کیمیای تجربی و علمی نامید.

عمده تأثیر رازی در شیمی طبقه‌بندی او از مواد است. او نخستین کسی بود که اجسام را به سه گروه جمادی، نباتی و حیوانی تقسیم کرد. وی «پایه‌گذار شیمی نوین» است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=431480
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,584 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی