خودکفایی هرمزگان از بذر گندم /مجهزسازی 8 درصد مزارع گندم به سیستم آبیاری نوین
+ پ -
خودکفایی هرمزگان از بذر گندم /مجهزسازی ۸ درصد مزارع گندم به سیستم آبیاری نوین

معاون بهبود تولیدات گیاهی هرمزگان اظهار کرد: هرمزگان با توجه با برنامه ریزی های صورت گرفته توانسته است در بذر گندم خودکفا شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛سید حسن حسینی معاون بهبود تولیدات گیاهی هرمزگان با اشاره به اینکه هرمزگان سالیانه به ۲۷۰۰تن بذر گندم نیاز دار، گفت:در سالهای گذشته  بذر گندم مورد نیاز خود را از استانهای خوزستان وفارس تامین می کرد.

وی افزود : با برنامه ریزی های صورت گرفته در راستای خودکفایی بذر گندم هم اکنون ۳هزار تن بذر گندم در استان تولیدشده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی هرمزگان با اشاره به اینکه از اواسط شهریور عملیات توزیع بذر گندم در استان آغاز شده است اظهار کرد :سطح زیر کشت گندم در استان ۱۳هزار هکتار است و سالیانه قریب به ۶۲هزار تن محصول تولید می شود.

وی افزود : در صورت داشتن بارندگی های مناسب  پیش بینی می شود تولید امسال نسبت به سال قبل ۵درصد افزایش داشته باشد.

حسینی تصریح کرد: شهرستانهای  رودان ، میناب ، حاجی آباد ، بستک ، پارسیان و بندرعباس از مناطق مهم تولید گندم در استان هستند و رتبه هرمزگان در سطح کشور در تولید گندم ۲۷ می باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی هرمزگان بیان کرد:  هشت درصد مزارعه گندم هرمزگان به سیستم آبیاری نوین مجهز وکشت برروی نوارتیپ انجام می شود که باعث افزایش عملکرد و صرفه جویی در مصرف آب شده است.

وی افزود: از نمونه ارقام گندم به نام های شیرودی ، چمران ، سیروان و چمران ۲ از مهمترین ارقام کشت شده در استان هستند و از گندم تولیدی ۳۲درصد نیاز استان را تامین ومابقی از استانهای خوزستان وفارس خریداری می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی هرمزگان تصریح کرد: گندم  از محصولات  استراتزیک ومورد نیاز کشور است و سازمان جهاد کشاورزی برای توسعه کشت آن برنامه ریزی هدفمند را در دستور کار قرار دارد.

حسینی خاطرنشان کرد : فصل کشت گندم در هرمزگان از اواسط آبان ماه  آغاز و تا  پایان آذرماه ادامه دارد وفصل برداشت از اواسط فروردین ماه شروع وتا پایان خردادماه می باشد.

 

انتهای پیام/

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff