خودنمایی کلاس‌های چندپایه بر چهره آموزشی شرق هرمزگان
+ پ -
خودنمایی کلاس‌های چندپایه بر چهره آموزشی شرق هرمزگان

کیفیت آموزشی تحصیل هزاران دانش آموزان روستایی شرق هرمزگان در کلاس های چندپایه فاقد امکانات با معلمان تازه کار ، شرکتی و سرباز معلم باعث شکاف آموزشی و جا ماندن آنها در رقابت های علمی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کلاس‌های چندپایه به کلاس‌هایی گفته می‌شود که چند پایه دانش‌آموز (پایه‌های‌اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم) در آنها توسط یک معلم اداره می‌شوند که بعضا در این کلاس‌ها تمام پایه‌های مقاطع ابتدایی با هم در یک کلاس جمع هستند.

وجود کلاس های چندپایه در روستا ها و آن هم در روستا های دوره افتاده شرق هرمزگان بعضاً سرباز معلم و معلمان تازه کار به این کلاس ها فرستاده می شوند که معلمان تازه کار شرکتی و سرباز معلمین مهمترین مشکل کلاس های چندپایه در شرق هرمزگان تبدیل شده است.

در مقطع ابتدایی برای هر پایه تحصیلی ۲۵ ساعت آموزشی در نظر گرفته شده است که برای هر کلاس شش پایه ۱۵۰ ساعت آموزشی باید در نظر گرفته شود اما عملاً به طور واقعی همان ۲۵ ساعت در هفته برای شش پایه اختصاص می‌یابد یعنی برای هر پایه در هر روز تنها ۳۷ دقیقه زمان تعلق می‌گیرد، که این فرصت زمان آموزشی با عدالت آموزشی و نقش زمان در یادگیری مغایر است. از سویی دانش آموزان روستایی که در یک کلاس شامل دختر و پسر در یک فضای محدود با امکانات محدود هستند کار آموزش را برای آنها مشکل کرده است.

اما امروزه تغییرات محتوایی در کتب درسی و در نظر نگرفتن مناطق توسعه نیافته باعث شده که در این ماراتن سواد آموزی کودکان روستایی شرق هرمزگان جا بمانند که کسب رتبه های کنکور سراسری نتیجه این فرجام تلخ است.

اگرچه برخی از مسئولین برای کیفیت بخشی و عزم خود را برای پیشرفت تحصیلی و قبولی در کنکور وعده می دهند لازم است کار خود را از پایه شروع کنند و نه صرفاً با انجام برخی از برنامه های سطحی نمی توان داغ شکاف آموزشی و عدالت آموزشی را جبران کرد.

انتهای پیام/ش

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff