تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 412777
تاریخ انتشار:دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۸:۴۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
هنرمندان موسیقی هرمزگان مطرح کردند:

خواستگاه موسیقی ایران در معرض بی هنری مسئولان/ هنرمندان هرمزگانی خواستار ارائه فرصت ها برابر هستند

هنرمندان عرصه موسیقی هرمزگان با بیان اینکه حال این روزهای موسیقی استان اصلا خوب نیست افزودند:با وجود پتانسیل های بالای موسیقی در هرمزگان اما این هنر از جایگاه مناسبی در سطح کشور برخوردار نیست.

خواستگاه موسیقی ایران در معرض بی هنری مسئولان/ هنرمندان هرمزگانی خواستار ارائه فرصت ها برابر هستند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ هنرمندان عرصه موسیقی هرمزگان با بیان اینکه حال این روزهای موسیقی استان اصلا خوب نیست ،افزودند: موسیقی استان ما در شرایط خوبی نیست با این پتانسیلی که موسیقی بندرعباس دارد ولی جایگاهی در کشور نداریم.

هنرمندان هرمزگانی خواستار ارائه فرصت ها برابر هستند

عباس اشرافی جاسکی، هنرمند موسیقی هرمزگانی با اشاره به وضعیت فرهنگی و هنری هرمزگان گفت: انتظارات از حوزه فرهنگ و هنر همیشه بالا بوده است اما امکانات برای تحقق این انتظارات کافی نیست.

وی بیان کرد: به لحاظ وجود استعداد و توانایی؛ استان هرمزگان از استان های غنی فرهنگی چه از نظر سرمایه های انسانی و چه بدلیل داشتن فرهنگ بومی قوی محسوب می شود و استانی که مهاجرپذیری بالایی دارد بایستی بیش از این بتواند در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری نقش بسزایی ایفا کند تا بتواند فرهنگ بومی منطقه را در مرحله نخست حفظ و در گام بعد اشاعه دهد.

اشرافی اصلی ترین مشکل هنرمندان را نبود زیر ساخت ها و امکانات سرمایه دانست و خاطر نشان کرد: اگر مسئولان استان بتوانند مشکلات زیر ساختی و امکانات را رفع کنند  هنرمندان استان می دانند چگونه نقش فنی و هنری خودشان را ایفا کنند.

اشرافی جاسکی اضافه کرد: شهرستان جاسک با ظرفیت بالای فرهنگی تنها سالنی که برای کارهای فرهنگی دارد تنها سالن مجتمع شهید باهنر می باشد که حداکثر گنجایش به صد نفر هم نمی رسد و در مراسمات و جشنواره ها حتی برای خود شرکت کننده ها هم با کمبود جا مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه هنرمندان قشر مظلوم جامعه هستند؛ گفت:  هنرمندان در همه زمان ها و دوران ها در سختی ها و بحران ها نقش آفرینی کردند اما توجه به این قشر بسیار کم و ناکافی بوده است.

هنرمند موسیقی جاسکی با اشاره به وضعیت موسیقی استان هرمزگان افزود:موسیقی به عنوان هنری که با زندگی مردم جنوب عجین شده و در بخشی که به استعداد و توانایی های علاقه مندان برمی گردد لذا هنرمندان علی رغم هزینه های بالای این بخش خوب عمل کردند و اما از دستگاه های متولی انتظار دارند که فرصت های برابری ایجاد کنند تا هنرمندان استانی هم بتوانند در بخش تولید و ارائه و کنسرت ها پیش بروند.

قطب موسیقی کشور نیازمند توجه مسئولان

عبدالرضا سهرابی مسئول انجمن موسیقی شهرستان میناب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده اظهار کرد: موسیقی هرمزگان سالهاست که ییمار است و کسی به عیادتش نمی آیدبیماری که نمرده و منتظر بهبودی است و موسیقی هرمزگان جادو و نوازندگان آن جادوگرند و به راحتی میتوانند قلب و جان هر شنونده ای را تسخیر کنند.

مسئول انجمن موسیقی شهرستان میناب اظهار کرد:از مسئولین توقع شق القمر نداریم فقط به ما اعتماد داشته باشند و بدانند که بعد از این همه سال و این همه آزمون و خطا به آن بلوغ رسیده ایم که موسیقی خوب و فاخر را بشناسیم و انتظار داریم فضا را برای کار و فعالیت مهیا کنند .

این هنرمند افزود: هرمزگان را در کشور به عنوان قطب موسیقی می دانند و گذشته ای که از موسیقی این استان بجا مانده خود گواهی بر  ادعای موسیقی این هنرمندان استان است .

وی ابراز کرد:  ما هیچ موسیقی بد و یا هنر بدی رو نداریم اما بعضی از موسیقی ها فاخر و ارزشی اند و باید قدر آنها را بیشتر بدانیم و نو آوری و خلاقیت و تلفیق خوب است اما نباید رسالت مان که همان رسانیدن موسیقی اصیل و سنتی هرمزگان که نسل به نسل گشته و به ما منتقل شده بدون هیچ دست کاری و تحریفی به نسل بعدی بسپاریم.

سهرابی با اشاره به مشکلات این عرصه هنری ادغان کرد: تمرکز موسیقی هرمزگان فقط در بندرعباس و هیچ شهری از لحاظ آموزش و آموزشگاه های موسیقی و اجرای کنسرت و امکانات انجمن موسیقی که در همه شهر های استان به جز بندرعباس در حد صفر است و نبود کتاب و یا منابع خوب از دیگر مشکلات است.

مسئول انجمن موسیقی شهرستان میناب با اشاره به وضعیت موسیقی شهرستان میناب گفت : موسیقی این شهرستان یکی از ارکان اصلی موسیقی هرمزگان بوده است ولی به دلیل عدم نگاه خردمندانه و هنرمندانه به این رشته هنری از سوی مسئولین شهرستان  و به ویژه  از سوی آنان که خود را صاحب منصبان فرهنگی و هنری این شهر می دانند چندین سال است که هیچ اتفاق موسیقی ای در این زادگاه موسیقی جنوب نیفتاده است .

سهرابی بیان کرد: در همه این سال ها فقط برنامه های پیشنهادی از سوی انجمن و هنرمندان موسیقی به حضور حضرات ارسال میشد و فقط در ویترین اداره فرهنگ و ارشاد می ماند و هیچ عملی صورت نمیگرفت.

وی خاطر نشان کرد : امید به مقصد رسیدن این کشتی را که سال ها است که در این دریای پرتلاتم در حرکت است و هیچ گاه لنگر نینداخته را دارم و امیدوارم که مسئولین این هنرمندان را یاری کنند تا این کشتی را به مقصد برسانند.

بیان نکردن مشکلات حوزه هنر خیانت به هنرمند است

سعید قادری خواننده هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده  با بیان اینکه از سنین کم جذب موسیقی شدم ، گفت : به نواختن ساز و حرفه  موسیقی علاقه داشتم و به طور جدی از سال ۸۱ با هدف  برگزاری یک کنسرت فعالیتم را شروع  کردم  ولی در شرایط فعلی مناسب نمی دانم.

قادری گفت : هنرمندان هرمزگان در همه شاخه ها  از هنر به نوعی با کمبودها و مشکلات شدید روبرو هستند که موسیقی به واسطه ی دید و نگاه کلی از این مشکلات نه تنها مستثنا نیست بلکه با دشواری های زیادی مواجه است.

ترانه سرای هرمزگانی  تصریح کرد :  یکی از دلایل اصلی که مدیران رده بالای استان و کشور رو از حمایت از هنر موسیقی باز می دارد و یا در صورت علاقه برای حمایت کار را سخت می کند طرز نگاه و نحوه  تفکر  است  که به نوعی ریشه در فرهنگ و رشته ها و کانال هایی از جامعه است.

وی با بیان اینکه نداشتن موسیقی به عنوان برند موسیقی هرمزگان یک ضعف بزرگ فرهنگی است ،اضافه کرد :سطح توقعات هنرمندان استان بدون در نظر گرفتن شاخه فعالیت  و سطح کف انتظارات و امکاناتی که در استانهای دیگر کشور است.

قادری با بیان اینکه در فضای فعلی سکوت و بیان نکردن مشکلات اساسی خیانت به هنر و هنرمند است ،خاطرنشان کرد : دوست دارم بیشتر از هنر و زیبایی های هنر صحبت کنم و به آثار و داشته هام ببالم و مخاطب ها رو ثروت خود خطاب کنم .

وی با بیان اینکه حال این روزهای موسیقی استان اصلا خوب نیست، تصریح کرد :ما هنرمندان بندرعباسی چقدر توانستیم ریتم و دستگاه های اولیه  خودمان را بشناسیم و در مقابل در کارهایمان استفاده کنیم و آن را مخاطبانمان بشناسانیم ؟ با کمال تاسف باید بگم موسیقی استان ما در شرایط  خوبی  نیست با این پتانسیلی که موسیقی بندرعباس دارد ولی جایگاهی در کشور نداریم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=412777
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,522 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی