خلیج فارس و جزایر
+ پ -
خلیج فارس و جزایر

خلیج فارس که از اسم اصیل ایرانی پارسٌ گرفته شده ، در همه زبانهای زنده دنیا به همین نام خوانده می شود ،کلیه مورخان و جغرافیدانان جهانیان جهان چه در دوران باستان ، چه در قرون وسطی و دوره معاصر در منابع تابع تاریخی خود از خلیج فارس به اسامی دریای پارس و یا خلیج فارس یاد کرده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛خلیج فارس و جزایر در محدوده کشورهای ایران ، عراق ، کویت ، عربستان ، امارات متحده عربی و قطر واقع گردیده که از سمت شرق به تنگه هرمز و آبهای آزاد جهان متصل است.خلیج فارس که از اسم اصیل ایرانی ًپارسٌ گرفته شده ، در همه زبانهای زنده دنیا به همین نام خوانده می شود . کلیه مورخان و جغرافیدانان جهانیان جهان چه در دوران باستان ، چه در قرون وسطی و دوره معاصر در منابع تابع تاریخی خود از خلیج فارس به اسامی دریای پارس و یا خلیج فارس یاد کرده اند.

خلیج فارس به زبان فرانسه ، به زبان انگلیسی ، به آلمانی ، به زبان ژاپنی ، به زبان روسی ، و به زبان عربی نیز البحر الفارسی یا الخلیج الفارسی خوانده می شود که در همگی زبانها نام تاریخی پارس به وضوح مشهود است.

برخی از ویژگیهای خلیج فاری:
کمترین عرض: ۱۸۵ کیلومتر، از دماغه نایبند (ایران) تا رأس راکان (شمال کشور قطر).
بیشترین عرض: ۳۵۵ کیلومتر، از بندر جزه (ایران) تا کرانه های سلیه (امارات متحده عربی).
طول: ۸۳۰ کیلومتر ، از دهانه”ابوظبی”.
مساحت : ۲۴۰ هزار کیلومتر مربع.
طول سواحل ایران در خلیج فارس: ۱۲۵۹ کیلومتر،از بندرعباس تا دهانه “اروند رود”.
حجم آب: ۱۳ هزار میلیارد متر مکعب.
ژرفترین نقطه: ۹۳ متر ، واقع در ۱۵ کیلومتری جنوب جزیره”تنب بزرگ”.
منطقه عمیق: محدوده جزایر ایرانی ابوموسی و لاوان.
جهت جریان آب: از شمال غربی به جنوب شرقی.
ارتفاع امواج: حداکثر ۳ متر و حد اقل صفر مطلق.
تنگ ترین نقطه: ۶۹/۴۶ کیلومتر ـ واقع در تنگه هرمز.
جزایر خلیج فارس در محدوده استان هرمزگان: قشم، کیش، هرمز، ابوموسی، لارک، هنگام، لاوان، تنب بزرگ، تنب کوچک، بنی فرور، سیری، شتور، فرور و هندورابی.
مهمترین بنادر خلیج فارس در محدوده استان هرمزگان: بندرعباس، بندرلنگه، بندرجاسک، بندرخمیر و بندرسیریک.

با اهمیت ترین تنگه
“تنگه هرمز” به عنوان مهترین شاهراه آبی جهان و گذرگاه حیاتی عظیم ترین نفکشهای بین المللی محسوب می شود.این تنگه: ارتبتط قریب به ۹۰۰ کیلومتر راه آبی جنوب کشور را به آبهای آزاد جهان از طریق دریای عمان میسر می سازد. طول این تنگه هلالی شکل، ۱۸۷کیلومتر و ژرفترین نقطه آن، گودالی است به عمق ۲۲۳ متر که در ۴۵ کیلومتری شمال جزیره “مسندام عمان” واقع است.تنگه هرمز، حساس ترین تنگه بین المللی است که بین دو کشور ایران و عمان واقع شده که از ارزش ویژای در منطقه برخودار است.

بزرگترین جزیره
“جزیره قشم” با وسعت ۱۶۲۸ کیلومتر مربع و طول۱۱۵ کیلومتر وعرض متوسط ۱۶ کیلومتر، به عنوان بزرگترین جزیره ایران در خلیج فارس محسوب می شود. این جزیره به حدی بزرگ است که مساحت آن برابر با ۱۶ کشور عضو سازمان ملل متحد است. جزیره قشم با بندرعباس ۱۲ مایل (۲۲ کیلومتر از طریق راه آبی ) با تهران ۱۳۵۳ کیلومتر فاصله دارد. درگهان، رمکان، لارک، سوزا، دولاب،هنگام، صلخ، باسعیدو، لافت، هلر، طبل، رمچاه، پی پشت و توریان از جمله مهمترین روستاهای این جزیره به شمار می آیند.

بزرگترین جزیره نمکی
“جزیره هرمز” با داشتن حداکثر رسوبات نمکی به عنوان بزرگترین جزیره نمکی ایران محسوب می شود. این جزیره از نظر شرایط آب و هوایی دارای محدودیت هایی برای برخی از جانوران وگیاهان است که ادامه حیات آنان را با مشکل روبرو کرده است. معادن خاک سرخ و نمک سفید این جزیره دارای شهرت فراوانی است. اکثر ساکنان این جزیره در معدن استخراج خاک سرخ، نمک وصید ماهی مشغول به کار هستند.

زیبا ترین جزیره خلیج فارس :
با اقداماتی که در سالهای اخیر در زمینه گسترش مراکز توریستی در کشور صورت گرفته ، جزیره کیش به عنوان نخستین جزیره در استان است که مورد توجه سرمایه گذاران بخشهای توریستی ، واقع شده است .

آکواریوم بزرگ جزیره با گونه های مختلف آبزیان ، پارک دولفیناریوم ، اسکله تفریحی ، شهر بازی ، موزه ، رستوران زیر دریایی و بازارهای بزرگ ، ویلاهای توریستی و شهر باستانی حریزه از جمله جاهای دیدنی این جزیره زیبا هستند که در سالهای اخیر احداث و راه اندازی شده اند در حقیقت می توان گفت جزیره کیش از زیباترین جزایر خلیج فارس است .

دورترین جزیره : جزیره لاوان با فاصله ۳۶۷ کیلومتر از مرکز استان بندرعباس به عنوان دور افتاده ترین جزیره در آبهای خلیج فارس محسوب می شود .
این جزیره به وسعت تقریبی ۱۲۰ کیلومتر مربع در شمال غربی جزیره کیش واقع شده است .

ساکنان این جزیره بیشتر به صید مروارید و ماهیگیری استغال دارند .

نزدیکترین جزیره
جزیره هرمز با فاصله ۱۸ کیلو متر از مرکز استان ، نزدیکترین جزیره به بندرعباس است . این جزیره بیضی شکل که طول محیط آن حدود ۶ هزار متر می با شد ، از اهمیت استراتژیکی و بازرگانی خاصی برخوردار است . این جزیره قدری به ساحل بندرعباس نزدیک است که گاهی ورزشکاران در رشته شنا مسابقات شنای خود را در این فاصله برگزار می کنند .

انتهای خبر /

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff