خطیب‌زاده: در مذاکرات وین چیزی به نام طرح گام به گام یا توافق موقت مطرح نیست

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری هفتگی خود به تشریح سیاست خارجی کشورمان پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

سخنگو در خصوص درگیری مرزی بین ایران و طالبان گفت:  آن‌چه در مرزهای ما رخ داد اتفاقی ناشی از عدم آشنایی مرزبانان هیأت حاکمه سرپرستی طالبان بود. در ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در برخی نقاط دیوارهایی را داریم برای جلوگیری از ورود قاچاقچیان و اشرار که برخی از این موانع و دیوارها در چند صد متر داخل خاک ایران کشیده شده‌اند. جانب طالبان که مرزبانی را در قسمت افغانستان انجام می‌دادند با نقطه صفر مرزی ناآشنا بودند و بر اساس این سوءتفاهم به برخی اتباع ایران آتش گشودند که متعاقباً نیروهای مرزبانی ما مجبور به پاسخ به جا و فوری شدند و بعد از آن دو طرف در تهران و کابل تلاش کردند این موضوع به نقطه‌ای برای فهم بیشتر بینجامد.

برای پیشگیری در آینده، در بین دو طرف خطوط ارتباطی مستقیمی را گذاشتیم.

درباره آینده افغانستان باید براساس خواست و اراده مردم این کشور چیده شود. قطعا هیچ دولتی که فراگیر نباشد و بازتاب دهنده ترکیب قومیتی و جمعیتی افغانستان نباشد نمی‌تواند آینده افغانستان را برای مسیری روشن و با ثبات تضمین کند و این صدایی است که در اجلاس تهران هم شنیده شد.

چیزی به نام طرح گام به گام یا توافق موقت در وین مطرح نیست

خطیب زاده همچنین درباره روند مذاکرات ایران و ۱+۴ به منظور احیای برجام و رفع تحریم‌های ظالمانه در وین گفت: ما در‌ وین بر اساس پیش نویس‌هایی که برای رفع تحریم‌ها و چگونگی توقف اقداماتی جبرانی ایران را ارائه کردیم. چیزی به نام طرح گام به گام یا توافق موقت مطرح نیست.

در وین ما با یک اراده جدی وارد شدیم و تیم اعزام شد تا به یک توافق خوب برسد. توافق خوب را توافقی می‌دیدیم که دو طرف در آن منافع دارند.

رویکرد اروپایی‌ها و آمریکا‌ در‌ پایبندی به تعهداتشان حداقلی است. متون ما بر‌ اساس پیش نویس دورهای قبلی است و نمی‌تواند حداکثری باشد.

گفتگوها آخر این هفته از سرگرفته می‌شود و تاریخ دقیق آن در گفتگوی آقای باقری و مورا قطعی خواهد شد.

ما‌ می‌دانیم که در وین چه می‌خواهیم و خواسته‌های ما همگی در چارچوب برجام است. آنها هیچ ایرادی از خواسته‌ها ما نگرفتند، فقط گفتند باید بررسی شود. چیزی کمتر از برجام نمی پذیریم و چیزی فراتر از برجام را تعهد نمی‌دهیم.

سفرهای دیپلماتیک به ایران

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفرهای دیپلماتیک به کشورمان گفت: دبیر شورای امنیت امارات برای دیدار با آقای شمخانی امروز به تهران می‌آیند.

سفر وزیر خارجه سوریه به تهران هم به دعوت آقای امیرعبداللهیان است که امروز ساعت ۱۱ انجام می‌شود.

سفر دبیر شورای امنیت ملی امارات برای دیدار با همتای ایرانی خود است. سیاست ایران سیاست حسن همسایگی است.

وی‌‌درباره اینکه آیا این دو سفر به هم ارتباطی دارد یا نه، گفت: خیر.

در حال تکمیل…

انتهای پیام/