خطوط قرمز درباره فردو و اراک رعایت نشده/ آمریکا در آلماتی ۲ جلوی پیشرفت مذاکرات هسته‌ای را گرفت
+ پ -
خطوط قرمز درباره فردو و اراک رعایت نشده/ آمریکا در آلماتی ۲ جلوی پیشرفت مذاکرات هسته‌ای را گرفت

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه برنامه‌ریزی ۲۰ ساله ما را نسبت به رآکتور اراک گرفتند، گفت:‌ اینکه می‌گویند ماهیت آب سنگین اراک رعایت شده غلط است هم در فردو و هم در اراک خطوط قرمز رعایت نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،  فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در نشست بررسی بیانیه لوزان از نگاه فنی که عصر امروز (یکشنبه) به همت اساتید دانشگاه تهران برگزار شد به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به رشد کشور در زمینه علمی خصوصاً‌ در حوزه هسته‌ای از سال ۶۲ به بعد، گفت: در آن دوران با اقداماتی که انجام شد و در یک پروسه ۱۰ ساله توانستیم از اعزام دانشجو به خارج کشور برای مقطع دکترا بی‌نیاز شویم. این فرایند باعث شد تحقیقات در دانشگاه‌های ما جان بگیرد و باعث شد یک لشکر جوان و علمی که قبل از انقلاب وجود نداشت به فعالیت بپردازند و تولید علم کنند.

عباسی افزود:‌ آقایانی امثال آقازاده با ورود به حوزه هسته‌ای نگرش صنعت بزرگ را به این حوزه آوردند و در کنار آن از دانشجویان تربیت شده در داخل کشور نیز استفاده کردند که این باعث شد ما جهش خوبی در صنعت هسته‌ای داشته باشیم و چرخه کامل سوخت هسته‌ای را به دست آوریم.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در ادامه با انتقاد از کسانی که چرخ اقتصاد را به چرخ هسته‌ای گره زده‌اند، بیان داشت: اگر آن رشد علمی در کشور نبود و اگر آن رشد علمی اشتغال ایجاد نمی‌کرد محال بود ما ماشین‌های سانتریفیوژ را کپی‌سازی کنیم چه برسد ما خودمان آن را طراحی کنیم. تبلور چرخش زندگی در این بود که ما خود ماشین سانتریفیوژ را تولید کردیم.

وی با بیان اینکه برای پیشرفت در حوزه فضایی باید در صنعت هسته‌ای به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای برسیم، گفت: ما اکنون در صنعت هسته‌ای و فضایی در حالی که تحریم بوده‌ایم به سطح قابل ملاحظه‌ای از پیشرفت رسیده‌ایم.

عباسی در ادامه گفت: ما باید بدانیم رآکتور اراک حداقل فایده‌اش برای کشور این بود که به بخش خصوصی ما شجاعت داد که به صنایع بزرگ فکر کنند و با استانداردهای هسته‌ای آشنا شوند.

وی ادامه داد: ما در این راستا توانستیم شرکت‌های فنی مهندسی، ساختمانی و صنایع فولاد را به هم پیوند دهیم و کار مدیریتی بزرگی را برای ساخت رآکتور انجام دهیم. ما توانستیم در طول این مدت تعامل بیشتری با آژانس داشته باشیم که در سال ۹۱ از نظر تعداد شرکت‌کننده در جلسات تخصصی آژانس بعد از آمریکا رتبه دوم را داشتیم و متخصصان ما بر روی جملات مختلفی که در کمیسیون‌های آژانس مطرح می‌شد حرف داشتند و اجازه نمی‌دادند مطالبی که در تکمیل معاهدات اضافه می‌شود تکالیف بیشتری بر دوش کشورها بگذارد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با تاکید بر موضوع که در توافقات اخیر به روح حاکم بر توافق توجه نمی‌شود، گفت: این روح، روح انرژی و فناوری نیست بلکه روح سلاح است و بر اساس پرونده‌ای است که در خصوص ابعاد احتمالی برنامه نظامی ایران مکتوب کرده‌اند.

وی ادامه داد: آمانو در ۲ گزارش همه مواردی که از سال ۲۰۰۳ مورد مناقشه بوده است را مکتوب کردند و وقتی رد این گزارشات را دنبال می‌کنیم به ترورهایی که علیه ما انجام دادند می‌رسیم. آنان در این گزارش ادعا می‌کنند ایران کار نظامی هسته‌ای انجام داد و بر همین اساس یک پرونده خیالی از سال ۸۱ پیرامون موضوع هسته‌ای ما ساخته‌اند.

عباسی همچنین تصریح کرد: یک بار پارچین به ماموران آژانس نشان داده شده اما آنها چون دیدند اطلاعات‌شان غلط است در ادامه کار با این بهانه که اطلاعات جدیدی به دست ما رسیده دوباره خواستند از پارچین بازدید کنند که این قابل پذیرش نیست. بنده به آژانس گفتم مدارک مستند خود را به ما ارائه دهید اگر ما قانع شدیم بنده نظامیان کشور را قانع می‌کنم اما آژانس نتوانست دلایل مستندی ارائه دهد.

وی با اشاره به مذاکرات در زمان سعید جلیلی گفت: آقای جلیلی در آن مذاکرات عقبه قوی‌ای چه از لحاظ سیاسی چه از لحاظ حقوقی و چه از لحاظ فنی داشت، بدین صورت که روی هر یک از خواسته‌های طرف مقابل کار شده بود و برای هر کدام سناریوی جداگانه‌ای نوشته شده بود.

عباسی تصریح کرد: مذاکرات تا آلماتی ۲ پیش رفت که به یک باره وندی شرمن جلوی پیشرفت کار را گرفت. در آنجا آنان منتظر انتخابات ۹۲ بودند تا با ایجاد اغتشاش و نابسامانی از ایران امتیاز بیشتری بگیرند اما ما مشاهده کردیم انتخابات به آرامی برگزار شد

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ادامه داد:‌ ما به انتخابات اینگونه نگاه می‌کردیم که پشتوانه رای مردمی نیز به داشته‌های ما در مذاکرات اضافه می‌شود و ما می‌توانیم با این پشتوانه مابه ازای خوبی در بده و بستان‌های مذاکرات بگیریم.

عباسی با شتابزده خواندن توافق ژنو گفت: تعداد نفراتی که همان تیم مذاکره کننده سال ۸۳ را تشکیل می‌دادند با همان تفکر در مذاکرات کنونی عقب‌نشینی کردند و برنامه‌ای که در ژنو پیاده کردند عکس جهتی بود که تیم قبلی می‌رفت.

وی در ادامه گفت: تیم مذاکره کننده سابق طرح گام به گام را پیش می‌برد و اجازه بحث پیرامون PMD را نمی‌داد و همان زمان نیز بحث برداشتن همزمان تحریم‌ها نیز مطرح بود. اما امروز چیزی که پذیرفته شده است با یک خوشبینی که من نمی‌دانم نشأت گرفته از چه فلسفه سیاسی و زیربنای فکری است که رآکتور اراک را تعطیل کردند، تولید سوختش را متوقف کردند، غنی‌سازی ۲۰ درصد را تعطیل کردند و بسیاری موارد دیگر.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در همین رابطه گفت: در خصوص تعهدات طرف مقابل مانند سال ۸۳ تعهدات بدون تضمین و سبک نوشته شد به همین خاطر بنده می‌گویم توافق ژنو یک اقدام شتابزده بود و ما امروز تاوان آن اقدام شتابزده را می‌دهیم.

عباسی با بیان اینکه غلط است که آقایان عنوان می‌کنند ماهیت آب سنگین اراک را حفظ کردیم، گفت: گویی این سخنان برای مصارف داخلی است چرا که نه در فردو نه در اراک خط قرمزها رعایت نشدند. ما نباید هیچ چیز غیر از بازرسی ماموران آژانس درباره رآکتور اراک می‌پذیرفتیم که اینگونه نشد.

وی با بیان اینکه دولت احمدی‌نژاد در موضوع هسته‌ای برنامه دولت‌های گذشته را اجرا می‌کرد، گفت: در زمان آقای هاشمی یکی از مسائل در بازسازی رآکتور بوشهر بود که اقداماتی در این خصوص انجام شد. در آخر دولت اصلاحات نیز ما پشت سر هم عقب‌نشینی می‌کردیم که با تدبیر رهبری مسیر کشور در این خصوص عوض شد. از سال ۸۴ به بعد نیز در دولت احمدی‌نژاد رشد خوبی در حوزه هسته‌ای مشاهده کردیم و با همه تحریم‌ها می‌بایست رآکتور اراک در سال ۹۲ با سوخت آزمایشی تست می‌شد که این برنامه‌ریزی ۲۰ ساله کشور را که حاصل محاسبات دقیق بود از ما گرفتند.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی افزود: خطوط قرمز بود که رآکتور اراک حفظ شود اما الان اینگونه نیست در واقع آب سنگین اراک به ظاهر حفظ شده است که این وضعیت به ما اجازه نمی‌دهد این رآکتور را برای تولید برق داشته باشیم.

عباسی با بیان اینکه پلوتونیوم تنها برای سلاح استفاده نمی‌شود، گفت: در رآکتور می‌شود از پلوتونیوم ساخت بشر در رآکتورهای هسته‌ای برای تولید ۲ هزار و ۵۰۰ سال برق کافی است.در حقیقت پلوتونیوم سوخت رآکتورهای آینده است و ما باید در آینده جزو کشورهای عضو باشگاه پلوتونیوم باشیم.

وی تصریح کرد:‌ اگر مصوبه مجلس در این خصوص وجود دارد که باید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم پس باید سایت‌های دیگر هسته‌ای علاوه بر فردو و نطنز داشته باشیم. الان چیزی که در فردو داریم نمایشی است و برای این است که فقط بگوییم فردو را حفظ کردیم و این برای توجیه افکار عمومی است.

عباسی با بیان اینکه تعطیلی مراکز هسته‌ای به معنای از دست دادن نیروی انسانی است، گفت: وقتی در مدت طولانی به کسانی که قطعات رآکتور را می‌سازند سفارش ندهیم آنها خط تولیدشان را تغییر می‌دهند. علاوه بر این حوزه هسته‌ای و موشکی شرایطی را برای ارضاء علمی دانشمندان ما فراهم می‌کرد که از مهاجرت آنها جلوگیری می‌کرد.حال با وضعیت فعلی دوباره روحیه خودباختگی تجدید می‌شود. در حقیقت خسارت اصلی در این حوزه پیرامون نیروی انسانی است.

وی با بیان اینکه موضوع هسته‌ای اقتدار کشورمان بود و ما نباید این اقتدار را به خاطر یک ترک واهی بشکنیم، گفت:آقایان می‌گویند بر دیواره تحریم‌ها ترک ایجاد کردیم. مهم این است که با چه قیمتی این ترک را ایجاد کردیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نتیجه مذاکرات به نوع نگاه به قدرت جمهوری اسلامی و طرف مقابل دارد اگر این گونه فکر کنیم که طرف مقابل با یک بمب کار ما را تمام می‌کند به نتیجه‌ای نمی‌‌رسیم. در حقیقت نتیجه مذاکرات به مبانی فکری تیم هسته‌ای و مسئولان امر بستگی دارد.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff