خطر افزایش بیماری ایدز در کمین استان هرمزگان/ داروهای بدنسازی و لاغری عامل تشدید اچ آی وی
+ پ -
خطر افزایش بیماری ایدز در کمین استان هرمزگان/ داروهای بدنسازی و لاغری عامل تشدید اچ آی وی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از ابتلای ۱۱۳۴ نفر بیمار به ویروس HIV در هرمزگان خبر داد و گفت: آمار مبتلایان به زن در کشور ۹٫۲درصد است که در استان هرمزگان ۱۳ درصد می‌باشد که این آمار نسبت میانگین کشور بالاتر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، ایدز یک بیماری کشنده و خطرناک است و راه‌های انتقال این بیماری محدود می‌باشد، بنابراین جلوگیری از ابتلا به ایدز کار سختی نیست.

ویروس اچ آی وی با ورود به بدن می‌تواند به بیماری AIDS و یا سندروم نقص ایمنی منجر شود. علائم HIV متفاوت هستند و بسیاری از مردم تا سال‌ها بعد از ابتلا، هنوز نمی‌دانند به این بیماری مبتلا شده‌اند، در حالی که دانستن علائم این بیماری می‌تواند در تشخیص هرچه سریع‌تر بیماری مفید باشد.

ویروس HIV در تمام مایعات بدن پخش می‌شود و پس این ویروس می‌تواند از طریق خون، مایع منی و مایع واژینال منتقل شود. HIV در شیر مادر مبتلا هم وجود دارد، پس می‌تواند از طریق شیردهی نیز به نوزاد منتقل شود. اگرچه نوزاد در دوران جنینی هم به دلیل انتقال خونی با مادر می‌تواند به این بیماری مبتلا شود.

نداشتن اطلاعات کافی درباره این بیماری باعث نگرانی روزافزون مردم برای ابتلا یه این بیماری می‌شود، مخصوصا افرادی که اطلاعات نصف و نیمه‌ای درباره این بیماری دارند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید و نگران ابتلا به این بیماری، توصیه می‌کنیم تست های آزمایشگاهی را انجام دهید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان هرمزگان در ارتباط با ایجاد شهرک سلامت در یکی از جزایر استان اظهارداشت: با توجه به شیوع بیماری های غیر واگیر همچون فشارخون، دیابت و انواع سرطان‌ها در استان هرمزگان می‌طلبد راهکارهای بومی پیشگیری و آموزش در این زمینه برنامه ریزی شود.

شکاری از توجه به امنیت غذایی در دولت یازدهم خبر داد و اظهار داشت: یکی از سیاست‌های دولت تدبیر و امید توجه ویژه به بحث امنیت مواد غذایی است.

وی خاطرنشان کرد: ارایه بسته‌های حمایتی سلامت در قالب کاهش هزینه‌ها، تقویت زیر ساخت ها و… به زودی از طرف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ابلاغ خواهد شد.

شکاری در مورد شیوع بیماری ایدز در استان هرمزگان ابراز نگرانی کرد و افزود: استان هرمزگان یکی از استان‌های آسیب‌پذیر در مورد بیماری ایدز است. شهرستان‌های شرقی استان مانند میناب و رودان بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. براساس آمار ارایه شده از سوی وزارت بهداشت، تاکنون ۲۸ هزارو ۶۰۰ فرد مبتلا به ویروس اچ آی وی در کشور شناسایی شده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان آمار مبتلایان به HIV را ۱۱۳۴ نفر در این استان اعلام کرد. وی در ادامه سخنان خود از افزایش آمار مبتلایان زن در استان نسبت به کشور بیان کرد: آمار مبتلایان به زن در کشور ۹٫۲درصد است که در استان هرمزگان ۱۳ درصد می باشد که این آمار نسبت به کشور بالاتر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تغییر الگوی انتقال ایدز به سمت آمیزشی را از مسائل هشدار دهنده در هرمزگان دانست و افزود: از سال ۱۳۸۳ با عوامل کنترلی اعتیاد تزریقی رو به کاهش بوده است و انتقال آمیزشی شیب رو به بالایی دارد که باید در این زمینه مداخله‌های فرهنگی و اجتماعی صورت بگیرد.

نماینده وزیر بهداشت در هرمزگان خاطرنشان کرد: انگ‌زدایی از بیماران ایدزی از گسترش این بیماری جلوگیری می‌کند و منزوی کردن افراد مبتلا به ایدز از جامعه باعث می‌شود احساس کنند که با مراقبت از خود یا دیگران چیزی را به دست نمی‌آورند و این امر مانع بزرگی در راه شناسایی داوطلبانه این بیماران و گسترش این بیماری است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: تا پایان شهریور ماه هزار و ۳۳۸ نفر مبتلا به این بیماری در هرمزگان شناخته شده است. در ایران راه های انتقال ۴۰ درصد به صورت تزریقی، ۴۰ درصد جنسی، چهار درصد مادر به کودک و ۱۶ درصد دیگر سایر عوامل ناشناخته را شامل می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، استان هرمزگان را یکی از استان‌های با خطر بالای ابتلا به بیماری ایدز در کشور عنوان کرد.

شکاری با ابراز نگرانی از روند شتابی گسترش بیماری ایدز در استان نسبت به کشور خاطرنشان کرد: نباید از بسترهای اجتماعی و فرهنگی استان غافل شد. باید تابوی اطلاع رسانی روابط جنسی و ناهنجاری های اجتماعی شکسته شود و با اطلاع رسانی دقیق از افزایش مبتلایان به این بیماری جلوگیری کنیم.

وی افزود:باشگاه های بدنسازی و ماهواره ها هم از جمله عوامل انتقال و افزایش بیماری ایدز هستند. تبلیغ داروهای بی نام و نشان در ماهواره ها و توزیع و تزریق داروهای بدنسازی موجب گسترش این بیماری خطرناک می شود.

ارتباط با کشورهای حوزه خلیج فارس، ویزا چنچ ها در مناطق آزاد را از دیگر عوامل افزایش این بیماری در استان دانست و مهاجر پذیر بودن استان با توجه به رونق اقتصادی، آب و هوای مناسب در شش ماهه دوم سال، تنوع فرهنگی و رفتارهای پرخطر، ایجاد شغل های کاذب در شهر بندرعباس را هم از جمله نگرانی های افزایش عوامل انتقال ویروس ایدز در استان مطرح کرد.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff